streda, 28 októbra, 2020
15.5 C
Bratislava
Úvod Aréna V oceliarňach U.S. Steel došlo k predbežnej dohode na zvýšení miezd pre...

V oceliarňach U.S. Steel došlo k predbežnej dohode na zvýšení miezd pre každého zamestnanca

“Zároveň bol ponúknutý jednorazový 100-eurový bonus vyplácaný v decembri tohto roku, ak sa splnia určité parametre, ktoré sa nastavia v rámci zisku spoločnosti,” uviedol odborársky predák. Variabilná mzdová platba by mala ostať vo výške 9 percent.

Celkový návrh z procesu kolektívnych vyjednávaní bude v textovej podobe pripravený na prerokovanie všetkým 11 základným organizáciám združeným pri Rade odborov U.S. Steel Košice. “Je predpoklad, že budúci týždeň pri ďalšom stretnutí so sprostredkovateľom už budeme vedieť konečný výsledok,” povedal Varga.

Pre nespokojnosť s navýšením miezd odbory v apríli vyhlásili v podniku štrajkovú pohotovosť. Pôvodne žiadali zvýšenie tarifnej mzdy o 70 eur, pričom zamestnávateľ ponúkal v priemere len 20 eur. Mediátorka určená Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR navrhla minulý týždeň zvýšenie o 35 eur, a to spätne od 1. apríla. 

Nárast miezd o 40 eur pre každého označil Varga za kompromis vychádzajúci aj zo stále zhoršujúcej sa situácie na trhu s oceľou. “Čaká sa útlm na výrobných linkách nielen v Európe, je možné, že aj u nás, uvidíme, budeme o tom, samozrejme, so zamestnávateľom komunikovať.

Postavili sme sa k tomu vyjednávaniu aj zo strany odborov zodpovedne vzhľadom na najbližšie perspektívy v rámci zamestnanosti v U.S. Steel Košice. Ľudovo povedané, netlačili sme viac na pílu,” konštatoval.

Pre nepriaznivú situáciu na trhu s oceľou zaviedli v košickom hutníckom závode počas mája štvordňový pracovný týždeň. Keďže nedošlo k dohode na predĺžení tohto opatrenia, v júni sa v oceliarňach pokračuje v bežnej prevádzke.

“Je pravdou, že nám 30. mája ponúkli opäť neprideľovanie práce – paragraf 142, ale sme sa na tom nedohodli. To znamená, že v júni sa robí v U.S. Steel normálne, ale zároveň padlo pri stole, že ak bude potreba, prídu s návrhom opäť, pretože tá situácia nie je dobrá,” dodal Varga.

Výrobcovia ocele v Európskej únii (EÚ) v otvorenom liste tento týždeň upozornili, že Európu zaplavuje oceľ z iných regiónov v dôsledku zavedenia ciel na jej dovoz do USA. Poukázali na globálnu nadmernú kapacitu ocele a využívanie trhu EÚ ako dampingového skladu pre celosvetové nadbytočné množstvá ocele. Varovali, že ohrozené sú tisícky pracovných miest a EÚ musí preto podľa nich konať.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Vláda obmedzuje pohyb do 8. novembra. Výnimku umožní negatívny test na COVID-19

Od 2. do 8. novembra sa obmedzí pohyb, a to v čase od 5.00 h do 1.00 h nasledujúceho dňa. Obmedzenie sa...

Varovanie ŠÚKL: Pri COVID-19 nekombinujte Bromhexin a alkohol

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) varuje pred kombináciou lieku Bromhexin a alkoholu pri akejkoľvek liečbe, nielen pri novom koronavíruse. Pitie alkoholu...

Odkazom prvej ČSR je vznik demokracie, zhodujú sa Dostál a Osuský. Strana Za ľudí hodnotí prvý štát ako “medzinárodný zázrak”

Odkazom prvej Československej republiky (ČSR) je vznik demokracie, zhodujú sa poslanci Národnej rady (NR) SR Ondrej Dostál a Peter Osuský (obaja SaS)....

Pozor! Všetky pobočky Slovenskej pošty budú cez víkend zatvorené

Všetky pobočky Slovenskej pošty budú počas nastávajúceho víkendu od 31. októbra do 1. novembra zatvorené. Uskutoční sa totiž celonárodné testovanie na ochorenie...

OSN zrušila všetky rokovania vo svojom newyorskom sídle po nákaze diplomatov

Organizácia Spojených národov (OSN) zrušila všetky osobné stretnutia, ktoré sa mali do konca tohto týždňa uskutočniť v jej v hlavnom sídle v...

Maďarsko: V nemocniciach je 3166 pacientov, nakazilo sa 2291 a zomrelo 43 ľudí

Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili v Maďarsku za posledný deň u 2291 ľudí. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo ďalších 43, zväčša...

Kolíková: Počet stíhaných osôb v justícii ukazuje potrebu systémovej zmeny

Zvyšujúci sa počet zadržaných, väznených a stíhaných osôb v justícii ukazuje, že ide o systémovú záležitosť, a preto je potrebná aj systémová...
Slovensko
Pozitívne vzorky 48,943 +2,887 Dnes Úmrtí 184 +8 Dnes Uzdravení 11,799 Infikovaných 36,960 Last updated: 28. októbra 2020 - 15:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky