Európa mala podľa Kohouta svoje najslávnejšie ekonomické obdobie v 19. storočí, to bola prvou ligou. „Neexistovala žiadna centrála v Bruseli, žiadne európske normy alebo direktívy. Trh fungoval viac-menej spontánne,“ uviedol a dodal, že všetko fungovalo lepšie ako dnes aj napriek tomu, že ešte neexistoval voľný trh tovaru.
Dnes sú ako prvá liga vnímané Spojené štáty a Čína alebo Kórea. „Celkom nepochybne, pretože tam sa odohráva úplná väčšina zásadných inovácií, sú tam najvýznamnejšie globálne firmy, točí sa tam najviac peňazí,“ pokračoval Kohout.
Zásadný je podľa neho fakt, že sa v USA darí investovať do vedy a výskumu a akýkoľvek nový nápad si pomerne ľahko nájde svojich investorov.
Oproti tomu Európa je podľa Kohouta inovačne veľmi nudná. „Nemecko je ekonomika, ktorá ide v podstate zo zotrvačnosti. Je síce silná, konkurencieschopná, to áno, ale keď sa pozriete na zoznam firiem z indexu DAX30, teda 30 najvýznamnejších nemeckých spoločností, tak to sú spoločnosti, ktoré boli založené v 19. alebo 20. storočí,“ upozornil s tým, že rovnaké je to napríklad v Británii.
Ako hlavný problém ekonomického stagnovania vníma Kohout snahu Bruselu o vytvorenie centralizovaného superštátu. „Ale takto to nefunguje, pretože čím centralizovanejší štát, tým ďalej má jeho centrum k tomu, čo sa naozaj deje v teréne.
Americká federálna vláda tiež neriadi všetko, a keď sa na to tak pozrieme, tak americké štáty majú v mnohých oblastiach väčšiu voľnosť ako členské štáty EÚ,“ porovnal európsku a americkú situáciu.
Ďalším zásadným problémom pre inovačný a investičný rast je podľa Kohouta byrokratizácia, ktorá je s EÚ spojená. „Keď sa bežný podnikateľ z nejakej menšej firmy, nech už robí prakticky čokoľvek, pozrie do rôznych európskych noriem, vyhlášok a tak ďalej, tak je z toho spravidla vyvedený z miery,“ opísal Kohout.
Mladí ľudia sa radšej nechajú zamestnať, než aby skúsili podnikanie, ktoré neprináša žiadne sociálne istoty a vplyvom všetkých možných regúl a nariadení je čím ďalej, tým zložitejšie.
Navyše je podľa Kohouta zlé, že sa Európa vďaka svojej sociálnej politike čoraz viac zadlžuje. Mal by podľa neho existovať zákon o vyrovnanom rozpočte. „To znamená, že za normálnych okolností, ak ekonomika rastie, by mal byť hospodársky deficit povolený len v prípade vojny,“ podotkol.
Celý rozhovor nájdete na webe kupredudominulosti.cz.
autor: jma