- Reklama -
Úvod Aréna VIDEO Onedlho môžu byť na slobode masoví vrahovia z Bratislavy

  VIDEO Onedlho môžu byť na slobode masoví vrahovia z Bratislavy

  0
  Na kombosnímke hore fotografie piatich obetí Vietnamcov, dole smrtiaca zbraň páchateľov. Masaker sa odohral 8. apríla 1994 v sklade na Starej Vajnorskej ceste v Bratislave (Autor: TASR)

   

   

  Pre sudcu Najvyššieho súdu (NS) SR Juraja Klimenta bol masaker šiestich Vietnamcov spred 25-tich rokov prvým veľkým súdnym prípadom a hneď takým závažným, o ktorom rozhodoval v máji 1995 ako predseda senátu bývalého Mestského súdu v Bratislave.

  Hororový scenár brutálnej popravy

  V apríli 1994 Viliam Hauser a Róbert Matta z Bratislavy – v súčasnosti si odpykávajú doživotné tresty odňatia slobody – postrieľali v sklade na Starej Vajnorskej ceste v Bratislave šiestich Vietnamcov.

  Vtedy 23-ročný Matta a 24-ročný Hauser zavraždili samopalom Škorpión troch dospelých mužov vo veku 35, 35 a 34 rokov, dve ženy vo veku 32 a 33 rokov, z ktorých jedna bola tehotná, a udusili osemmesačné dieťa. 

  Usmrtené obete o dva dni neskôr našla žena, ktorá rodine vypomáhala pri opatere spomínaného dievčatka.

  Motívom bol lup v rôznych menách vo výške viac ako 1,1 milióna korún.

  Konkrétne dvojica vrahov ulúpila 150.000 Sk, 4000 DEM, 29.712 USD a 30.000 ATS, čím získala najmenej 1,137 milióna Sk. Potom ušli do Nemecka.

  Keď sa o niekoľko dní vrátili a znovu chceli odísť do zahraničia, polícia ich zadržala na hraničnom priechode v Petržalke. 

  Usmrtené obete o dva dni neskôr našla žena, ktorá rodine vypomáhala pri opatere spomínaného dievčatka.

  Prípad nájdete zdokumentovaný aj na tomto videu. Upozornenie: video nie je vhodné pre maloletých citlivé povahy.

  Hauser udusil malé dieťa pri hľadaní peňazí, spomína sudca

  “Vo vzťahu k tomuto prípadu si pamätám, že som bol akoby hodený do vody, pretože to bol môj prvý veľký prípad. V priebehu krátkeho obdobia nám v tom období napadli dve v tom čase najmedializovanejšie kauzy. Bol to už odsúdený Ondrej Rigo – niekoľkonásobný sériový vrah (zavraždil v rokoch 1990 až 1992 osem žien a jedného chlapca a bol odsúdený na doživotný trest odňatia slobody, ktorý si stále odpykáva – pozn. red.) a potom spomínaná kauza usmrtených Vietnamcov. Tento prípad bol pridelený mne a druhú vec dostal sudca Peter Šamko starší a navzájom sme rozhodovali v oboch veciach v spoločných senátoch. Teda v prípade Vietnamcov ja ako predseda senátu a v prípade Riga bol zase predsedom senátu sudca Šamko starší,” uviedol sudca Kliment.

  Ako si ďalej spomenul, na začiatku vyšetrovania veci sa páchateľ Matta priznal a popísal aj mechanizmus, akým spôsobom on sám zastrelil piatich Vietnamcov.

  “Boli to traja muži a dve ženy s tým, že jedna z nich bola vo vysokom štádiu tehotenstva, pričom druhý páchateľ Hauser pri hľadaní peňazí udusil malé niekoľkomesačné dieťa. No v neskorších štádiách trestného konania už tie výpovede menil a prispôsoboval ich dôkaznej situácii. Vinu Matta prenášal na Hausera, ktorý od začiatku túto popieral a tvrdil, že dotyčného Mattu len odviezol na miesto činu a čakal vonku pred budovou skladu s tým, že o ničom nevedel, nič nevidel a ani nič nepočul,” spomenul si dlhoročný sudca.    

  Vrahovia môžu požiadať o prepustenie od 19. apríla

  “Vzhľadom na to sme teda v rámci súdneho konania urobili vyšetrovací pokus a zinscenovali sme streľbu z tej zbrane, išlo o samopal vzor Škorpión s tým, že či je streľba aj za pomoci tlmiča počuteľná a do akej vzdialenosti od toho skladu,” povedal Kliment.

  “Prípad bol ukončený a rozsudok bol vyhlásený 24. mája 1995. Obom vzhľadom na mimoriadne vysoký stupeň spoločenskej nebezpečnosti bol uložený výnimočný trest odňatia slobody na doživotie. Znalci vtedy skonštatovali, že vzhľadom na negatívne osobnostné, kriminogénne a sociálne faktory nie je nádej, aby týchto páchateľov bolo možné napraviť trestom odňatia slobody nad 15 až do 25 rokov. Viem, že odvolacie konanie prebehlo veľmi rýchlo a odvolania oboch obžalovaných boli NS SR vo februári 1996 zamietnuté,” dodal sudca NS SR.  

    

  Hauser a Matta sa paradoxne môžu onedlho dostať na slobodu. O podmienečné prepustenie z väzenia môžu požiadať od 19. apríla tohto roku po výkone 25-tich rokov trestu, keďže u nich táto zákonná úprava nadobudla účinnosť ešte pred ich právoplatným odsúdením. Obaja vrahovia si v súčasnosti naďalej odpykávajú doživotný trest v ústave v Leopoldove. O podmienečnom prepustení je príslušný rozhodnúť okresný súd, v ktorého obvode sa trest odňatia slobody vykonáva (v tomto prípade by to bol Okresný súd v Piešťanoch a následne Krajský súd v Trnave – pozn. red.). S takouto právnou úpravou, že v takýchto závažných prípadoch o podmienečnom prepustení vrahov rozhodujú sudcovia okresných súdov, nesúhlasí práve sudca NS SR Kliment.

  Sudca Kliment upozorňuje na nezodpovednosť vo vlastných radoch

  “Nestotožňujem sa s takouto právnou úpravou. Podľa môjho názoru sudcovia okresných súdov k týmto veciam pristupujú veľmi benevolentne a podľa mňa nezodpovedne, viď napríklad posledné podmienečné prepustenie člena košického podsvetia Dušana Borženského. V takýchto závažných prípadoch by mal o podmienečnom prepustení rozhodovať pôvodný súd, ktorý rozhodoval o kauze v prvom stupni, ktorý aj s odstupom času dokáže lepšie posúdiť splnenie podmienok resocializácie a prípadného podmienečného prepustenia odsúdeného na slobodu,” zdôraznil sudca NS SR Kliment.

  Hauser vyhral v roku 2015 súd so Slovenskou republikou

  Písal sa 5. februára 2013, keď médiámi obletela správal, že Slovenská republika zaplatí viac ako 5000 eur masovému vrahovi Viliamovi Hauserovi za to, že súdy za osem rokov nerozhodli o jeho žalobe o náhradu škody. Rozhodol o tom Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Hauserovi tým bolo porušené právo na prerokovanie veci v primeranej lehote podľa Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a ESĽP mu priznal náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 5200 eur a 50 eur ako náhradu trov. Hauser podal v roku 2004 na Okresný súd Bratislava I žalobu o náhradu škody, ktorá mu údajne vznikla pre nedbalý výkon obhajoby jeho právneho zástupcu. Ďalšie štyri roky mu súd postupne ustanovoval štyroch právnych zástupcov, tí ho však z rôznych dôvodov odmietli zastupovať. Hauser sa potom so sťažnosťou pre prieťahy obrátil na Ústavný súd SR, avšak neuspel.

  V slovenských väzeniach aktuálne evidujú 57 odsúdených na doživotný trest. Informovala o tom riaditeľka odboru podpory centrálneho riadenia a komunikácie Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Katarína Nováková.

  [relatedarticles title=”Písali sme:” articles=”311199,300610,286422,273386″ ]

  BEZ KOMENTÁRA

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu