štvrtok, 15 apríla, 2021
3.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Pôjde Rusko do väzenia? Vyšetrovateľ ho navrhol obviniť z prípravy vraždy Volzovej

Pôjde Rusko do väzenia? Vyšetrovateľ ho navrhol obviniť z prípravy vraždy Volzovej

Podľa informácií denníka Sme vyšetrovateľ Prezídia Policajného zboru navrhol obžalovať Pavla Ruska v prípade možnej objednávky jeho bývalej obchodnej spoločníčky Silvie Volzovej. Informáciu potvrdila aj samotná polícia. „Vyšetrovateľ ukončil prípad návrhom na podanie obžaloby. Spis prevezme dozorový prokurátor,“ píše denník. Informáciu zverejnili aj na svojej fanpage na sociálnej sieti. 

Prokurátor musí v súčasnosti preštudovať celý spis a následne sa rozhodne o ďalšom postupe. Existujú tri možnosti, ako môže celý prípad skončiť. Dozorový prokurátor môže dať za pravdu polícii a Ruska tak obžaluje z objednávky vraždy, za čo mu hrozí až doživotný trest. Prípad by tak následne prevzal súd.

Rovnako môže rozhodnúť, že sa nepreukázalo, že by si vraždu objednal a tým pádom by vyšetrovanie zastavil. Treťou možnosťou je, že prokurátor vráti vyšetrovateľovi spis na dopracovanie. „Domnievam sa, že dokazovanie preukázalo, že vznesenie obvinenia voči Pavlovi Ruskovi bolo dôvodné. Orgány činné v trestnom konaní zatiaľ preukázali, že bol reálne ohrozený život mojej mandantky,” povedal právny zástupca Silvie Volzovej Roman Kvasnica na margo ukončenia vyšetrovania.

V stredu 5. decembra vyšetrovateľ podal na Krajskú prokuratúru v Bratislave (KP BA) návrh na podanie obžaloby na štyri osoby. O ďalšom postupe rozhodne dozorujúci prokurátor,” uviedlo vo štvrtok oddelenie komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru SR. Vo veci doteraz dozoroval prokurátor KP BA Michal Šúrek, ktorý už v druhej polovici novembra uviedol, že vyšetrovanie je ukončené.

“O podaní návrhu na obžalobu vieme. Z nášho pohľadu vyšetrovateľ podal návrh na obžalobu napriek viacerým procesným pochybeniam a dôkazným nezrovnalostiam. Pritom je motivovaný snahou prehodiť dôkaznú mizériu na plecia prokuratúry a súdov. Ak by prokurátor predsa podal obžalobu a nedoplnil vyšetrovanie, vyjadríme sa s klientom podrobnejšie,” reagoval obhajca Pavla R. Marek Para.

Objednávka vraždy

Bývalého podpredsedu vlády a riaditeľa televízie Markíza Pavla Ruska obvinili minulý rok, že si údajne objednal vraždu Silvie Volzovej. Konali tak na základe výpovede bývalého bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka, u ktorého si vraždu mal objednať. Robil tak na základe vážnych sporov, ktoré so svojou bývalou obchodnou spoločníčkou mal.

„Rusko povedal, že to bude dobre zaplatené a že jemu tam ide o veľa. Hlavne, že to musí byť urobené čisto,“ povedal Černák. Ten vypovedal aj v prípadoch iných neobjasnených zločinov z minulosti. Černákovu verziu potvrdil aj jeho komplic Miloš Kaštan, ktorý si mal od svojho šéfa vziať zálohu 500-tisíc korún za odvedenú prácu. Dokončenie akcie prekazilo, že Černáka koncom roka 1997 zatkli a následne obžalovali.

Bývalý šéf banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák, zdroj: TASR

Ruska v súvislosti s obvinením vzali do vyšetrovacej väzby v októbri minulého roka, kde ho držali, kým vypočúvali kľúčových svedkov. Následne ho koncom novembra toho istého roku pustili na slobodu. V súčasnosti nosí elektronický náramok, pretože sa súd domnieval, že by mohol ujsť. Samotný Rusko odmieta, že by si objednal vraždu Volzovej a tvrdí, že mu viaceré zdroje uviedli, že Volzová chce zlikvidovať jeho. To uviedol aj ako argument, prečo sa v roku 1997 stretol s Černákom, aby mu informácie potvrdil alebo vyvrátil. Schôdzku s ním mu dohodol súčasný šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.

Rusko tvrdí, že informáciu o jeho zlikvidovaní mu tlmočila bývalá šéfka kancelárie úradu vlády Anna Nagyová. Tá kanceláriu viedla v čase, keď bol pri moci Vladimír Mečiar. Údajne bol pôvodný cieľ šéf bratislavského výstaviska Incheba Alexander Rozin, ale ani Nagyová, ani Rozin jeho výpoveď nepotvrdili.

V histórii Slovenska by išlo o prvý prípad, keď by bývalého vysokopostaveného politika postavili pred súd pre objednávku vraždy. Rusko je v súčasnosti obvinený aj z kauzy falšovania zmeniek televízie Markíza v hodnote 70 miliónov eur. V tejto kauze je obvinený aj Marian Kočner, ktorý už pre kauzu sedí vo väzení.

Autor: PH/TASR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 373,107 +1,069 Dnes Úmrtí 10,798 +82 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 107,009 Last updated: 15. apríla 2021 - 01:54 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -