nedeľa, 13 júna, 2021
18.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Kto nahradí Kažimíra? Čoraz častejšie sa spomína jedno meno. Je tu ešte...

Kto nahradí Kažimíra? Čoraz častejšie sa spomína jedno meno. Je tu ešte krivá povaha Kisku. Stokrát ma oklamal, pripomína Fico

Podľa viacerých zdrojov z prostredia strany Smer SD sa ako najvážnejší kandidáti na ministra financií spomínajú dve mená. Jedným z nich by mal byť bývalý prezident Finančnej správy SR František Imrecze. Čoraz častejšie sa však spomína poslanec Smeru a predseda parlamentného finančného výboru Ladislav Kamenický.

Fico hovorí o krivej povahe prezidenta

Predseda Smeru Robert Fico tvrdí, že sme ešte ďaleko pred procesom menovania nového ministra. „Najťažšia bude tajná voľba guvernéra NBS v parlamente. Potom je tu ešte krivá povaha pána prezidenta. Ten mi už stokrát podal ruku a stokrát ma oklamal. Varoval som Petra Kažimíra, nech si dá pozor. Takže aj tam budeme ešte čakať, čo pán prezident nakoniec vyvedie Petrovi Kažimírovi. Sme teda veľmi ďaleko od toho, kedy a kto bude novým ministrom financií,“ myslí si Fico.

„Vytvorili ste skupinu ľudí, ktorí by prichádzali do úvahy. Myslím si, že by sme do tej skupiny mohli pridať ešte aj ďalších ľudí. Bude to ale naše suverénne rozhodnutie, pretože ak navrhneme nejakú skupinu kandidátov, z ktorých budeme vyberať prípadného ministra financií, tak to budú takí, ktorí budú spĺňať všetky profesionálne, kvalifikačné a morálne predpoklady,“ uzavrel bývalý premiér.

Jarjabek: Kamenický by bol dôstojný kandidát

Podpredseda poslaneckého klubu Smer – SD Miroslav Číž tiež odmietol konkretizovať, kto by mohol byť novým ministrom financií. „Nebudem o tom špekulovať. Ešte sme sa o tomto probléme na straníckej pôde nerozprávali,“ reagoval Číž.

Ladislav Kamenický by však podľa Dušana Jarjabka spĺňal všetky predpoklady. „Je to človek, ktorý v parlamente naplno pracuje aj s rozpočtom. Tiež robí spravodajcov. Neznamená to ale, že pán Kamenický bude ministrom financií. O tom sa rozhodne na koaličnej rade, keďže pôjde o návrh Smeru, ktorý musia akceptovať aj koaliční partneri. Určite by však pán Kamenický bol jeden dôstojný kandidát,“ uviedol poslanec Smeru.

Jarjabek nechcel ale konkrétnejšie hodnotiť, či by bol lepším ministrom Imrecze alebo Kamenický. „Budúci minister financií sa bude určite vyberať z ľudí, ktorí sa pohybujú okolo výboru pre financie a rozpočet. Zatiaľ sme sa však o tom ani len nerozprávali na poslaneckom klube. Ešte stále máme ministra financií, ktorého by za guvernéra NBS musel schváliť parlament a potom prezident. Súčasnému prezidentovi ale nikto do hlavy nevidí,“ dodal.

Lepší ako Imrecze?

Ďalší smerácky poslanec Ľubomír Petrák tiež ocenil Kamenického ako možného nového ministra. „Z hľadiska odbornosti je vhodným kandidátom. Platí to aj v prípade politickej gramotnosti a jeho poznania výkonu štátnej moci, keďže nie je prvý rok poslancom. Je to teda jeden z možných kandidátov.“

Bol by teda lepší ako Imrecze? „Každý má svoje prednosti. Pán Imrecze má skúsenosti z vnútra finančnej správy, keďže bol pri jej konsolidácii po Miklošových nastaveniach, keď boli miliónové úniky. Je teda tiež odborne vybavený, aby mohol túto funkciu zastávať,“ uzavrel Petrák.

Marián Kéry však považuje Kamenického za lepšiu voľbu ako Imreczeho. „Myslím si, že kolega Ladislav Kamenický by bol lepší kandidát, pretože ho poznám, je bez škandálov a nie je ani nováčikom v Národnej rade SR.“

Odchod Makúcha

Súčasný šéf centrálnej banky Jozef Makúch odchádza z postu predčasne v marci budúceho roka, ešte pred uplynutím jeho funkčného obdobia. Premiér Peter Pellegrini z toho dôvodu predložil na vládu návrh, aby sa Peter Kažimír stal novým guvernérom.

„Odporúčam, aby vláda Slovenskej republiky schválila návrh na vymenovanie Petra Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovenska. Menovaný spĺňa všetky kritériá a podmienky na úspešný výkon funkcie guvernéra NBS,” konštatuje Pellegrini v predloženom materiáli. Návrh musí ešte schváliť Národná rada (NR) SR, nového guvernéra následne do funkcie menuje prezident.

Kažimír chce odísť z politiky

Ministerstvo financií po Makúchovom oznámení rezignácii informovalo, že Kažimír má o tento post záujem a chce odísť z aktívnej politiky. „Moje rozhodnutie je zároveň rozhodnutím odísť z aktívnej politiky. Funkciu ministra financií som vždy vnímal ako odborný post, ktorý sa na jednej strane od politiky oddeliť nedá, ale na strane druhej sa o to treba stále usilovať. Ja som sa snažil tieto dve polohy vyvažovať. Na pozícii guvernéra NBS ma láka možnosť zostať už iba vo svete čísel,” priblížil Kažimír.

Opozícia: Kažimír chce ujsť z korupčnej vlády

Záujem Kažimíra o tento post však kritizuje opozícia. Podľa najsilnejšej opozičnej strany SaS nemá na Slovensku predčasný odchod Makúcha, aby si na jeho stoličku sadol Kažimír, obdobu.

„Ak Peter Kažimír chce ujsť z korupčnej vlády Petra Pellegriniho rovnako ako Marek Maďarič, mal by to urobiť aspoň so štipkou pokory voči občanom a sebareflexie. Miesto toho sa správa vypočítavo, arogantne, akoby funkcia guvernéra centrálnej banky bola tovarom, ktorý sa dá kúpiť,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár a v súvislosti s Petrom Kažimírom poukázal aj na viaceré zlyhania finančnej správy, ktorá patrí do zodpovednosti práve ministra financií.

Podľa poslankyne Obyčajných ľudí Veroniky Remišovej utekajú smeráci „z prehnitej lode a snažia sa nájsť nejakú bezpečnú, vplyvnú a dobre platenú úschovňu“. Kľúčové inštitúcie by mali podľa nej byť obsadzované špičkovými odborníkmi a nie „odkladiskom pre vyhorených utekajúcich politikov“.

Naopak kritiky voči Petrovi Kažimírovi sa zdržala opozičná strana Borisa Kollára Sme rodina. Dokonca by ho v parlamente aj podporila, aby sa stal guvernérom NBS. Viac sa dočítate TU.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 390,984 +91 Dnes Úmrtí 12,436 +3 Dnes Uzdravení 377,155 Infikovaných 1,393 Last updated: 13. júna 2021 - 03:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -