Odborár: Macron ešte uvidí, mám presné informácie

0
Bohumír Dufek na demonštrácii (Autor: Hans Štembera)

Vo Francúzsku už niekoľko týždňov trvá odpor hnutia žltých viest. To, čo sa začalo požiadavkou na nezvyšovanie dane z pohonných hmôt, pokračuje volaním po vyššom zdanení najbohatších Francúzov a úľavách pre obyčajných Francúzov. Aký je váš názor na protest?

Všetko vzniklo spontánne a je opodstatnené.

Prezident Emmanuel Macron už prišiel s ústupkami. Zo všetkého najskôr má dôjsť k zvýšeniu minimálnej mzdy o sto eur mesačne. Dôchodcom, ktorí dostávajú menej ako dvetisíc eur, sa nemajú zvyšovať sociálne odvody. Tretím opatrením, ktoré by malo platiť už od januára, je vyňatie odmien za nadčasy zo zdanenia. Bude to stačiť?

Stačiť to v žiadnom prípade nebude. Nechcem sa vracať až k Francúzskej revolúcii, ale Francúzsko je iné ako Česká republika. Francúzi sú oveľa bojovnejší. Vedia, že žijeme len raz a treba si usporiadať život tak, aby sme ho prežili čo najlepšie. Na to treba mať aj slušný príjem a slušnú životnú úroveň. Pán prezident Macron, aj svojou vizážou, je zástupca bohatšej skupiny Francúzov. Myslím si, že sa nesprával slušne k tým, ktorí pracujú manuálne. Jeho reformy boli zo začiatku prijímané dobre, ale povýšeneckým počínaním proti sebe popudil spoločnosť.

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron Zdroj: TASR

Pripomeniem, že radil aj Českej republike, čo má a nemá robiť, a to, samozrejme, slušný a skromný politik nerobí. Na jednej strane nás Francúzi poučovali o Parížskom protokole, o likvidácii problémov zelenej politiky a rôznych ústupkoch v rámci atómových elektrární a potom vlastne povedali, že to musia zaplatiť tí najchudobnejší. A tí sa proti tomu vzbúrili.

Myslím si, že Francúzsko je z tohto pohľadu prvou krajinou, ktorá bez toho, aby to poctivo povedala, vypovedala Parížsky protokol.

Žlté vesty majú niekoľko požiadaviek: vyššia progresia dane, väčšie zdanenie veľkých nadnárodných korporácií, ako sú Google alebo Amazon, regulované nájomné alebo zastavenie splácania dlhov s úžerníckymi úrokmi. Štát by mal opustiť reštriktívnu fiškálnu politiku a peniaze namiesto toho získavať tak, že bude vymáhať daňové úniky firiem atď. Čo na to hovoríte?

Ako som už povedal, Francúzi sú bojovnejší. Vďaka svojej politike má prezident Macron na krku obrovský problém. Nehnevajte sa na mňa, ale firmy bohatnú, podotýkam, že im to nezávidím, ale zvyšok chudobnie. Naši páni si zvykli brať najviac od najchudobnejších. A to sa vo Francúzsku nenosí.

A kritika hnutia? Použitie násilia… Zaznievajú aj názory, že hnutie žltých viest je ďalšou ruskou operáciou. Čo si o tom myslíte?

Prosím vás, sprisahanecké teórie, to nie. Vzniklo to spontánne a nemôžeme všetko tlačiť do Ruska. Samozrejme, že pre Rusko je situácia výhodná, lebo sa dostáva do lepšej pozície už z toho dôvodu, že Parížsky protokol je neúmerný.

Dovolím si povedať, že Európa stráca konkurencieschopnosť, tak si európski kapitáni vymysleli ekológiu. Občania to neberú. Európa funguje v rámci celého sveta, a ak nebude konkurencieschopná, bude sa znižovať životná úroveň všetkých krajín.

Niektorí upozorňujú, že protesty nie sú až také masové a z času na čas treba s demonštráciami počítať. Je Macronova vláda naozaj v ohrození?

Zdanie klame. Vo Francúzsku je veľmi zložitá situácia. Mám presné informácie. Ďalej tam prebiehajú štrajky a blokády rafinérií. Situácia sa v žiadnom prípade neupokojila. Myslím si, že už ide o bytie a nebytie vlády. Bude musieť prísť s niečím úplne iným, než predniesol prezident Macron.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu