štvrtok, 2 júla, 2020
27 C
Bratislava
Úvod Aréna Tereza Spencerová: Čo robí Trump? Keby Putin, preboha! Milión chvíľok ako Greta,...

Tereza Spencerová: Čo robí Trump? Keby Putin, preboha! Milión chvíľok ako Greta, Eman Macron a Čaputová… EÚ práska bičom

Baššár Asad zase vyzval sýrskych utečencov, aby sa „vrátili domov“. A americká tlač rýchlo opakuje, že opozičníkov čaká „doma“ väznenie a mučenie. Už v minulosti ste dali najavo, že vám ich preto nie je ľúto… Čiže by ste ich vydali Asadovi? Inak, má Sýria nejaké prostriedky na akúsi integráciu navrátilcov do spoločnosti?

Odpoveď na túto otázku má niekoľko rovín. V prvom rade, napríklad Libanon, Turecko alebo Jordánsko už nejaký čas tlačia na sýrskych migrantov, aby sa vrátili domov. A nie sú to len nejaké slovné výzvy, naopak, hádžu im pod nohy byrokratické polená, rušia povolenia na pobyt, ničia dokonca utečenecké tábory, čím ich pripravujú o strechu nad hlavou, posielajú do táborov armádu… A práve v Libanone, Turecku alebo Jordánsku sú najväčšie počty sýrskych utečencov a tamojšie médiá čoraz častejšie nadšene hlásia počty Sýrčanov, ktorí sa už vrátili.

V Libanone sa z ešte nedávneho jeden a pol milióna Sýrčanov hovorí občas už „len“ o 700-tisíc ľuďoch, čo je však na šesťmiliónový štát ešte stále značný počet, Turci nedávno písali o 330-tisíc navrátilcoch. Inými slovami, Európa síce o sýrskych migrantoch veľa hovorí, ale v porovnaní s Blízkym východom ich tu máme „len pár“.

Druhá rovina je ekonomická, lebo oficiálne sýrske štatistiky dnes uvádzajú, že zhruba tretinu spotreby sýrskych domácností pokrývajú peniaze, ktoré domov posielajú práve migranti zo zahraničia. Čiže emigrácia významne pomáha aj Sýrčanom doma.

A potom je tu tá politická rovina, ktorú spomínate. Neviem, či všetkých navrátilcov čaká väzenie a mučenie, ako uvádzate, pretože aj keby sme brali len tie čísla ľudí, ktorí sa v poslednom zhruba roku vrátili z Libanonu a Turecka, tak je očividné, že toľko bás a toľko mučiteľov „u Asadovcov“ jednoducho nemajú.

Problém je skôr v tom, že mužov po návrate čaká povinná vojenská služba, ktorej sa útekom pred vojnou vyhli, čo určite nie je nič, čo by malo niekoho domov lákať. Koniec koncov, v Idlibe alebo na východe krajiny sa stále bojuje a ešte nejaký čas bude. A potom je tu aj časť migrantov, ktorí pochádzajú z islamistických kruhov a ktorí utiekli pred vládnymi jednotkami, keď pochopili, že to džihád na čele s Daešom a al-Káidou v Sýrii prehral.

Tí sa asi vracať fakt nebudú, pretože vonku, teda aj u nás v Európe, je im očividne lepšie, doma by ich naozaj mohlo čakať väzenie a možno aj mučenie. Damask síce tvrdí, že sa všetko bude posudzovať individuálne, ale v praxi na nejakú spravodlivosť „vyvažovanú na lekárenských váhach“ veľmi neverím. Koniec koncov, Blízky východ ako taký má jednoducho svoje „tradície“, nie je to problém len Sýrie.

Stačí sa pozrieť na to, s akou monotónnosťou Irak rozdáva tresty smrti bývalým členom Daeša nevynímajúc zahraničných občanov. A ešte iný uhol pohľadu ponúkajú migranti európskym politikom a propagandistom, pretože kým tu budú, budeme mať zámienku opakovať mantry o „strachu z mäsiara Asada“, hájiť al-Káidu v Idlibe, udržiavať sankcie, ktoré sťažujú život ľuďom, ktorým potom ich príbuzní zvonku, aj z Európy, pomáhajú prežívať…

Sýrsky prezident Bašár Asad

Sýrsky prezident Baššár Asad  Zdroj: TASR

A či by som ich vydávala? To predsa nie je o nejakom vydávaní. Buď sa budú chcieť vrátiť, alebo nie. Napokon, vo všeobecnej rovine to platí pre všetky národy. V každom, aj v tom našom, existujú určité počty ľudí, ktorí radšej odídu do cudziny a tam už aj zostanú. Nerobila by som z toho nejakú vedu, nieto aby som z toho vyvodzovala nejaké politické múdrosti.

Izraelský premiér Netanjahu má problém – nové voľby po tom, ako po tých prebehnutých nie je schopný zostaviť vládu. Hrozí reálne, že ho zavrú, keď stratí imunitu? Blíži sa situácia, keď urobí nejakú „hlúposť“ na upútanie pozornosti „hardline“ izraelského publika? Úder na Irán, ešte väčšiu tvrdosť k Palestínčanom?

Iste, väzenie je celkom reálnou cestou, po ktorej sa bude Netanjahuov život ďalej uberať, ale na druhej strane teraz všetko záleží na generálnom prokurátorovi, či sa rozhodne podať oficiálnu žalobu na súd, alebo počká na zimu, ako sa skončia druhé predčasné voľby naplánované na september.

A či bude chcieť medzitým Netanjahu „pútať pozornosť“ práve útokom na Irán, to si teda nemyslím. Jeho snahou bolo prehodiť túto záležitosť na USA, aby to odbojovali (možno zase s nejakou tou „koalíciou ochotných“) za Izrael, ale hrozba amerického útoku proti Iránu pomaly, ale o to istejšie mizne.

A sám do takého masakra, ktorého výsledky nemožno predvídať, ale nemuseli by byť pre Izrael nijako ideálne, Netanjahu nepôjde. A tá ešte väčšia tvrdosť voči Palestínčanom? Tí Palestínčania a ich osud na zmenšujúcich sa ostrovčekoch „svojho“ okupovaného územia drvivú väčšinu izraelskej spoločnosti vôbec nezaujímajú. Môže pokojne pritvrdiť, ale nič extra tým doma nezíska…

Benjamin Netanjahu

Benjamin Netanjahu  Zdroj: TASR

Donalda Trumpa počas návštevy Británie opisujú ako, s prepáčením, grobiana a hlupáka. Je na to reálny dôvod alebo ide jednoducho o novinársky tik? A pozorujete nejakú vážne mienenú snahu si k sebe Britániu pripútať minimálne peknými sľubmi, keď je k nej Európa taká zlá?

Väčšina západných mainstreamových médií je zameraná protitrumpovsky. Niekto to nazýva neoliberalizmus, niekto ľavičiarstvo, niekto neomarxizmus, niekto slniečkarstvo, niekto ich má naopak za kovaných demokratov… V každom prípade niet divu, že nenechávajú na Trumpovi suchej nitky, pretože im stále a navyše s gustom borí bábovôčky.

Tým skôr po tom, ako spľasol umelo nafúknutý škandál Russiagate, na ktorom mala väčšina médií nekonečným publikovaním poloprávd, neprávd alebo rovno vedomých lží svoj zásadný podiel. Mimochodom, britský novinár John O’Sullivan nedávno charakterizoval Russiagate ako „prvý americký škandál, v ktorom sa vláda snaží otvorene publikovať fakty a médiá sa ich snažia utajovať“.

A tak ďalej atakujú Trumpa hlava-nehlava, najskôr aby prehlušili svoje totálne zlyhanie. A súvisiacu stratu zmyslu.

Ale súhlasila by som s tým, že Trump v Londýne ide ako buldozér: otvorene podporuje Borisa Johnsona na post premiéra, pretože sľubuje brexit k poslednému októbru, či už s dohodou, alebo bez nej, otvorene sľubuje modré z neba pre Britániu, ktorá sa od EÚ odpojí, otvorene vychvaľuje Nigela Faragea, na ktorého aktuálne Brusel znovu útočí.

Na jednej strane je to, samozrejme, všetko snaha pripútať si pobrexitovú Britániu, ale z väčšieho nadhľadu je to neskrývaná snaha boriť tú našu EÚ. A je svojím spôsobom neuveriteľné, aké ticho k tomu v Európe vládne. Trapasy u kráľovnej valcujú všetci, ale rozbíjanie EÚ je tabu? Keby niečo také urobil Putin, tak už je oheň na streche, ale voči Amerike, ktorá z ničoho nič postupuje predátorsky, vôbec nevieme, ako sa máme správať. Je to až trápne.

Objavila sa informácia o výbuchu v štábe maršala Haftara, ktorý súperí o nadvládu nad Líbyou. Potvrdila sa? A kam sa posúva rovnováha v líbyjskej občianskej vojne? Inak, koluje nepekná zvesť: skrze Haftara bude mať Putin v hrsti náš osud. Pretože keď bude chcieť zničiť Európu, pokojne môže otvoriť stavidlá migrantov a… A dovidenia. Je to opodstatnené, vzhľadom na to, že Taliansko jednoducho migrantov prestalo vpúšťať?

No, to nebol výbuch v Haftarovom štábe ako takom, to len džihádisti, ktorí bránia Tripolis, odpálili dve autá s výbušninami pred jedným zo štábov jeho armády kúsok od Tripolisu.

Ale inak, prestaňme už s tou posadnutosťou Putinom, prosím. Áno, Haftar bol minulý týždeň na otočku v Moskve, ale predtým bol u Macrona v Paríži, zbrane a vojenskú podporu dostáva z Alžírska, Egypta a Spojených arabských emirátov a Izraela… Tých vonkajších síl, ktoré chcú z rôznych dôvodov (ale hlavne pre ropu, samozrejme) stabilizovať Líbyu a vybrali si na to práve osobu maršala Haftara, je viac a svojím spôsobom sa vzájomne dopĺňajú a vyrovnávajú tlaky.

Skrátka, kto sa chce báť „Putina v Líbyi“, tak, samozrejme, môže, duševných porúch nie je, zdá sa, nikdy dosť, ale skutočnosť je komplikovanejšia. Ale všeobecne, samozrejme, naozaj platí, že akýkoľvek budúci vládca Líbye bude mať prst na „migračnom kohútiku“ namierenom na Európu. Rovnako ako ho má napríklad turecký Recep Erdogan. Alebo ktokoľvek, kto by vládol v Turecku za situácie, ktorá dnes vo svete panuje.

Ukrajinský prezident Zelenskyj navštívil Brusel a vás pobavilo vyjadrenie Junckera, že „sa mu nebude cnieť po Porošenkovi, pretože má nového“. Dočká sa teraz Ukrajina finančnej pomoci, dodávky „letálnych“ zbraní či pritvrdenia Bruselu voči Rusku? Alebo pôjde len o „ťahanie za nos“ nového prezidenta? Mimochodom, ako sa pozeráte na oznámenie ministra Petříčka, že Česko pozve na prácu ďalšie desaťtisíce Ukrajincov, ktorým zaručí 1,2-násobok zaručenej mzdy?

Bolo by divné, keby EÚ teraz prestala Ukrajinu platiť a držať ju nad vodou alebo jej nejako inak upierala jej iné „nároky“. Splnila napokon aj Zelenského „prianie“ a o ďalší rok akosi už automaticky predĺžila sankcie proti Rusku. A, samozrejme, od neho budú výmenou za to všetko čakať, že (rovnako ako Porošenko) zatočí s korupciou a podobné „bla-bla-bla“, ale hlavne, že bude proti Rusku. Zelenskyj ešte nemá ani vládu, domáca opozícia proti nemu je silná, štátny aparát plný nespolupracujúcich „porochobotov“, uvidíme, ako sa bude jeho osud ďalej vyvíjať…

Volodymyr Zelenskyj (vľavo) počas stretnutia s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom

Volodymyr Zelenskyj (vľavo) počas stretnutia s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom  Zdroj: TASR

A k tomu Petříčkovmu nápadu: neviem, nevyznám sa v problematike miezd, aj keď je mi jasné, že „ľudový odpor“ proti tomu, že budú Ukrajinci u nás „brať viac ako Česi“, je, mierne povedané, totálne mimo. Poznám pár ukrajinských gastarbeiterov a viem, že tu majú aj tri práce, ktoré sa vyznačujú hlavne tým, že sú za smiešne peniaze, o ktoré ich navyše oberú mafie, takže keď štát tým legálnym gastarbeiterom zaručí aspoň trochu dôstojnejšie podmienky, prečo nie?

Teda ak to nebude znamenať len následný vyšší zisk pre spomínané mafie. Koniec koncov, je to podobné ako s tými Sýrčanmi, o ktorých sme sa bavili na začiatku – aj Ukrajinci tu pracujú prevažne preto, aby uživili rodiny doma.

Tiež sa hanbíte za Andreja Babiša, ktorého predbežný audit Európskej komisie obvinil z neoprávneného čerpania dotácií? Tiež máte strach z toho, že Babiš robí hanbu Českej republike a oslabuje jej pozíciu v EÚ a v zahraničí? Páčia sa vám akcie spolku Milión chvíľok pre demokraciu?

Milión chvíľok pre demokraciu je zaujímavý. Tí traja mládenci sa objavili takpovediac „odnikiaľ“ rovnako ako napríklad klimatická Greta, pani Čaputová alebo Eman Macron, čo podľa mňa napovedá o podobnom „mechanizme mocenského výťahu“, ak nie rovno o rovnakej stajni, z ktorej tieto „neznáme hviezdy“ tak rýchlo vylietajú.

A líder „Milióna“ zrazu vyzýva premiéra na diskusiu v televízii, pretože… Pretože Babiša nemá rád. Ste darebák, poďte diskutovať! Taká ponuka sa predsa neodmieta, no nie? Pritom jedinú vyhliadku, akú Milión chvíľok zatiaľ akoby ponúkal, je zvrhnúť Babišovu vládu, potom prehrať voľby a potom zase hajde na námestia a pekne znovu…

A či sa hanbím za Babiša? Nevolila som ho a najskôr ani voliť nebudem. Ale práve v stredu tá istá EÚ už začala vypisovať mastnú pokutu pre Taliansko pre rozpočtové pravidlá, vyzvala britského Faragea, aby vraj „vysvetlil“ akési „dary“ za pol miliardy libier, medzitým ďalej stíha Poliakov, atakuje Maďarsko, trápne mlčí k zostreleniu rakúskej vlády s pomocou naaranžovanej pasce, z čoho vyplýva, že akceptuje aj podrazy a švindle…

Chcem povedať, že zatiaľ čo tu u nás sa všetkými silami okolo premiéra vytvára dojem blížiacej sa „veľkej českej babišovskej apokalypsy“, stačí sa na všetko pozrieť s trochu väčším nadhľadom a uvidíte, že EÚ práska bičom na všetky strany a stáva sa to každodennou bruselskou normou voči nepohodlným. A davy nepohodlných pritom hustnú, zatiaľ čo tých „pohodlných“ ubúda…

Andrej Babiš

Andrej Babiš  Zdroj: TASR

Čo by stálo za to v najbližších dňoch sledovať?

No, my asi budeme zahltení Babišom, a to ešte pekne dlho (ak nie navždy), ale Trump v Británii a súčasne čínsky Si u Putina miešajú geopolitické karty, ktoré, až vystrčíme hlavu z nášho podivného myšlienkového skanzenu, budú skôr alebo neskôr významné aj pre nás…

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Ak bude treba, zostanem dlhšie, ubezpečil Lučanský

Prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský, ktorý v utorok (30. 6.) informoval o odstúpení z funkcie a požiadal o uvoľnenie zo služobného...

Na Slovensku v stredu pribudlo 13 nakazených novým koronavírusom

V stredu (1. 7.) pribudlo na Slovensku 13 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo krajina doteraz eviduje 1700 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19....

Nemecko hlási 503 nových prípadov nákazy za uplynulý deň

Nemecko potvrdilo za posledných 24 hodín 503 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa ich počet zvýšil na 195 228. Vyplýva to...

Chce do EÚ. Čierna Hora odobrila partnerstvá osôb rovnakého pohlavia

Poslanci parlamentu v Čiernej Hore odobrili v stredu partnerstvá osôb rovnakého pohlavia. Informovala o tom agentúra AP s tým, že k takémuto...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,700 +13 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 206 Last updated: 2. júla 2020 - 11:38 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky