Smeráci utekajú z prehnitej lode. Kažimír sa správa arogantne a vypočítavo. Opozícia sa pustila do ministra financií pre jeho ambíciu byť šéfom NBS

28. 11. 2018 15:30

Vláda navrhla za nového guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) súčasného ministra financií Petra Kažimíra (Smer – SD). Vyplýva to z návrhu premiéra Petra Pellegriniho, ktorý v stredu schválil vládny kabinet. Súčasný šéf centrálnej banky Jozef Makúch odchádza z postu predčasne v marci budúceho roka ešte pred uplynutím jeho funkčného obdobia. Časť opozície má však voči Kažimírovi výhrady.

Smeráci utekajú z prehnitej lode. Kažimír sa správa arogantne a vypočítavo. Opozícia sa pustila do ministra financií pre jeho ambíciu byť šéfom NBS
Foto: TASR
Popis: Minister financií SR Peter Kažimír
reklama

„Odporúčam, aby vláda Slovenskej republiky schválila návrh na vymenovanie Petra Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovenska. Menovaný spĺňa všetky kritériá a podmienky na úspešný výkon funkcie guvernéra NBS," konštatuje Pellegrini v predloženom materiáli. Návrh musí ešte schváliť Národná rada (NR) SR, nového guvernéra následne do funkcie menuje prezident.

Kažimír chce odísť z politiky

Doterajší guvernér NBS Jozef Makúch v utorok (27. 11.) oznámil odchod z funkcie k 1. marcu budúceho roka. Vykonávať ju bude do vymenovania nového guvernéra NBS. Oficiálne sa jeho funkčné obdobie malo skončiť v roku 2021.

Ministerstvo financií následne informovalo, že Kažimír má o tento post záujem a chce odísť z aktívnej politiky. „Moje rozhodnutie je zároveň rozhodnutím odísť z aktívnej politiky. Funkciu ministra financií som vždy vnímal ako odborný post, ktorý sa na jednej strane od politiky oddeliť nedá, ale na druhej strane sa o to treba stále usilovať. Ja som sa snažil tieto dve polohy vyvažovať. Na pozícii guvernéra NBS ma láka možnosť zostať už iba vo svete čísel," priblížil Kažimír.

Pellegrini: Bude to vážna strata

Premiér ešte pred rokovaním vlády potvrdil, že plánuje navrhnúť Kažimíra ako kandidáta na post guvernéra NBS. Uviedol, že rád navrhuje do funkcií odborníkov. „Na druhej strane to budem robiť s určitou ľútosťou, pretože budem navrhovať Petra Kažimíra, ktorého považujem za vysokošpičkového odborníka," povedal Pellegrini.

V prípade, že sa Kažimír stane guvernérom NBS, bude to podľa premiéra predstavovať „vážnu stratu". Prídeme o človeka, ktorého by som rád videl na poste ministra financií," poznamenal premiér. K jeho nástupcovi sa nechce vyjadrovať dovtedy, kým Kažimír neoznámi svoj odchod z postu ministra.

SaS: Kažimír chce ujsť z korupčnej vlády. Správa sa vypočítavo

Záujem Kažimíra o tento post však kritizuje opozícia. Podľa najsilnejšej opozičnej strany SaS nemá na Slovensku predčasný odchod Makúcha, aby si na jeho stoličku sadol Kažimír, obdobu.

„Spochybňuje sa tým nezávislosť centrálnej banky, ako ju vyžaduje zákon i tradícia moderného centrálneho  bankovníctva,“ povedal poslanec NR SR a tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca.

SaS očakáva, že prezident sa takémuto personálnemu návrhu vzoprie. Samotné konanie Kažimíra a Makúcha preto považuje strana za nedôstojné a amorálne.

„Ak Peter Kažimír chce ujsť z korupčnej vlády Petra Pellegriniho rovnako ako Marek Maďarič, mal by to urobiť aspoň so štipkou pokory voči občanom a sebareflexie. Miesto toho sa správa vypočítavo, arogantne, akoby funkcia guvernéra centrálnej banky bola tovarom, ktorý sa dá kúpiť,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár a v súvislosti s Petrom Kažimírom poukázal aj na viaceré zlyhania finančnej správy, ktorá patrí do zodpovednosti práve ministra financií.

Remišová: Smeráci utekajú z prehnitej lode

Podľa poslankyne Obyčajných ľudí Veroniky Remišovej utekajú smeráci „z prehnitej lode a snažia sa nájsť nejakú bezpečnú, vplyvnú a dobre platenú úschovňu“. Centrálna banka by však podľa nej mala byť nezávislou inštitúciou bez politického vplyvu.

„Asi ťažko sa dá uveriť, že by súčasný podpredseda vlády a podpredseda najsilnejšej politickej strany po príchode na čelo NBS konal nezávisle od svojich politických cieľov a straníckych kolegov. My sme predkladali zákon, kde sme hovorili o podmienkach obsadzovania vedúceho postu na Najvyššom kontrolnom úrade SR, no podobné pravidlá by mali platiť aj pri národnej banke,“ napísala na sociálnej sieti Remišová.

Kľúčové inštitúcie by mali byť podľa nej obsadzované špičkovými odborníkmi a nie „odkladiskom pre vyhorených utekajúcich politikov“.

Zdroj: Facebook / Veronika Remišová

Sme rodina by Kažimíra podporila

Naopak kritiky voči Petrovi Kažimírovi sa zdržala opozičná strana Borisa Kollára Sme rodina. Dokonca by ho v parlamente aj podporila, aby sa stal guvernérom NBS. „Môžem si myslieť o Petrovi Kažimírovi čokoľvek, ale určite to bude lepší šéf NBS ako ten terajší, pretože ten bol mizerný. Ak by sa teda nenašiel lepší kandidát ako Kažimír, tak by sme za neho zahlasovali,“ povedal Boris Kollár.

Podobné stanovisko zaujala aj koaličná strana Most-Híd. „Pána Kažimíra považujeme za zdatného odborníka. Ak premiér SR na post guvernéra NBS navrhne súčasného ministra financií, jeho kandidatúru podporíme,“ uviedla hovorkyňa strany Klára Debnár.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Urbancová odchádza do dôchodku. Najvyšší súd povedie jeho najstarší sudca

20:30 Urbancová odchádza do dôchodku. Najvyšší súd povedie jeho najstarší sudca

Sudkyňa a podpredsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmila Urbancová odchádza do dôchodku. Jej žiado…