Vaľová o svojej novej funkcii: Moju politickú angažovanosť chcem nechať pred dverami, kontakty v politike však využijem

0
Jana Vaľová (Autor: facebook.com/jana.valova.52)

Únia žien Slovenska si vás pred pár dňami zvolila do svojho čela. Ako došlo k tomuto spojeniu? 

Prišlo to úplne prirodzene. Aktívnou členkou ÚŽS som už niekoľko desiatok rokov. Dokonca som v roku 2008 získala ocenenie Žena roka práve za aktívny prístup a ich podporu.

Debata o mojom možnom predsedníctve prebiehala už dlhšie, keď ma oslovili viaceré predsedníčky krajských organizácií, či by som nechcela kandidovať, no bolo to ešte v čase, keď som bola primátorkou Humenného a vedela som, že by som z časových dôvodov nevedela dať do tejto funkcie sto percent.

To, že ste radovou členkou už roky, a ten svet dobre poznáte, je teraz pre vás výhodou?

ÚŽS  je výborná a fungujúca organizácia, a preto neexistovala objednávka na radikálnu zmenu, ale chceli si zvoliť človeka z vlastných radov a človeka, ktorý má zároveň skúsenosti s riadením a manažovaním väčšej organizácie.

Je veľká výhoda, že úniu poznám, aj keď nie z riadiacich pozícií. Môžem tak priniesť vlastnú víziu a projekty, no pokračovať v tom, čo dobre fungovalo. 

Aké plány si v novej funkcii dávate?

Plánujem pokračovať v rozbehnutých projektoch v regiónoch, pretože únia je silnou súčasťou komunít v mestách a obciach. Členky ÚŽS vykonávajú výbornú prácu na regionálnej, ale aj na celoslovenskej úrovni.

Mojou ambíciou je i zdynamizovať činnosť únie prostredníctvom nových aktivít, rada by som nimi propagovala kreativitu slovenských žien, silné príbehy, ktorými si Slovenky v nejednom prípade vyslúžili i celosvetový rešpekt.

Zvýšiť viditeľnosť únie a jej aktivít aj prostredníctvom sociálnych sietí a médií. A v neposlednom rade je mojou ambíciou posilniť u žien hrdosť na to, že sú členkami tejto silnej organizácie.

Je mi nesmiernou cťou, ale aj záväzkom, že som dostala možnosť viesť Úniu žien Slovenska. Verím, že v najbližšom období naštartujeme nové aktivity a zapojíme ešte viac žien z celého Slovenska.

Únia je nepolitický spolok, niektorí vám toto začali náležite pripomínať. Ako to chcete zabezpečiť? Ide podľa vás o rozpor so stanovami únie?

V osobných debatách som sa doposiaľ s takýmto názorom nestretla. Samozrejme, Únia žien Slovenska neplní politické ciele a zameriava sa na ženu, matku, rodinu a pôsobenie žien spoločnosti.

Určite sú z 12-tisíc našich členiek mnohé v rôznych politických stranách. Únia žien neskúma politické názory žien, ich vierovyznanie alebo iné diskriminačné prvky.

Môžem každého ubezpečiť, že to takto bude aj naďalej. Moju politickú angažovanosť chcem nechať pred dvermi únie, nehovorím však, že nevyužijem svoje kontakty naprieč celým politickým spektrom, aby som dokázala hovoriť aj s politikmi, ako napĺňať ciele našej organizácie.

FOTO TASR: Na snímke zľava podpredseda strany Smer SD Robert Kaliňák, kandidát na podpredsedu Peter Žiga a členka predsedníctva strany Jana Vaľová počas rokovania pracovného snemu strany v Prešove 10. decembra 2016. V popredí minister práce Ján Richter.

Aký je dnešný stav ÚŽS, čo sa týka aktivít, majetku, členstva? Aké sú vaše plány práve v týchto oblastiach?

Únia žien je svojimi aktivitami veľmi silná súčasť komunity. Organizuje množstvo regionálnych podujatí, o ktorých si kraje rozhodujú samostatne. Celoslovenskou udalosťou je už po dlhé roky literárno-dramatická súťaž Vansovej Lomnička.

Chcela by som už tohto roku začať s novou celoslovenskou aktivitou, ktorá sa bude týkať zachovania tradícií pre budúce generácie, medzigeneračnej spolupráce a kreativity žien.

Čo sa týka členstva, rada by som organizáciu opäť priblížila aj mladým ženám, aby sa neváhali angažovať a realizovať zaujímavé akcie. Únia žien je na to ideálna platforma.

ÚŽS vyše dve dekády viedla Irena Belohorská. Ako hodnotíte toto obdobie?

Myslím si, že si zaslúži poďakovanie za 22 rokov vedenia našej organizácie. Sú aktivity, na ktoré rada po nej naviažem a sú, samozrejme, niektoré veci, ktoré som pripravená robiť inak.

Som však veľmi rada, že svoju činnosť a pôsobnosť Únia žien od roku 1944 kontinuálne uchovala a že aktivity a štruktúry tejto organizácie sú v každom kraji, a organizácia tak pôsobí na celom Slovensku.

Vaše zvolenie negatívne prijala bývalá poslankyňa NR SR a dnes predsedníčka Živeny Magda Vášáryová. Doslova uviedla, že s nejakou veľkou spoluprácou nepočíta a ak áno, tak bude prekvapená. Čo vy na to? Budete sa snažiť so Živenou spolupracovať? Prípadne v akých oblastiach?

Ja som nijak nekomentovala rozhodnutie členiek Živeny, keď zvolili pani Vášáryovú. Považovala som to za slušnosť a akceptovanie rozhodnutia členov Živeny. Určite pani Vášáryovú prekvapím, ak čaká prekvapenie a teším sa na spoluprácu.

Už ste načrtli, že sa budete snažiť využiť pri práci svoje kontakty z politiky. Budete sa v prospech únie snažiť využiť aj svoj poslanecký mandát, napríklad pri predkladaní zákonov na posilnenie postavenia žien v spoločnosti? Na FB som čítal, že chcete byť v tejto oblasti aktívna, aké plány chystáte?

Aj keď som nebola predsedníčkou Únie žien Slovenska, vždy som sa angažovala, či už v legislatívnej oblasti, ale aj v osobnom živote posilniť postavenie žien v našej spoločnosti.

Pôsobila som ako stála členka komisie pre rodovú rovnosť a rovnosť príležitostí a Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. 

FOTO TASR: Na snímke poslanci NR SR za stranu SMER SD Erik Tomáš a Jana Vaľová počas 43. schôdze Národnej rady SR  v Bratislave 28. marca 2019.

Ako členka Výboru NR SR pre sociálne veci dlhodobo sledujem problematiku rovnoprávnosti, emancipácie a uplatnenia žien na Slovensku.

Naposledy som participovala na zákone o zastropovaní dôchodkového veku, pričom môj pozmeňovací návrh upravil znenie zákona tak, aby ženy mohli odchádzať do dôchodku skôr v závislosti od počtu vychovaných detí.

Po svojom nástupe ste deklarovali, že chcete propagovať príbehy silných slovenských žien. Už sa k vám nejaké dostali? 

V Humennom, kde som pôsobila, som spolupracovala na knihe Ženy, ktoré to dokázali.

Je to jedna úžasná kniha, ktorá spojila známe ženy a ich príbehy, ktoré sa narodili v meste Humenné ako Adriana Totiková, Jana Jurčenko, Ľubica Čekovská či krajská predsedníčka Únie žien, ktoré rozprávajú svoj životný príbeh a prekážky, ktoré museli prekonať.

Určite v tomto projekte chce Únia žien Slovenska pokračovať a priniesť príbehy žien z celého Slovenska, ale aj Sloveniek pôsobiacich v zahraničí.

V parlamente ste štvrté volebné obdobie, do minulého roka ste osem rokov viedli Humenné. Ako hodnotíte kroky Miloša Merička vo funkcii nového primátora? Sledujete situáciu v Humennom?

Samozrejme, som hrdá Humenčanka a navyše mi píše veľké množstvo ľudí cez sociálne siete. Takže som veľmi dobre informovaná o dianí v Humennom a, samozrejme, v Humennom aj žijem.

Mnohí aj verejne píšu, že mesto po mojom odchode zosmutnelo a chýba mu dynamika. Je zatiaľ krátke obdobie na hodnotenie pôsobenia nového primátora.

Dnes však môžem povedať, že ma mrzí, že Humenné prichádza o milióny eur len pre to, že nové vedenie mesta nepredkladá projekty na novovypísané výzvy.

Čo je obrovská škoda pre moje rodné mesto, pretože je to jedno z mála možností, ako môže mesto Humenné dostať takýto objem finančných prostriedkov a tak zlepšiť život svojim obyvateľom.

Autor: Ľudovít Kusal

- Reklama -