sobota, 24 októbra, 2020
13.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Rusko ubezpečilo SR, že dodávky plynu nebudú po Novom roku ohrozené

Rusko ubezpečilo SR, že dodávky plynu nebudú po Novom roku ohrozené

“Zároveň Slovenská republika hľadá možnosti, ako by naša tranzitná infraštruktúra mohla byť zapojená aj do dodávok plynu, ktoré budú v budúcnosti prúdiť na naše územie z Turkish Stream. Pokiaľ by sa Slovensku podarilo nájsť možnosti spolupráce aj pri jednom, aj pri druhom projekte, významne by to zmiernilo veľké ekonomické dosahy, ktoré by SR utŕžila v prípade, že by došlo k úplnému obídeniu Slovenska pri dodávkach plynu,” zdôraznil Pellegrini. Pre Slovensko to má zásadné ekonomické dôvody. 

Medvedev povedal, že rozumie Slovensku, čo sa týka otázky straty tranzitných príjmov. “Veľakrát sme hovorili o tom, že musíme nájsť vzájomne výhodné body, čo sa týka zapojenia Slovenska do Nord Stream 2 a Tureckého prúdu,” vyhlásil Medvedev v súvislosti s riešením situácie. 

Slovenský minister hospodárstva Peter Žiga má pocit, že ruskí partneri sú pripravení hľadať konštruktívne riešenia v otázke momentálnej neexistencie novej dohody o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu, pričom tá súčasná zanikne ku koncu roka. Nie je preto vylúčené, že od januára 2020 prestane cez Ukrajinu prúdiť plyn z Ruska. “Spor alebo otvorené otázky nie sú medzi EÚ a Slovenskom a Ruskou federáciou, ale tie otvorené otázky sú medzi Ruskom a Ukrajinou.

Zároveň som vám naznačoval, že na Ukrajine budú parlamentné voľby, a keď vzíde vláda po ukrajinských voľbách z týchto volieb taká, ktorá bude mať konštruktívny prístup k rokovaniam s Rusmi, a mám pocit, že Rusi majú ekonomické záujmy v tomto zmysle veľmi jasné, tak si myslím, že tie dodávky cez Ukrajinu nebudú ohrozené,” konštatoval Žiga. 

Zároveň zdôraznil, že ruská strana ubezpečila tú slovenskú, že občania SR a ani slovenský priemysel po 1. januári 2020 nebudú ohrození, čo sa týka dodávok plynu. 

Jeden z možných scenárov napríklad počíta s možnosťou vybudovania plynovodu z juhu ako rozšírenie projektu Turkish Stream cez Srbsko a Bulharsko. Táto trasa by zásobovala aj Maďarsko a následne cez plynové prepojenie aj Slovensko.

V súčasnosti sa dodáva ruský plyn do Európy najmä cez Ukrajinu, Bielorusko, Poľsko a Slovensko plynovodmi Jamal a Bratstvo a aj prostredníctvom plynovodu Nord Stream (Severný prúd) pod Baltským morom. Práve z dôvodu rastúcej spotreby zemného plynu v Nemecku sa od roku 2015 realizuje výstavba Nord Stream 2 (Severný prúd 2), prostredníctvom ktorého sa má zdvojnásobiť kapacita podmorských plynovodov.

Výstavba vyvolala vlnu nevôle zo strany Ukrajiny či Poľska, ktoré plynovod obchádza, v dôsledku čoho by prišli o zisky z tranzitu. Tranzit plynu cez územie Slovenska z Ruska prostredníctvom spoločnosti Eustream dosahuje obrat približne 700 miliónov eur ročne. Dividendy tejto spoločnosti sú významným príspevkom do slovenskej štátnej pokladnice.

Krajiny preto hľadajú alternatívy dodávok plynu. Poľsko v roku 2018 podpísalo dlhodobý kontrakt na dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA. V septembri minulého roka sa začalo s výstavbou vyše 160-kilometrového plynovodu medzi SR a Poľskom.

Ten umožní vyššiu diverzifikáciu zdrojov zemného plynu v regióne. Krajiny strednej Európy by tak mali získať priamy prístup k viacerým zdrojom zemného plynu zo severu a taktiež LNG terminálom v Baltskom mori a z Nórska.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Premiér Matovič: Boris Kollár mal vážnu dopravnú nehodu

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) mal vážnu autonehodu v Bratislave. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) na...

Krajčí: Verím, že ak vydržíme najbližšie dva alebo tri týždne, krivku pandémie sa podarí zlomiť

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) verí, že s nasadením a spolupatričnosťou, akú videl počas pilotného plošného testovania na Orave a v Bardejove,...

Spiegel: Frontex sa podieľa na nelegálnom zatláčaní člnov s utečencami

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) sa v niektorých prípadoch podieľala na nelegálnom aní člnov so žiadateľmi o azyl v...

Mikas podporuje antigénové testy, vyzýva na účasť na testovaní

Hlavný hygienik SR Ján Mikas podporuje zavedenie antigénových testov, dokážu podľa neho dostatočne a rýchlo identifikovať najinfekčnejších ľudí. Vyzval preto obyvateľov Oravy...

Sabinov: V DSS zaznamenali úmrtie, zostáva naďalej v karanténe

Domov sociálnych služieb (DSS) v Sabinove zaznamenal úmrtie klientky, ktorá bola pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19. Celkovo tam po testovaní PCR testami...

Naď: Záujem o testovanie na COVID-19 neutícha

Záujem ľudí o pilotnú fázu testovania na ochorenie COVID-19 neutícha podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) ani počas druhého testovacieho dňa. Do...

Slovensko sa pripravuje aj na brexit bez dohody

Slovensko sa priebežne pripravuje aj na možný brexit bez dohody. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR zriadilo na svojom webovom sídle informačnú platformu pre...
Slovensko
Pozitívne vzorky 40,801 +2,890 Dnes Úmrtí 159 +25 Dnes Uzdravení 9,920 Infikovaných 30,722 Last updated: 24. októbra 2020 - 19:08 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky