piatok, 2 decembra, 2022
0.8 C
Bratislava
ÚvodArénaPravica svoju malú Gretu mať nemôže, obáva sa ekonóm Pikora. Dostala by...

Pravica svoju malú Gretu mať nemôže, obáva sa ekonóm Pikora. Dostala by po hube ako Jakl

Pikora sa v úvode vrátil ku komentáru šéfredaktora Reflexu Mareka Stoniša, ktorý si v ňom položil otázku, prečo aj pravičiari nemajú svoju Gretu. Podľa Pikoru sa ponúka mnoho hypotéz.

„Tak predovšetkým pravicovo-konzervatívna žena má najskôr v rebríčku hodnôt na predných miestach rodinu. V tom prípade nemôže ako mladá poskakovať na námestí. Jednoducho vie, že potrebuje rýchlo vyštudovať, rýchlo zarobiť nejaké peniaze, aby si mohla zaobstarať bývanie, potom porodiť prvé dieťa najlepšie pred tridsiatkou,“ myslí si o absencii pravicovej aktivistky podobnej Grete Thunbergovej.

„Taká žena vlastne môže vstúpiť do politiky až vo vyššom veku,“ píše a pripomína, že ekonómka Hana Lipovská na Facebooku pred pár dňami vyhlásila, že kým nebude mať jedného manžela a aspoň tri deti, nie je na politiku kvalifikovaná.

Zdroj: Facebook/Hana Lipovská

„Súhlas! Tak si aj ja predstavujem pravicovo-konzervatívnu ženu, teda protipól Grety. Preto pravica svoju mladučkú Gretu mať nemôže,“ dodáva Pikora.

A potom pripomína slová Mareka Stoniša. „Keby teda mala pravica (po vzore ľavice) tiež marketingovo vyrobiť svoj opak Grety, musela by mať nejakého mladého muža. Marek Stoniš vo svojom článku s nadsádzkou špekuluje, že by stačilo nájsť jediné dieťa, povedzme akéhosi pravicového Breta, a kyvadlo dejín by sa mohlo vracať do normálu…“ uvádza Pikora.

„No dobre, to je síce asi pravda, ale čo by taký Bret vlastne ponúkal? Všetko, čo môže pravica ponúknuť, bude v aktuálnej dejinnej epoche nepopulárne. Verejnosť si zvykla na dotácie a úplatky všetkého druhu. Čaká na niekoho, kto povie, že v piatok sa nebude chodiť do práce. Ani Greta vraj nechodí v piatok do školy, pretože boj za klímu je dôležitejší.

Ako by tomu kontroval Bret? Že by azda školou aj v sobotu? To sotva, to by ho asi spolužiaci nenasledovali v dave, skôr by mu v dave dali pekne po hube ako Jaklovi,“ pokračuje ostro Pikora s tým, že by ho nasledovali len tí, ktorí chodia do školy.

A tým mieril na to, že by ho nasledovali tí vzdelaní. „Teda takí, ktorí sa nedajú oklamať. Takí, ktorí sú zvyknutí sami premýšľať. Nie tí, ktorí uveria všetkému, ak to má ten správny zelený obal. Nie tí, ktorí veria, že za globálne otepľovanie môže kapitalizmus a zastaví ho len nástup socializmu,“ dopĺňa so slovami, že by to neboli ľudia, ktorí nedokážu pochopiť neúčinnosť, ba dokonca zhoršenie situácie v súvislosti s vládnymi zásahmi.

„Verejnosť si zvykla na populistov a chce populistov, ktorí rozdávajú šišky,“ naráža Pikora na českého premiéra Andreja Babiša. Protipól Grety by podľa neho dostal „nálepku populistu a navyše ešte nácka“.

„Pravica tak nemá čas bojovať s fanatickou Gretou, pretože stále len márne bojuje s nálepkami a stráca energiu vysvetľovaním takých banalít, ako že ten, kto nefandí zelenému socializmu, ,napodiv‘ nie je ruským agentom,“ zhŕňa.

Pravicový Bret by podľa Pikoru musel ľuďom na rozdiel od Grety vysvetľovať veci, ktoré nechcú počuť a nechcú im ani rozumieť. Zato Greta podľa neho hovorí veci, ktoré počuť chcú a ktoré vraj nevyžadujú mnoho porozumenia.

Greta Thunbergová

Greta Thunbergová  Zdroj: TASR

A potom pridáva jednu paralelu: „Fakt, že davy na jednej strane požadujú viac dotácií a štátnych peňazí na aktivizmus a súčasne s tým protestujú proti Babišovi, a teda dotáciám, z ktorých vzniklo jeho impérium aj politická moc, je už príliš ,zložitý‘ na uchopenie.“

„Davy nechcú počuť, že všetky dotácie, teda aj tie zelené, sú principiálne zlom. Že berú peniaze tam, kde majú zmysel, a dávajú ich tam, kde zmysel nemajú. Že sú krajne nespravodlivé a asociálne,“ komentuje Pikora prerozdeľovaciu hospodársku politiku.

Následne sa zmieňuje aj o nefungujúcej podpore elektrických áut v Nemecku. „Davy aj politici ignorujú fakt, že elektrické automobily sú aj so zľavou príliš drahé a kupujú ich len bohatí za verejnú podporu, na ktorú prispievajú daňami aj chudobní.

Chudobní tak jazdia na starých neekologických autách a bohatí na nich robia frajerov, že by si tiež mali konečne obstarať nejaké lepšie auto,“ poukazuje na nepríjemný efekt plynúci z podpory elektromobilov.

Pri automobilovej doprave potom Pikora zostal a nezabudol ani na to, že „zelení“ chcú najprv skomplikovať autám parkovanie, aby „donekonečna obchádzali jeden blok, márne hľadali voľné miesto a čmudili pritom“. „Potom ubrať jazdné pruhy, aby sa kolóna šinula krokom a mala oveľa väčšie emisie.

A potom mýta na vjazd do mesta, aby sa z centra vyhnal život,“ napísal.

Spomenul tiež, že členovia pražského zastupiteľstva v máji odhlasovali plán rozvoja dopravy do roku 2030, ktorý so zavedením mýta počíta.

Predpovedal, že Bret by mal aj ďalšiu nepopulárnu vlastnosť, musel by totiž davom, ktoré to ešte neodkryli, vysvetliť, že „skutoční zelení sa domnievajú, že autá do miest nepatria vôbec“. „Že len čo sa zbavia dieslov, vyhlásia, že aj elektromobil zvyšuje v meste prašnosť a hluk, a preto do mesta nepatrí akékoľvek auto nehľadiac na pohon, nehľadiac na rezidentov alebo nerezidentov.

Že v ich očiach patrí mesto kolobežkám. Že síce budeme vedieť vyrobiť samoriaditeľné autá, aby seniori neboli uväznení doma, mohli v deväťdesiatich rokoch navštevovať svoje kluby a udržiavať sa mentálne svieži – ale nebudú ich môcť používať, leda že by si do klubu odskočili na kolobežke,“ dodáva sarkasticky Pikora.

„Bret to má jednoducho márne, márne, márne! Radšej by mal zatĺkať, zatĺkať a zatĺkať svoje pravicové názory a venovať sa plodeniu nových pravičiarov. Európa potrebuje padnúť na hubu, aby pochopila, že socializmus nemôže nikdy fungovať, ani keď sa skúša po stoprvý raz,“ uvádza na záver Pikora a vyjadruje nádej: „Len tajne dúfam, že na hubu tentoraz padne ,len‘ Západ; že my už to máme prednedávnom za sebou a možno sa ešte máme šancu ubrániť.“

Celý komentár nájdete na webe reflex.cz.

 

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -