nedeľa, 12 júla, 2020
20 C
Bratislava
Úvod Aréna Grendel: Keď prichádzajú nové strany, ten vietor má svoje čaro pre voličov

Grendel: Keď prichádzajú nové strany, ten vietor má svoje čaro pre voličov

Ako hodnotíte po prvej tlačovke novú stranu Andreja Kisku Za ľudí?

Je to ďalšia politická strana v ringu. Vítam každú stranu, ktorá chce prispieť k zmene v roku 2020, pretože je dôležité, aby hlasy demokraticky zmýšľajúcich občanov, ktorí volajú po zmene už niekoľko rokov a ich hlas nebol zatiaľ v parlamentných voľbách vypočutý, neprepadli a tá zmena sa uskutočnila.

Vizuál novej politickej strany A. Kisku Za ľudí  Zdroj: TASR

 

Má potenciál osloviť aj široký zástup nevoličov alebo nerozhodnutých voličov?

Nechcem veštiť z krištáľovej gule. V zmysle zákona má každý právo voliť a byť volený a ak sa im podarí osloviť voličov, ktorí by inak voliť nešli, tak by to bolo prínosom.

Nie je vám spätne ľúto, že ste v Banskej Bystrici nestáli pred novinármi po boku exprezidenta aj vy?

Nie je mi to ľúto. Bolo to moje rozhodnutie, ktoré prišlo po zrelej úvahe. Na jednej strane si Igora Matoviča vážim za to, že má odvahu otvárať témy, na ktoré iní politici odvahu nemajú. Na druhej strane si vážim príležitosť, ktorú dal hnutiu NOVA v roku 2016 a vďaka nej sme boli zvolení v tomto volebnom období spolu s Danielom Lipšicom do parlamentu.

A prišlo by mi oportunistické pri prvej príležitosti preskočiť na inú stranu. Aj keď je pochopiteľné, že keď prichádzajú nové strany, tak ten vietor má svoje čaro pre voličov, ktorí hľadajú niečo nové. Moja zbojnícka česť mi to však jednoducho nedovolila.

Kto vám tu ponuku dal, prípadne do akej miery bola konkrétna? Rozprávali ste sa okrem Andreja Kisku ešte s niekým?

Rozhovory som mal nielen s Andrejom Kiskom. Ponuka bola dostatočne konkrétna. Vnímal som ich ako diskrétne, nemal som potrebuje ich medializovať. Moje meno sa ocitlo v médiách nie mojím pričinením. Napriek tomu by som nechcel vynášať podrobnosti, som stará škola.

Rozprávali ste sa o nej aj s Veronikou Remišovou, ktorá ju tiež asi viac než len zvažuje?

Áno, rozprával som sa o tom s Veronikou aj s ďalšími ľuďmi. Ale to rozhodnutie bolo autonómne, vychádzalo z môjho presvedčenia.

Dnes oznámila odchod od Obyčajných a to nie sama, ale aj s ďalšími štyrmi poslancami. Ako jej krok hodnotíte?

Politici prichádzajú a odchádzajú. Existuje na to niekoľko príkladov. Aj expremiéri Fico a Dzurinda odišli zo svojich strán, odišiel Mečiar z VPN. Tieto pohyby sú v politike prirodzené, nie je to nič nezvyčajné.

Veronika Remišová  Zdroj: TASR

Čo to znamená pre vás, pre vaše postavenie na najbližšej parlamentnej kandidátke? 

Otázka môjho postavenia na kandidátke pri mojom rozhodovaní vôbec nehrala rolu a ani som sa na to Igora Matoviča vôbec nepýtal. 

Minimálne ocenil vašu lojalitu.

Akceptujem zvyklosť v OĽaNO, že poslanci sú na posledných miestach kandidátky. Mali sme zatiaľ tri roky na to, aby sme využili príležitosť, ktorú sme dostali a potom je to už len na voličoch.

Platilo by aj o pani Remišovej to, čo ste vy povedali o sebe, že keby nebolo jeho ponuky pred poslednými voľbami, Kiska by ani nevedel, že existujete?

Je to špekulácia, boli sme v inej situácii. Veronika pracovala v tom čase pre bývalú podpredsedníčku parlamentu Eriku Jurinovú, v kruhoch OĽaNO sa pohybovala, zviditeľňovala sa na tlačovkách týkajúcich sa káuz, ktorým sa ona osobne venovala. My sme boli v hnutí NOVA. OĽaNO by sa do parlamentu dostalo tak či tak.

Boli sme v inej situácii, potrebovali sme iného strategického partnera, aby sme sa do národnej rady dostali. Tu by som nevidel paralely, východisková situácia bola iná.

Dalo by sa o nej povedať, že ambícia presiahla lojálnosť?

Nechcel by som komentovať jej rozhodnutie. Politika je súťaž, človek sa musí sám rozhodnúť, v akých farbách do nej vstupuje.

Podľa jedného z dôvodov, prečo tak urobila, sa poctivá politika nedá robiť bez spolurozhodovania ľudí v regiónoch.  Inak povedané, v strane bez regionálnych štruktúr, akou je OĽaNO. Vám síce ako nezávislej osobnosti, ale aj tak, nechýba tento rozmer pri Obyčajných?

Môžem hovoriť iba o svojej skúsenosti z NOVA, kde sme regionálne štruktúry mali a tie boli v regiónoch úspešné. Ale to isté platí aj o OĽaNO, ktoré má župana v Trnavskom či Žilinskom kraji. V Košickom kraji vyhral župan s podporou OĽaNO. Či má byť táto otázka postavená formálne, či majú byť štruktúry v regiónoch, tak takto rigídne by som to ja nevidel.

Ako v poslaneckom klube vnímate toto napätie, čo sa deje okolo strany? 

Po dnešku môžeme skôr hovoriť o ukončení napätia. Ľudia, ktorí chceli odísť, už svoje rozhodnutie oznámili a my sa môžeme naplno sústrediť na prípravu volieb v roku 2020.

Aký názor máte názor ako v minulosti deklarovaný liberálnejší politik na platformu Odvážne?

V niečom som konzervatívny viac, v inom menej. Určite nie som tvrdý liberál, to som nikdy netvrdil. Raz som v jednom rozhovore povedal, že mám liberálnejšie názory ako Daniel Lipšic alebo Jana Žitňanská, s ktorými sme spoluzakladali hnutie NOVA.

Čo sa týka Odvážne, táto platforma je vytvorená pre nových ľudí, nie pre tých, ktorí už dnes s OĽaNO spolupracujú. Osobne sa cítim najpohodlnejšie v pozícii nezávislej osobnosti spolupracujúcej s OĽaNO.

Jednou z osobností Odvážne môže byť po dnešnej tlačovej besede Zlatica Kušnírová.

K tomu sa neviem vyjadriť. Nevidím a ani nenazerám do kuchyne OĽaNO, s akými tvárami chcú ísť do volieb. Prečítal som si v médiách, že sa na tlačovke vyjadrila, že nemá ambíciu kandidovať do parlamentných volieb.

Na snímke Zlatica Kušnírová  Zdroj: TASR

 

Andrej Kiska včera pomenoval možnú alternatívu k Smeru a dnešnej koalícii: sú to strany Za ľudí, SaS, OĽaNO, KDH, PS a Spolu. Čo hovoríte na takúto zostavu? Vedela by vydržať celé volebné obdobie?

Je predčasné špekulovať o nejakých koaličných zostavách. Musíme si položiť otázku, či chceme poraziť Smer, alebo sa len prizerať, ako sa ho niekto iný pokúša poraziť. Myslím si, že by sme sa mali pokúšať poraziť ho my.

K tomu je potrebné vytvoriť predvolebnú koalíciu. Strany, ktoré by mali byť jej súčasťou, aká široká by mala byť, je otázkou diskusií. 

Na jednej strane ale aj vy, aj Kiska hovoríte o potrebe spolupráce už pred voľbami a popri tom Igor Matovič odkazuje exprezidentovi, aby mu nevykrádal poslanecký klub. Sú to dobré východiskové body?

To je jeden uhoľ pohľadu. Druhý môže byť, či je lanárenie ľudí z už existujúcich strán prejavom snahy o dobrú spoluprácu. Ja si skôr myslím, že nie.

Takže to aj vy vytýkate pánovi Kiskovi?

Nikomu nič nevytýkam. Politika je súťaž, príchody z jednej strany do druhej sú súčasťou slovenskej politiky už dlho. A niekomu to vychádza viac, inému menej. Tá spolupráca môže mať rôzne formy, ale hlavnou snahou opozičných strán by malo byť nenechať Smer, aby mal ako prvý šancu zostaviť vládu.

 

Andrej Kiska nepočítal so Sme rodina ani s SMK… Igor Matovič SMK do spolupráce zaradil.

Je to predčasná otázka. Možno budú stačiť na vytvorenie vlády bez Smeru tri strany. To všetko závisí od výsledkov volieb a dovtedy by to bola len špekulácia. Osobne mám aj z novinárskych čias skúsenosť, že takéto špekulácie skôr ubližujú potenciálnej dohode. Nemám záujem na tom, aby som týmto rokovaniam dopredu ublížil.

 

Vo februári ste sa vzdali postu lídra v hnutí NOVA. Dôvodom boli odlišné názory s ďalšími členmi vedenia na strategické kroky – a to účasť či neúčasť v eurovoľbách. Ako sa na to dnes pozeráte? Ste ešte v NOVA?

Som radovým členom, svoje rozhodnutie neľutujem. Navrhoval som členom hnutia, aby sme kandidovali, pokúsili sa vytvoriť koalíciu alebo iný postup s OĽaNO. To však bolo rozhodujúcou väčšinou vedenia odmietnuté a vtedy som to bral ako vyjadrenie nedôvery voči mne ako predsedovi.

Aj preto som očakával, že v krátkom čase si hnutie vyberie môjho nástupcu, čo sa však dodnes nepodarilo.

 

Má ešte toto hnutie perspektívu? Jana Žitňanská je u Kisku, vy na kandidátke OĽaNO.

Od začiatku bolo toto hnutie budované ľuďmi zdola, z regiónov. Zakladaniu predchádzalo viacero stretnutí nielen Lipšica, Žitňanskej, ale aj ďalších ľudí z regiónov. A mnohí z nich sú úspešní miestni či župní poslanci, starostovia.

Hnutie má čo ponúknuť a nie všetci členovia NOVA chcú nasledovať tých, ktorí odišli k Andrejovi Kiskovi. A stojí o týchto ľudí zabojovať.

 

Nie je chybou, že opozícia, ktorá kritizuje Smer, rozdeľuje spoločnosť, sama delí ľudí na odvážnych kresťanov, slušných a na tých druhých?

Rozdeľovanie na odvážnych a menej odvážnych ma nijako neruší. Skôr ma ruší štýl politiky Smeru, ktorý tu dvanásť rokov vládne skoro nepretržite a ktorý vyvolal v niektorých ľuďoch pocit, že si môžu dovoliť všetko vrátane vraždy novinára.

 

Blíži sa boj o lídra opozície, kto podľa vás má zo súčasných opozičných osobností najväčší potenciál prevziať túto pozíciu? Kiska, Truban, Matovič, Sulík?

Rozhodne o tom volič. Netrúfam si povedať, ktorý z nich získa najviac hlasov vo voľbách. Dovtedy je to skôr taká hra na pieskoviskách.

 

Včera sa na takomto pieskovisku zahral aj sám Andrej Kiska konštatovaním, že je pripravený na post premiéra. Je to dobrý odhad? 

Pripravení musia byť všetci, ktorí na to majú šancu a ak sa on cíti pripravený, tak je to len dobre.

 

Viackrát ste spomenuli Smer. Robert Fico bude viesť Smer aj do ďalších volieb. Aká je to správa pre opozíciu? Alebo inak, bude ľahšie bojovať so Smerom s Ficom, ktorému akoby dochádzal dych aj popularita, alebo s Pellegrinim, ktorý je akýmsi symbolom nového, “prijateľnejšieho” Smeru, ale možno nie s takým rešpektom u voličov?

Neverím, že existuje Smer s ľudskou tvárou. A to preto, že vieme, ako táto strana pred 20 rokmi vznikla. Po dohode vybranej skupiny oligarchov a všetci, ktorí sa dnes tvária, že sú novou nádejou, od začiatku participovali na tvári Smeru a ja deleniu na dobrých a zlých neverím.

 


 
 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Maďarsko sprísňuje kontrolu štátnych hraníc

Maďarská vláda sprísňuje kontrolu štátnych hraníc a od polnoci z nedele na pondelok zavádza kategorizáciu krajín podľa epidemiologického rizika. Podľa spravodajského servera...

NDS pri tendri na uzatvorenie tunela Višňové porušila zákon, skonštatoval Úrad pre verejné obstarávanie

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) porušila zákon o verejnom obstarávaní v prípade zákaziek súvisiacich s realizáciou kovových zábran (mreží) na dočasné uzatvorenie tunelových rúr tunela Višňové....

Rudník: Referendum o odvolaní starostky je neplatné

Referendum o odvolaní starostky obce Rudník (okres Košice-okolie), ktoré sa konalo v sobotu (11. 7.), je neplatné. Dôvodom je nízka účasť voličov....

Vládne noviny sa chystajú. Verejné obstarávanie na tlač bude v lete

Proces verejného obstarávania na tlač a distribúciu vládnych novín sa určite spustí do konca leta. Uviedol to riaditeľ tlačového a informačného odboru...

Trump vystúpil prvý raz na verejnosti v rúšku

Americký prezident Donald Trump sa v sobotu ukázal vôbec prvýkrát na verejnosti s rúškom na tvári, píše agentúra AP.

Na Slovensku v sobotu pribudlo osem prípadov ochorenia COVID-19

V sobotu (11. 7.) na Slovensku pribudlo osem prípadov nákazy novým koronavírusom. Realizovalo sa 960 testov. Celkovo krajina doteraz eviduje 1901 pozitívne...

V Bratislave upozornia na plytvanie potravinami, na Slovensku ide až o 60 kg na osobu

V slovenských domácnostiach sa plytvá potravinami zhruba 40 až 60 kilogramov jedla na osobu za rok. Najviac sa plytvá pečivom, zeleninou, ovocím...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,901 +8 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 380 Last updated: 12. júla 2020 - 14:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky