nedeľa, 20 júna, 2021
19.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Stovky migrantov v Humennom? Nafúknutá bublina. Nikto nepríde, odkazuje primátorka Vaľová. Už...

Stovky migrantov v Humennom? Nafúknutá bublina. Nikto nepríde, odkazuje primátorka Vaľová. Už tam predsa nejakí sú, pripomenulo ministerstvo

Prijatí utečenci by mali na Slovensku zostať šesť mesiacov odo dňa ich vstupu do krajiny. Vyplýva to z návrhu dohody medzi vládou SR, Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu, ktorú minulý týždeň zverejnilo Ministerstvo vnútra (MV) SR.

Výdavky spojené s ich ubytovaním, stravovaním a zabezpečovaním hygienických potrieb uhradí vláda SR. Utečenci by mali bývať v spomínanom azylovom zariadení Migračného úradu MV SR v Humennom.

„Celkový počet dočasne prijatých utečencov a osôb pod ochranou môže byť počas platnosti dohody doplnený po odchode niektorých prijatých osôb do tretej krajiny o ďalšie osoby, nepresiahne však 250 osôb v akomkoľvek čase ich dočasného umiestnenia na území Slovenskej republiky,” uvádza ministerstvo v predkladacej správe návrhu.

Za výnimočných okolností sa môže obdobie ich pobytu na Slovensku rozhodnutím MV predĺžiť, kým nebudú migranti presunutí do tretej krajiny. Presuny utečencov na Slovensko a následne do ďalších krajín by mala financovať Medzinárodná organizácia pre migráciu.

Vaľová: Je to nafúknutá bublina

Primátorka Humenného Jana Vaľová zo Smeru však odmieta, že by prišli migranti do Humenného. „Žiadnych 250 migrantov sa nechystá ani v najbližších dňoch, ani v najbližších mesiacoch do Humenného. Zmluva, ktorá je vyvesená na pripomienkovom konaní a ktorá vôbec nebola zaradená do vlády, je iba o tom, že v Humennom sú miesta v záchytnom tábore. Po konzultácii s predsedom vlády Petrom Pellegrinim, ministerkou Denisou Sakovou a s pánom Lajčákom som úplne presvedčená, že žiadnych 250 migrantov sa do Humenného nechystá,“ povedala na videu Vaľová.

Zároveň si myslí, že z tejto témy si niekto urobil politickú kampaň. „Navyše si niektorí novinári nedali námahu, aby zistili, o čom je daný dokument. Určite vás môžem ubezpečiť, že v najbližších dňoch sa vyjadria aj moji kolegovia. Žiadni migranti sa sem nechystajú. Je to nafúknutá bublina pred voľbami,“ uzavrela primátorka Humenného, ktorá sa tiež snaží opätovne obhájiť svoju funkciu.

Utečenci v Humennom

Vaľová však nepovedala celú pravdu, keďže aj dnes sa migranti nachádzajú v Humennom. Nejde teda o žiadne prijímanie utečencov, ktorí by tu trvalo ostali, ale ide o pokračovanie už existujúceho projektu, ktorý sa realizuje od roku 2009 v Záchytnom tábore v Humennom. „Počas celých rokov až do dnešného dňa bolo v rámci humanitárneho transferu presídlených do tretích krajín  (USA, Kanada…) 1043 osôb. V súčasnosti sa v Záchytnom tábore v Humennom nachádzajú štyri osoby (rodina) zo Sudánu,“ uviedlo pre Parlamentné Listy ministerstvo vnútra.

„Všetky tieto osoby sú pod mandátom OSN, nie sú žiadateľmi o udelenie azylu v SR. Neostávajú na našom území, ale sú v priebehu polroka presídlené do tretej krajiny.  Dohoda je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Táto trojdohoda, ktorá je už v poradí siedmym pokračovaním, sa týka počtu maximálne 250 utečencov a obdobia dvoch rokov,“ dodáva ministerstvo s tým, že hoci sa na Slovensku nachádza až 62 žiadateľov o udelenie azyl, Slovenská republika udelila tento rok iba jeden.

Podľa ministerstva je však pravda, že zatiaľ nemajú informácie, že by mali byť utečenci v rámci tejto dohody umiestnení v Humennom do konca roka.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,297 Úmrtí 12,486 Uzdravení 377,854 Infikovaných 957 Last updated: 20. júna 2021 - 05:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -