Kažimír: Nie som Ježiš Kristus, ktorý sníma hriechy sveta. Problémy infraštruktúry nie som schopný vyriešiť ani na tri roky

  0
  Peter Kažimír (Autor: TASR)

  O návrhu budúcoročného rozpočtu by malo plénum parlamentu hlasovať v stredu 5. decembra o 11.00 h. Diskusia k rozpočtu odštartovala v piatok 30. novembra a následne pokračovala v utorok 4. decembra. Ciele navrhnutého rozpočtu sú podľa ministra Kažimíra realistické, založené na nezávislých hodnoteniach makroenomického vývoja na najbližšie roky.

  “Som absolútne presvedčený, že rozpočet na rok 2019 a 2020 je založený na číslach a trendoch, ktoré každému, kto bude môcť realizovať rozpočet či už tejto alebo inej vládnej väčšiny v roku 2020, umožní vyrovnané hospodárenie, ak sa nerozhodne inak,” zhodnotil šéf rezortu financií.

  V škostve je 10-milińová rezerva pre nastupujúcich učiteľov

  Napríklad v rezorte obrany sa podľa jeho slov počíta s výdavkom v budúcom roku na jednu zo splátok na nákup súčastí stíhacieho letectva. “Ak sa podarí uzavrieť kontrakt, tak v budúcom roku rátame s 500-miliónovou splátkou, s prvou zo splátok,” vysvetlil. V prípade rezortu školstva spomenul napríklad, že oproti peniazom, ktoré sú priamo rozpočtované, je v rezerve ešte 10 miliónov eur na zvýšenie odmeňovania nastupujúcich mladých učiteľov. “Čo považujem z hľadiska kvality za jedno z najlepších opatrení,” zhodnotil Kažimír. Možno z toho nemusia mať podľa neho radosť odborári, ale musia mať z toho radosť všetci tí, čo sú klientmi školstva, teda rodičia. “Pretože to je postup k tomu, aby boli v školstve čoraz lepší ľudia,” uviedol.

  Pre dopravu sa bude plánovať dodatočných 200 miliónov

  V prípade rezortu dopravy nie je Kažimír podľa vlastných slov “Ježiš Kristus, ktorý sníma hriechy sveta”, takže nie je schopný vyriešiť problémy infraštruktúry v rozpočte ani na tri roky. Kľúčové v tejto oblasti je však podľa neho prioritizovať investičný plán. To znamená, mať zásadnú politickú a možno aj nadčasovú dohodu a veľkú mieru pripravenosti výstavby jednotlivých projektov. V rezorte dopravy sa totiž podľa jeho slov peniaze presúvajú z minulých rokov, pretože jednotlivé stavby nie sú pripravené, či už v prípade výkupu pozemkov, verejných obstarávaní a podobne. Platí pritom podľa neho to, čo dohodol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) s ministrom dopravy Árpádom Érsekom (Most-Híd), že sa bude plánovať dodatočných 200 miliónov eur na najbližšie štyri roky na opravy ciest prvej triedy.

  “Peňazí je dosť vo verejnom zdravotníctve,” povedal šéf rezortu financií

  V prípade zdravotníctva vyčíslil, že do rezortu pôjde budúci rok 5,2 miliardy eur. “Peňazí je dosť vo verejnom zdravotníctve. Snažíme sa ich aj s rezortom zdravotníctva využívať efektívnejšie a samozrejme stále platí to, že vždy budeme kryť chrbát verejnému zdravotníctvu. Nepoznám vládu, ktorá by pustila zdravotníctvo k vode,” opísal Kažimír.

  - Reklama -