pondelok, 6 júla, 2020
20.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Nemecký parlament schválil Globálny pakt OSN o migrácii, padali neskutočné perly. Obratom...

Nemecký parlament schválil Globálny pakt OSN o migrácii, padali neskutočné perly. Obratom zaznela výzva na stráženie českých hraníc

Dokument navrhnutý vládnymi stranami CDU/CSU a SPD hovorí o presvedčení, že pakt by mal napomôcť medzinárodnej spolupráci a riadeniu migrácie. Zároveň zdôrazňuje, že je nezáväzný.

Konvička na sociálnej sieti Facebook zverejnil presné čísla hlasovania.

„Väčšina poslancov, 372, hlasovala za (GroSS koalícia CDU/CSU+SPD a Zelení), 153 hlasovalo proti (celá AfD, nezaradení a ďalšia časť opozície FDP) a 141 sa zdržalo hlasovania (časť opozície FDP a časť poslancov vládnej CSU, Die Linke).“ Informácie Konvička čerpal priamo z oficiálnych stránok nemeckého Spolkového snemu.

Tam sa možno dočítať, ako dohodu komentovali jednotliví politici. Minister zahraničia Heiko Maas ju pri predstavovaní návrhu označil za „odvážny a povzbudzujúci signál“. Je vraj v záujme Nemecka tento globálny problém regulovať. „Národné opatrenia nestačia na globálne výzvy,“ varoval poslancov.

Naopak poslanec Gottfried Curio z opozičnej Alternatívy pre Nemecko nazval dokument „trójskym koňom“ a „nezodpovednou výzvou na celosvetovú migráciu do Nemecka“. Doterajšia skúsenosť pritom podľa neho Nemecku ukazuje, že migrácia nie je zdrojom prosperity, ale násilia, chaosu a represie.

Poslankyňa vládnej CDU/CSU Andrea Lindholzová však uisťovala, že Nemecko sa nevzdáva svojej suverenity. „Našu národnú suverenitu nedávame k dispozícii. Nedávame ju k dispozícii dnes ani zajtra a ani touto dohodou,“ uviedla.

Stephan Thomae, poslanec ďalšej pravicovej opozičnej strany FDP, ktorá má k paktu značne rozporuplný vzťah, potom kritizoval, že vláda neviedla o pakte debatu.

Poslankyňa Petra Pauová z ľavicovej Die Linke podotkla, že globálne výzvy sa môžu riešiť len globálne. Strašenie paktom vraj rozhodne nie je namieste. „Žiadny štát nestráca paktom svoju zvrchovanosť, žiadna hranica nie je zrušená, žiadny migrant nie je pašovaný,“ odkázala.

Zelená poslankyňa Agnieszka Bruggerová opisovala, ako v minulosti muselo mnoho Nemcov hľadať svoje šťastie v cudzine. Politici sa musia podľa nej usilovať o to, aby migrácia bola pre všetkých čo najlepšia. Hlavnou myšlienkou paktu je podľa jej slov zabrániť pašovaniu ľudí a chrániť ľudské práva tých, ktorí chcú migrovať.

„Tak Nemecko je odpísané oficiálne. Definitívne. Musíme začať strážiť naše hranice s Nemeckom,“ dodal Konvička k rozhodnutiu nemeckého parlamentu týkajúce sa globálneho paktu.

Zdroj: Facebook / Martin Konvička

Globálny pakt OSN o migrácii nadobudne platnosť v decembri. Dokument je podľa nemeckých poslancov v záujme Nemecka, pričom veria, že môže pomôcť znížiť migračný tlak na Európu. V prijatom uznesení sa napríklad uvádza, že „Nemecko v migrácii preberá viac zodpovednosti ako iné krajiny aj v Európskej únii“. To chce vraj zmeniť aj cez spravodlivejšie rozdeľovanie utečencov.

Pravdepodobne tým tak naráža na štáty Vyšehradu – Českú republiku, Slovensko, Poľsko a Maďarsko –, ktoré v Európskej únii prerozdeľovanie utečencov podľa povinných kvót dlhodobo odmietajú. Proti paktu sa ďalej stavajú napríklad aj Austrália alebo Rakúsko.

Správu nemeckého parlamentu si môžete v nemčine prečítať TU.

autor: nab

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Scenáre politického vývoja diplomovky? Od pohodlného variantu až po machiavellistický štýl. Rozoberá politológ Lenč

Kauza plagiátorstva pri diplomovke môže mať viacero pokračovaní. Od postupného odchodu dostratena až po odchod Kollára z koalície. Pre ParlamentnéListy.sk načrtol tri možné scenáre vývoja politológ Jozef...

Macron vymenuje novú vládu v pondelok

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce predstaviť nový kabinet v pondelok. Pre agentúru Reuters to potvrdili dva nemenované zdroje z Elyzejského paláca.

Grécko pozastaví vstup srbským občanom na svoje územie

Grécko v snahe obmedziť šírenie nového koronavírusu počas turistickej sezóny pozastaví srbským občanom do 15. júla vstup na svoje územie. V nedeľu...

Izrael sprísni opatrenia pre spomalenie šírenia koronavírusu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu upozornil, že na spomalenie šírenia nového koronavírusu budú zrejme potrebné rozsiahlejšie opatrenia. „Sme...

Chorvátske voľby: Podľa exit pollu najviac hlasov má vládnuca HDZ

Vládnuca konzervatívna Chorvátska demokratická únia (HDZ) získala v nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách najviac hlasov. Vyplýva to z exit pollov, o ktorých informovali...

Bödöra po 10 hodinách rozhodovania sudca prepustil

Aktualizovaná správa Nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra nevzal sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban pre obvinenie v kauze Dobytkár do...

Stiahnu chvost. Matovič komentuje postoj SaS a Za ľudí ku Kollárovi

„Keď chceme, aby táto koalícia vydržala, Sme rodina musí zostať v koalícii," vyhlásil premiér. Je totiž presvedčený, že v prípade odvolania Kollára...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,764 Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 270 Last updated: 6. júla 2020 - 03:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky