Reportér denníka Die Welt na začiatok uviedol, že mnohí Nemci sú Maďarom zaviazaní za otvorenie železnej opony v roku 1989, ale súčasný vývoj Maďarska v nich vzbudzuje obavy. Spýtal sa, ako došlo k tomu, že kedysi myšlienkovo blízke krajiny sa od seba vzdialili. Orbán odpovedal, že vďačnosť za rok 1989 je vzájomná, pretože znovuzjednotenie Nemecka bolo v geopolitickom zmysle predpokladom slobody Maďarska. „To je dôvod, prečo Maďari v roku 1990 podporovali nemecké znovuzjednotenie viac ako samotní Nemci,“ vysvetlil premiér. Maďari majú podľa neho vyvinutý zmysel pre geopolitické reálie a Helmut Kohl je pre nich vraj dodnes uznávanou osobou.
Reportér sa spýtal, či teda Nemci nerozumejú Maďarom. „Súčasné odcudzenie je spôsobené len politikou. Vo všetkých ostatných oblastiach sú nemecko-maďarské vzťahy na skvelej úrovni. Ekonomická spolupráca, kultúra, turizmus. Je tu veľká obojstranná náklonnosť,“ odvetil Orbán a uznal, že časť viny za politické odcudzenie nesie aj on.
Ďalšia otázka na Orbána bola, či niekedy porušil dohodu s Nemcami, alebo to bolo naopak. Orbán uviedol, že Maďari majú dojem, že uzavreli dohodu s Nemeckom v roku 1989, keď ich Nemecko podporí pri vstupe do NATO a EÚ a Maďarsko uvíta nemecké investície a technológie a nebude parazitom v EÚ. „Na rozdiel od ostatných Európanov sme nikdy nežiadali a nikdy nebudeme žiadať o nemecké peniaze bez toho, aby sme za ne dali nejakú protihodnotu. Vždy sme platili dlhy včas,“ vyhlásil premiér a dodal, že vždy ctili európsku víziu kancelára Kohla, že rozdiel vo veľkosti nie je rozdielom v dôležitosti. „Všetky nemecké vlády sa tým riadili až do migračnej krízy. Ten rozkol spôsobila len a len migračná kríza. Trváme na práve národov sa brániť. Nemci majú inú filozofiu,“ podotkol predseda Fideszu.
Následne reportér denníka Die Welt argumentoval, že sú to štyri roky od začiatku migračnej krízy v roku 2015. „Všetko, čo sme zažili v roku 2015, sa stane znovu, akurát v ešte väčšom meradle. Arabské krajiny čoskoro prekonajú Európu v počte ľudí. A to som ešte nepovedal nič o Afrike, kde čoskoro bude viac ľudí, než je možné uživiť. V tomto ohľade je Maďarsko hraničná krajina. Žijeme v plnej pohotovosti. Na južnej hranici máme tisíce vojakov a policajtov,“ vyvracal Orbán argument so slovami, že záleží len na vôli Turecka, či sa milióny utečencov, ktorí tam sú, vydajú do Európy. Keďže Nemecko hraničnou krajinou nie je, tak v ňom panuje väčší pocit bezpečia, čo spolu s odlišnými historickými skúsenosťami vedie k odlišnému prístupu.
Téma rozhovoru potom preskočila na EÚ a Jeana-Clauda Junckera. Reportér si všimol, že jeho tvár sa objavuje na bilbordoch spolu s tvrdením, že podporuje migráciu. A opýtal sa Orbána, ako ide dokopy členstvo Fideszu vo formácii EPP a útoky na Jeana-Clauda Junckera. Podľa Orbána je frakcia veľmi veľká a členovia zo severských štátov majú oveľa bližšie k Macronovi než k Nemcom. Maďarsko prirovnal k nemeckej CSU. Doplnil, že v západnej Európe kandiduje „Spitzenkandidat“ EPP Weber s prísľubom, že bude pokračovať v Junckerových šľapajach, čo by bola v strednej Európe politická samovražda. „Ak chce EPP vyhrať v strednej Európe, musí povedať: Juncker je minulosť. Weber je budúcnosť.“
K tomu mal reportér ešte doplňujúcu otázku, či sú bilbordy odplatou za Junckerov návrh na vylúčenie Fideszu z EPP. Orbán k tomu povedal: „Nemám rád politiku odplaty. Juncker je milý človek. Taký milý, že mu človek odpustí aj tie najpochabejšie gestá. Aj keď ja som pouličný bojovník, medzi nami nie je osobná antipatia. Nemám rád jeho názory, najmä blízkosť k socialistickým myšlienkam v ekonómii a podporu migrácie. Vnímam jeho pokus vypudiť nás z EPP ako nedostatok lojality. Nikto od nás nemôže čakať, že nebudeme na nedostatok lojality reagovať, aj keď je od takého milého človeka. Také sú pravidlá politiky.“
Jean-Claude Juncker Zdroj: TASR
Reportér potom riešil plagát, na ktorom bol Juncker s miliardárom Sorosom. Vraj mu pripomína podobné obrázky z minulosti a tvrdil, že sú na ňom prvky antisemitizmu. Ale Orbán podotkol, že to je preto, že je Nemec. V Maďarsku sú údajne židia vnímaní primárne ako Maďari a kampaň proti osobe nie je podľa premiéra v anglosaskom svete nič nové. Ale podľa reportéra sa kampaň preliala aj do iných štátov, aj do Nemecka. Orbán zopakoval, že židia sú v Maďarsku chránení zákonom a vláda má proizraelskú zahraničnú politiku. Nenávisť k židom podľa neho rastie hlavne v západnej Európe a je spôsobená migráciou. To, že je Soros žid, s tým podľa neho vôbec nesúvisí, ale je vraj „odvrátenou tvárou globalizmu“, kde na jednej strane je Maďarsko reprezentované zvolenými zástupcami a na druhej Sorosove neziskovky, ktoré chcú zmeniť maďarskú migračnú politiku.
Od kampane proti Sorosovi prešli k Orbánovým výrokom o „neliberálnej demokracii“. „Pred tridsiatimi rokmi, keď som v politike začínal, tu stále boli liberáli, sociálni demokrati a kresťanskí demokrati. Odvtedy liberáli vyhrali bitku o slová. Najskôr ľavica prijala, že demokracia musí byť vždy liberálna. Vždy, keď liberálne partaje nevyhrajú voľby, okamžite vyhlásia koniec demokracie. To núti sociálnych a kresťanských demokratov kapitulovať. Potom sociálna demokracia hynie, teraz vidíme, ako v Európe melie z posledného. Ak sa kresťanskí demokrati nebudú brániť prijatiu liberálnych pojmov a termínov, zhynú tiež,“ vysvetlil myšlienku premiér.
Reportér sa potom v súvislosti s Nemeckom spýtal na premiérov názor na odchádzajúcu kancelárku Merkelovú. „Zatiaľ ma ovláda pocit straty, pokiaľ ide o odchod pani Merkelovej. Samozrejme, nezhodovali sme sa vo všetkých oblastiach, zvlášť v otázke migrácie. Ale táto kancelárka významne prispela k udržaniu jednotnej Európy. To je veľká úloha a v budúcnosti nebude menšia,“ zhodnotil Orbán.
Angela Merkelová Zdroj: TASR
Na záver dostal Orbán otázku, či chce Fidesz naozaj zostať vo frakcii EPP a či nechce vyprovokovať svoje vyhodenie, aby sa potom mohla strana označiť za obeť. Orbán odpovedal, že do EPP ich pozval Helmut Kohl a členstvo si stále vážia. Ich cieľom je vraj túto frakciu posilniť. „Tu v strednej Európe sme experti na techniky moci ľavice,“ poznamenal s tým, že ľavica útočí na Maďarsko, aby oslabila EPP. „Ak odídeme, budú napádať Taliansko, potom Rakúsko. Vždy budú na niekoho útočiť, je to základ ich techniky moci. Volá sa to salámová metóda a cieľom je oslabiť EPP na európskej úrovni, aby ľavica a socialisti mohli prevziať v Európe vedenie. Toto nie je súboj myšlienok, ale mocenský súboj. Toto by mal človek pochopiť. Nie každý tomu rozumie, ale sú to podľa Leninovej definície ,užitoční idioti‘. Hoci si myslia, že vedú bitku o idey, slúžia mocenským záujmom iných, našich protivníkov.“
Celý rozhovor si môžete v angličtine prečítať TU.