štvrtok, 24 júna, 2021
26.4 C
Bratislava
Úvod Aréna V USA kandidujú na guvernérov aj Američania so slovenskými koreňmi

V USA kandidujú na guvernérov aj Američania so slovenskými koreňmi

Voľby guvernéra, teda najvyššieho predstaviteľa štátu, sa konajú v 36 z 50 štátov USA a v troch teritóriách. Jedným z nich je štát Nevada, kde sa o funkciu uchádza okrem iných aj demokrat Steve Sisolak, ktorý podľa internetového občianskeho združenia Američania slovenského pôvodu má slovenské korene. Hoci meno to jasne napovedá, v amerických médiách sa za uplynulé roky nevyskytla zmienka o Sisolakovi a jeho slovenských koreňoch. Nespomína to ani on sám na svojej webovej stránke. Sisolak sa narodil, vyrástol a vyštudoval v meste Milwaukee v štáte Wisconsin a neskôr sa presťahoval do Las Vegas v Nevade, kde sa stal podnikateľom v oblasti komunikácií. V kampani na post guvernéra sľuboval vyššie investície do vzdelávania, vyššie platy pre učiteľov a podporu odborného vzdelávania.

Štát Wisconsin pritom v minulosti patril k tým štátom, do ktorých prišli prví slovenskí prisťahovalci. John. J. Hosmaneck z Winsconsinskej slovenskej historickej spoločnosti (Wisconsin Slovak Historical Society) uvádza, že koncom 19. a začiatkom 20. storočia prišlo do tohto štátu približne 50.000 imigrantov zo Slovenska, väčšinou západného. Prvým imigrantom mal byť Henry Kusick od Trenčína.

Slovensky znejúce priezvisko sa nachádzalo aj na zozname kandidátov na guvernérov štátov Kansas, Connecticut a Florida. Joshua Svaty, Steve Obsitnik a Jack Latvala tam však v uplynulých mesiacoch prehrali v primárkach boj proti konkurentom zo svojich strán.

Aj v prípade týchto politikov je však náročné dopátrať sa k detailom pôvodu ich priezviska. Joshua Svaty napriklad na svojej webovej stránke uvádza len toľko, že jeho praprastarý otec sa v 50. rokoch 19. storočia prisťahoval do USA z Nemecka.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,456 +36 Dnes Úmrtí 12,502 Uzdravení 378,307 Infikovaných 647 Last updated: 24. júna 2021 - 11:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -