Diplomat Jaromír Novotný: Dlhy USA, Francúzska, Talianska či Ukrajiny sú skoro nesplatiteľné. To v minulosti znamenalo vojnu

0
Jaromír Novotný (Autor: Hans Štembera)

Čínsku firmu Huawei označil český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť za bezpečnostné riziko. Ide o reálnu hrozbu?

Čínska firma Huawei je jedným z najväčších výrobcov IT technológií na svete. A pokiaľ viem, tak nielen úrady u nás, ale v aj ďalších krajinách EÚ, v USA a v Austrálii sa prípadným bezpečnostným rizikom spojeným s používaním ich výrobkov zaoberajú. Neviem, či ide len o bezpečnosť, alebo aj o boj s konkurenciou na trhu.

Keď to porovnáte s kauzou PRISM, na ktorú upozornil Američan Edward Snowden, nie je to tak, že vlády mocných krajín spolupracujú s veľkými technologickými firmami, ku ktorým sa vďaka spolupráci správajú servilne?

Kauza PRISM ukázala, ako tajné služby USA využívajú nadnárodné spoločnosti, napríklad nielen na sledovanie e-mailovej korešpondencie nepriateľov, ale aj svojich občanov a dokonca spojencov. To isté sa deje aj v oblasti odpočúvania. Je známe, že odpočúvali napríklad aj nemeckú kancelárku. A keď to dokážu tajné služby USA, prečo by toho nemali byť schopné aj tajné služby ostatných štátov, ak majú prístup k takým technickým prostriedkom?

V novoročnom liste vyzval Vladimir Putin Donalda Trumpa na široký dialóg. Môže to mať nejaký vplyv na „zamrznutú“ nedôveru vo vzťahu oboch krajín?

Ruský prezident svojím listom ukázal dobrú vôľu na dialóg. Ale pretože kauza s údajným ruským ovplyvnením amerických prezidentských volieb neviedla ani po dvoch rokoch k žiadnym záverom, stále sa vyšetruje, ponuka na široký dialóg nebude vypočutá.

Na konci roka 2018 ohlásil Trump stiahnutie amerických vojakov zo Sýrie. Podľa kritikov vraj uvoľní pole v tomto regióne Rusku, Iránu a Turecku. Bolo to múdre rozhodnutie?

Hneď v prvých dňoch roka 2019 došlo k upresneniu, že vojakov stiahnu, keď bude „Islamský štát“ v Sýrii definitívne porazený a keď budú dohodnuté záruky pre amerických spojencov v Sýrii, teda sýrskych Kurdov, že nebudú napadnutí tureckou armádou. Ak budú tieto podmienky splnené, ide o múdre rozhodnutie.

Končiaca nemecká kancelárka Angela Merkelová v novoročnom prejave uviedla, že Nemecko sa pokúsi prevziať väčšiu zodpovednosť pri riešení celosvetových problémov. Je to dobre?

Všetci vedia, že Nemecko je hospodársky najsilnejšou krajinou Európy a ekonomicky je to vedúca krajina EÚ. Je to hospodársky gigant, ale pri uplatňovaní svojej váhy v zahraničnej politike ďaleko zaostáva za Veľkou Britániou alebo Francúzskom. Nemecko si musí samo ujasniť, čo chce v svetovej politike dosiahnuť. Domnievam sa, že to doteraz nemá definované.

Angela Merkelová

Angela Merkelová  Zdroj: TASR

Z čoho máte pri súčasnom vývoji medzinárodnej geopolitiky najväčšie obavy?

Mám obavy z vývoja svetovej ekonomiky. Prední ekonómovia už vydali vážne varovania týkajúce sa možnosti novej svetovej ekonomickej krízy, ktorá sa ohlasuje rovnakými príznakmi ako tá posledná z roku 2008. Krátkodobé štátne dlhopisy už dosahujú vyššie výnosy ako dlhopisy dlhodobé, cenové indexy na medzinárodných burzách v posledných týždňoch zažili také prepady, aké boli naposled v tridsiatych rokoch minulého storočia, rozbieha sa colná a obchodná vojna medzi USA a Čínou, štátny dlh napríklad USA, Francúzska, Talianska, Ukrajiny už dosahuje výšku nesplatiteľnosti. V minulosti viedli také situácie ku konfliktom, to je totiž možnosť, ako odpísať dlhy.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu