pondelok, 13 júla, 2020
12.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Andy Hryc vstupuje do politiky: Je čas poslať politických dinosaurov do penzie,...

Andy Hryc vstupuje do politiky: Je čas poslať politických dinosaurov do penzie, chýb bolo príliš veľa

Vstupujete do politiky, čo vás k tomu vedie?

Na budúci rok budem mať 70 rokov. Pochopil som, že v mojej brandži som už dosiahol vlastne všetko, čo som dosiahnuť chcel a mohol, a keďže som bol celý život „homo politicus“, povedal som si, že zvyšok svojho života by som sa mohol venovať vlasti. Možno to znie príliš „nabubrene“, ale mám troch vnukov a pocítil som potrebu im dopriať, keď už budú dospelí, vedomie, že ich dedo bol vlastenec, ktorý nemal strach verejne povedať, čo si myslí, a svoje myšlienky aj aktívne presadzovať.

Nebojíte sa, že vám ako hercovi môže uškodiť, keď budete spájaný s politikmi?

Samozrejme, že s tým počítam. Celý život som hral záporné postavy, takže som na negatívne reakcie niektorých mojich „fanúšikov“ zvyknutý. Vždy som sa riadil heslom: „Kto sa bojí vlka, nech sa v lese nepotĺka.“

Raz už ste v politike boli. Prečo sa teraz vraciate? Veď sa hovorí, že človek nevstúpi dvakrát do tej istej rieky…

Toto je úplne iná rieka ako tá pred tridsiatimi rokmi, keď som chvíľu pôsobil v politike. Odišiel som z politiky, pretože ma sklamali ľudia, do ktorých som vtedy vložil svoju dôveru. Vraciam sa tam preto, že si myslím, že slovenská oficiálna politika sa ocitla vo veľmi nebezpečnej kríze, nastal čas poslať všetkých tých „nemakačenkov“, tých politických dinosaurov, ktorí si prišli do politiky „zarobiť“, do penzie. Už nakradli dosť. Je nutné nastaviť nové pravidlá a to chce generačnú zmenu, ktorej chcem pomôcť.

Prebrali ste stranu po Borisovi Kollárovi a tú ste premenovali. Jej nový názov znie „Korektúra“. Čo ten názov znamená?

Strana „Náš kraj“ pôvodne vznikla ako regionálna rusínska národnostná strana. Založil ju známy slovenský politológ Alexander Duleba, ktorého vnútrostranícke boje o tú stranu nakoniec pripravili. Moja manželka je Rusínka a Rusín bol aj môj otec. (Usmieva sa.) Inými slovami, strana sa „vrátila do rúk Rusínov“. Boris Kollár túto stranu ovládol pred tromi rokmi, a to len na 17 dní.

Predsedom tejto strany predtým aj potom bol jeho poslanec Peter Pčolinský. Z pochopiteľných politických dôvodov nechcel dať tú stranu do likvidácie a oslovil ho záujem, ktorý som o stranu prejavil.

Keď som sa stal predsedom tej strany, napísali sme s mojím tímom nové stanovy a, pochopiteľne, zmenili sme jej názov. Ten je hlavne grafickým odkazom na moju knihu „Inventúra“, ktorá bola a je slovenským bestsellerom, pričom práve sa pripravuje jej nové rozšírené vydanie. Kniha „Inventúra“ predstavovala katarziu, bola to moja spoveď, aby ma mohli zblízka spoznať všetci, ktorí o to prejavia záujem. Názov strany „Korektúra“ symbolizuje nápravu chýb, ktorých sa v ére samostatného Slovenska urobilo veľmi veľa.

16. októbra prijal slovenský parlament nový zákon o politických stranách, ktorý explicitne zakazuje, aby sa v názve strany použilo meno a priezvisko štatutára strany alebo člena jej vrcholného orgánu. Na druhý deň zapísalo slovenské ministerstvo vnútra do registra politických strán naše nové stanovy a názov strany KOREKTÚRA – Andrej Hryc.

Prečo ste to urobili?

Samozrejme, že sme to spravili na truc. Náš parlament sa veľmi často venuje podružným nezmyslom, ako je tento protiústavný zákon. Prezident ho odmietol podpísať a vrátil ho našim „úžasným“ poslancom späť do parlamentu. Všetci vieme, ze veto nášho prezidenta je na nešťastie len symbolické, keďže 76 hlasov našich koaličných hlasovacích mašín ho hravo prelomí. Ale myslím si, že napokon táto hlúposť skončí až na ústavnom súde. Je to beh na dlhú trať a dovtedy strana ponesie moje meno, aby voliči presne vedeli, kto je jej „spiritus rektor“, čiže duchovný vodca.

Nie je to tak dávno, čo politické vody na Slovensku rozvírila úkladná vražda žurnalistu Jána Kuciaka. Konali sa demonštrácie a otriasli vládnou koalíciou. Aká politická klíma panuje podľa vás na Slovensku dnes?

Slovensko sa ocitlo v podobnej situácii, ako bolo Československo v roku 1989. Chce radikálnu zmenu, tradičné politické strany ľudí sklamali.

Akým ideovým smerom hodláte stranu viesť (v rámci ľavo-pravého politického spektra)?

Každý, kto ma pozná, vie, že strana bude bezpodmienečne napravo od stredu.

Súvisí nejako vaša politická aktivita s eventuálnou možnosťou, že by do parlamentnej politiky vstúpil súčasný prezident Andrej Kiska?

Áno, niekoľkokrát som s pánom prezidentom o týchto veciach hovoril. Jeho politická budúcnosť je však stále zahalená rúškom tajomstva. Nikdy sa v našich rozhovoroch otvorene nezmienil o svojich politických plánoch.

Trailer k snímke Čiara (2017) s Andrejom Hrycom, ktorá sa odohráva na slovenskoukrajinskom pomedzí:

V médiách som sa dočítal, že sa plánujete zamerať na oslovenie nevoličov. Ako to chcete urobiť?

Veľmi často sa stretávam s ľuďmi, ktorých si vážim a ktorí sú znechutení zo slovenskej politiky. Sú to vzdelaní ľudia s rozhľadom, ktorí sú však z politiky frustrovaní a hovoria o tom, že už nikomu neveria, a preto sú vlastne politicky apatickí a nezúčastňujú sa aktívneho politického života. Chceme ich do politiky vrátiť.

Netajím sa tiež tým, že mám ambíciu odlákať voličov tých arogantných a nevzdelaných hlupákov, ktorí nedávno, žiaľ, legitímne porazili to povestné „vrece zemiakov“ a vďaka tomuto epitetonu sa dostali až do parlamentu. Myslím, že mám trošku lepšie meno ako ten ich „vodca“, a chcem im dať šancu, aby napravili svoj omyl.

Máte v súčasnosti nejaké filmové projekty? Čo pripravujete?

Na Vianoce bude mať premiéru v Českej televízii rozprávka „Kouzelník Žito“ z pera a v réžii Zdeňka Zelenku, v ktorej mám tú česť hrať po boku Jiřiny Bohdalovej a Petra Kostku. Moja dcéra Wanda potom na Ukrajine pripravuje v kyjevskej televízii veľkolepý televízny seriál o histórii Slovanov, kde mi sľúbili peknú rolu. Už sa jej len dožiť.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

autor: Jonáš Kříž

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Riaditeľka nemocnice Veselá: Zdravotníci si musia chrániť zdravie. HIV pozitívna pacientka hrýzla všetkých okolo

Zdravotníci na urgentnom príjme v nemocnici vo Zvolene si čoraz častejšie musia chrániť zdravie pred agresívnymi pacientmi. Za minulý rok zaznamenali až...

Poľsko: Duda má veľmi tesný náskok pred svojím súperom, vyplýva z exit pollu

Exit poll z nedeľňajšieho druhého kola prezidentských volieb v Poľsku naznačuje možné veľmi tesné víťazstvo úradujúceho prezidenta Andrzeja Dudu. Podľa exit pollu...

Británia vyčlení na hraničnú infraštruktúru s EÚ viac než 700 miliónov libier

Británia vyčlení viac než 700 miliónov libier (781 miliónov 511 tisíc eur) na hraničnú infraštruktúru s Európskou úniou s cieľom udržať bezproblémový...

Prerušenie výroby v automobilkách spôsobuje Duslu miliónové škody

Napriek súčasnej ekonomickej situácii spôsobenej pandémiou plánuje akciová spoločnosť Duslo Šaľa dosiahnuť v tomto roku kladný hospodársky výsledok. Ten by sa mal...

Francúzsko: V Lamanšskom prielive zachránili 21 migrantov

Francúzske záchranné služby zachránili v Lamanšskom prielive 21 migrantov, ktorí sa pokúšali preplaviť na člnoch k pobrežiu Spojeného kráľovstva. Informovala o tom...

Korčok: Je smutné, že Fico politikárči s úplne všetkým, čo sa mu hodí

Je smutné, že Robert Fico (Smer-SD) politikárči s úplne všetkým, čo sa mu hodí. Týmito slovami reagoval v nedeľu na sociálnej sieti...

Slovensko neplánuje po vzore USA vystúpiť zo Svetovej zdravotníckej organizácie

Slovenská republika zostáva aj naďalej súčasťou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Uviedla to hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová, ktorá tak reagovala...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,901 +8 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 380 Last updated: 13. júla 2020 - 03:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky