Život sa tu pre migrantov nerúca, opisuje český reportér svoje skúsenosti z Nemecka

  0
  Nemecká vlajka - ilustračná snímka (Autor: TASR)

  Reportér Respektu Tomáš Lindner precestoval kus sveta a zachytil mnoho problémov, ktorým planéta čelí. Jedným z nich je aj masová migrácia. Novinár v rozhovore pre HateFree Culture poznamenal, že migrácia v rámci Afriky je omnoho masovejšia než migrácia ľudí z Afriky do EÚ. A aj keď so sebou táto migrácia nesie problémy, Nemecko ako najväčší príjemca utečencov situáciu zvláda. Vôbec vraj nie je pravda, že by sa Nemecko rúcalo, ako naznačujú niektoré české médiá.

  „(Nemecko) Zisťuje, že utečenci sú jednoducho ľudia ako všetci ostatní. Prišli utečenci pracovití aj leniví, slušní aj zlí, vzdelaní aj úplne nevzdelaní. Mnohí idealisti zisťujú, že integrácia toľkých nových obyvateľov potrvá dlhšie, ako si mysleli. Na druhej strane má človek z českých médií občas pocit, že sa Nemecko pre utečencov skoro rúca. To, samozrejme, nie je pravda: objavujú sa problémy, občas aj konkrétna tragédia v podobe znásilnenia alebo vraždy spáchanej žiadateľom o azyl, ale celkovo sa život dramaticky nezmenil. Státisíce utečencov sa mimo pozornosti médií učia jazyk, hľadajú si prácu a priateľov. Angela Merkelová však už v roku 2015 hovorila, že krajinu čaká úloha porovnateľná so zjednotením Nemecka a integrácia teda potrvá veľmi dlho. Ona podľa môjho názoru naivná nebola,“ podotkol Lindner.

  Angela Merkelová

  Angela Merkelová  Zdroj: TASR

  Jeden z prieskumov navyše ukázal, že 71 percent nemeckej spoločnosti vníma migrantov a utečencov ako súčasť nemeckej spoločnosti. Lindner to považuje za pozitívne. Isteže, integrácia mnohých migrantov do nemeckej spoločnosti nebude jednoduchá, zvlášť keď si nachádzajú bývanie v miestach, kde už žijú prisťahovalci a kde sa nachádzajú školy nižšej kvality ako v iných častiach Nemecka, ale novinár verí, že to Nemecko aj tak zvládne.

  Začiatok väčšiny dnešných problémov pri integrácii utečencov možno podľa neho nájsť v minulosti, v poslednej štvrtine 20. storočia, keď vznikali prevažne prisťahovalecké štvrte niektorých miest. „Do začiatku nového milénia sa o integráciu starších generácií utečencov a tzv. gastarbeiterov západoeurópske štáty prakticky nestarali – napríklad Nemecko začalo vážne riešiť integráciu až počas červeno-zelenej vlády na začiatku tisícročia, Rakúsko až po nástupe súčasného kancelára Kurza na post štátneho sekretára pre migráciu. Problémy teda nie sú vecou roku 2015. Obávam sa, že žiadny dokonalý model na úrovni štátov nenájdeme. Relatívne dobre sa integrácia darí v Bavorsku, ktoré dokáže migrantov dobre zapojiť do škôl a zamestnania. Lepšie sa darí mestám, ktoré vedeli múdrou, riadenou bytovou politikou zabrániť vzniku väčších prisťahovaleckých lokalít, napríklad Stuttgartu, akokoľvek aj tam nájdete problémové miesto,“ pokračoval novinár.

  Zodpovední európski politici by sa preto mali zamyslieť nad tým, ako na jednej strane obmedziť nelegálnu migráciu, ale súčasne by mali uvažovať, ako otvoriť nové legálne cesty tým Afričanom, ktorí chcú v Európe študovať alebo na obmedzený čas pracovať. Európa by mala v Afrike viac investovať a viac s týmto kontinentom spolupracovať.

  O téme migrácie by malo začať racionálne uvažovať aj Česko, pretože sa ho táto téma týka rovnako, ako sa týka ďalších štátov EÚ.

  „Nebudem rozoberať všetky iracionálne body českej debaty: hoaxy na internete, hysterické titulné stránky Mladej fronty, bizarné vyhlásenia mnohých politikov, počnúc Okamurom. Racionálne je v každom prípade povedomie, že integrácia nie je nič jednoduché a lacné. Zahŕňa veľa úsilia nielen imigrantov, ale aj európskej spoločnosti. Čo mi veľmi vadí, je fakt, že skoro každý má na migráciu, utečencov, merkelovskú politiku strašne silný a sebavedomý, napospol negatívny názor. A súčasne sa veľmi málo zaujímajú o konštruktívnu debatu o možných spôsoboch dlhodobého riešenia, teda nastavenia európskej migračnej politiky alebo vzťahov medzi EÚ a Afrikou. Vidím tiež veľmi malý záujem o hlbšie poznanie reality na mieste, odkiaľ utečenci aj ekonomickí migranti utekajú, alebo o lepšie poznanie reality multikultúrneho spolužitia na Západe,“ uzavrel publicista.

  Celý rozhovor nájdete na webe hatefree.cz.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu