- Reklama -
Úvod Aréna Čo robil Fico na Kube? A kto mu to zaplatil?

  Čo robil Fico na Kube? A kto mu to zaplatil?

  0
  Premiér SR Robert Fico (Autor: TASR)

  Koncom októbra sme písali o návšteve socialistickej republiky Kuby expremiérom Robertom Ficom a Ľubošom Blahom. Ako dôvod R. Fico uvádzal účasť na medzinárodnom veľtrhu FIHAV. „Spolu s delegáciou strany Smer-SD som pricestoval do Havany, aby som podporil naše dobré vzťahy s Kubánskou republikou a najmä slovenské investície, ktoré patria na Kube medzi tie najúspešnejšie,“ napísal na sociálnej sieti.

  Prijať ho mal aj kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel, s ktorým diskutoval na tému podpory vzájomných obchodov. „V tejto súvislosti som sa stretol aj s ministrom zahraničného obchodu Rodrigom Malmiercom. Kuba sa otvára novým investíciám a Slovensko má vzhľadom na svoje tradičné väzby s Kubou historickú príležitosť využiť potenciál na vzájomnú spoluprácu,“ dodal.

  Teraz uviedol obšírnejšie vysvetlenie. Dôvodom jeho cesty bol lobing za slovenské firmy, ktoré pôsobia v tejto karibskej krajine. „Vždy som rešpektoval právo každej krajiny vybrať si svoju vlastnú cestu. Západný svet nemá právo nikoho poučovať, lebo si musí najskôr sám pozametať pred vlastným prahom, aby mohol moralizovať. Kuba sa púšťa do veľkých zmien. Schválenie novej kubánskej ústavy môže viesť k stimulácii ekonomiky. Ale nechajme Kubu, nech si to robí po svojom. Nie podľa šablóny Medzinárodného menového fondu – privatizovať, liberalizovať, deregulovať. To je cesta do pekla. Na Slovensku nezostali vďaka pravicovým vládam v rukách štátu žiadne ziskové strategické podniky. Prečo by Kuba mala spáchať rovnakú hlúposť a ekonomickú vlastizradu,“ pýta sa.

  [profiles title=”Profily na ParlamentniListy.cz:” ids=”12″ ]

  Medzivládna dohoda

  Zopakoval svoje predchádzajúce slová, že Slovensko je na Kube jedným z najvýznamnejších investorov, pričom konštatuje, že tomu dopomohla aj jeho cesta ešte v roku 2015, keď bol premiérom.

  „Slovensku sa otvárajú dvere najmä v energetike a spracovateľskom priemysle, na druhej strane sa nám podarilo riešiť kubánsky dlh, okrem iného dovozom unikátnych liekov na liečenie tzv. diabetickej nohy. Zaangažovanosť slovenských firiem na Kube začína byť taká veľká, že kapacita špecializovanej Eximbanky na podporu exportu nepostačuje a slovenské firmy majú reálne ťažkosti s financovaním svojich projektov alebo s poistením úverov. A to bol hlavný dôvod mojej návštevy na Kube,“ vysvetlil Fico s tým, že po dohode s ministrom financií a po viacerých stretnutiach na Slovensku mal možnosť na Kube predstaviť riešenie, ktoré by Eximbanke umožnilo väčšiu angažovanosť v slovenských projektoch, pričom riešením bude medzivládna dohoda.

  Predseda Smeru Robert Fico s kubánskym prezidentom Miguelom Díaz-Canelom  Zdroj: Facebook / Robert Fico

  Kto to platil?

  „Je úplne normálne, ak politik v zahraničí vytvára dobré podmienky pre slovenské firmy. A takto bola vnímaná moja misia aj z kubánskej strany… To, že Kuba nikomu nesmrdí, potvrdzuje aj účasť obrovského počtu firiem z celého sveta, ktoré sa chcú na Kube etablovať alebo na nej už aktívne pôsobia,“ napísal expremiér a dodal, že Kuba nikoho neohrozuje. 

  Viaceré diskusie vyvolalo aj to, kto zaplatil cestu slovenskej delegácii na čele s Robertom Ficom. Na to priniesol odpoveď smerácky poslanec a člen delegácie Ľuboš Blaha. Uviedol, že cestu zorganizoval Smer a tým pádom išlo o stranícku cestu, ktorú si aj zaplatili. Parlament ani vláda vraj neplatili ani cent. Zato Kiskove výlety na mexické či argentínske pláže platia priamo daňoví poplatníci,” dodal kriticky.

  [profiles title=”Profily na ParlamentniListy.cz:” ids=”74″ ]

  SaS: Žiadame Kažimíra o vysvetlenie

  Najsilnejšia opozičná strana SaS žiada ministra financií Petra Kažimíra, aby objasnil mandát, s ktorým išli na Kubu Robert Fico a Ľuboš Blaha. Ako dôvod uviedli, že poslanci NR SR nechodia rokovať do zahraničia za ministerstvo financií, hospodárstva či Eximbanku. Preto konštatujú, že angažmán expremiéra Fica a jeho straníckeho kolegu je atypické a tým pádom aj podozrivé.

  „Vysvetlenie ministra financií Kažimíra je teda mimoriadne dôležité, aby sa potvrdil účel cesty vo verejnom záujme, a nie napríklad snahy o pranie špinavých peňazí alebo iné nekalé konanie, nehodné poslanca Národnej rady SR,“ vysvetľujú liberáli.

  Rezort financií: Minister podprobnosťami nedisponuje

  K výzve saskárov sa vyjadrilo ministerstvo financií, ktoré potvrdilo, že Robert Fico informoval ministra Petra Kažimíra o jeho ceste na Kubu a účasti na veľtrhu FIHAV. „Hovorili spolu aj o možnosti zvýšenia ochrany slovenských investícií na Kube. Robert Fico má o týchto investíciách informácie, nakoľko ako predseda vlády bol pri rokovaniach o nich. Minister financií nedisponuje bližšími informáciami o programe ani o výsledkoch cesty poslancov na Kube,“ dodal rezort.

  [profiles title=”Profily na ParlamentniListy.cz:” ids=”25″ ]

  [relatedarticles title=”Písali sme:” articles=”306188,306237,305639,294922″ ]

  BEZ KOMENTÁRA

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu