Marx? Pche, sú ďalej, už vyvlastňujú byty a domy. Šichtařová o ľavicovej katastrofe v Nemecku

  0
  Markéta Šichtařová (Autor: Archív M. Š.)

  Ekonómka Markéta Šichtařová, ktorá nedávno porodila šieste dieťa, má obavy, či jej potomkovia budú žiť v slobodných pomeroch. Zatiaľ čo v 90. rokoch sa zdalo, že sloboda, ktorá nám spadla na konci roka 1989 do lona, už nám zostane, teraz sa ukazuje, že o ňu môžeme zase rýchlo prísť. Stačí sa pozrieť do Nemecka. Tam už sa zase odhaľujú sochy Karla Marxa.

  „Bez toho, aby to niektorý z našich súčasných politikov hlasno odsúdil, môžeme v Nemecku v priamom prenose pozorovať príchod ľavicovej katastrofy. Najprv sa začali odhaľovať sochy Karla Marxa, akoby si bolo tejto naskrz odpudivej persony za čo vážiť. A teraz zase Nemci prišli s tým, že začnú ľuďom vyvlastňovať ich byty a domy,“ napísala Šichtařová na blogu iDnes.cz.

  „Tridsať rokov po páde východoeurópskeho socializmu sú vlastnícke práva znovu pošliapavané a my mlčíme podobne, ako keď prichádzal k moci Hitler. Azda v nádeji ako vtedy, že sa nás to netýka. Vtedy však od nás bolo Nemecko dosť politicky ,oddelené‘, a predsa sa nás to čertovsky týkalo.

  Dnes sme prepojení Európskou úniou a mnohí volajú po ešte oveľa väčšej integrácii. Vývoj nabral na obrátkach, keď v apríli protestovali tisíce Nemcov proti súkromným majiteľom bytov a požadovali pre vysoké nájomné ich vyvlastnenie. Naozaj tých ľudí nebolo málo. Doteraz vraj aktivisti už pozbierali 80-tisíc podpisov a chcú o vyvlastnení referendum. Alebo zase chce chudobnejšia väčšina okradnúť menšinu,“ pokračovala dáma.

  Uznala, že nájmy bytov v Nemecku rastú, lenže podľa nej nerastú preto, že by bol kapitalizmus zlý, ale preto, že prichádza so sociálno-inžinierskymi návrhmi, ktoré menia situáciu na trhu. Nemecké banky udržujú úroky veľmi nízko, dokonca v zápornej rovine, čo nabáda na nakupovanie nehnuteľností.

  A k tomu do Nemecka prišlo v posledných pár rokoch viac ako milión migrantov, ktorí hľadajú bývanie, čo nájmy ženie nahor.

  A situáciu podľa Šichtařovej ešte zhoršila nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá vyhlásila, že v Nemecku potrebujú investorov, ktorí si ctia celospoločenského ducha. Šichtařová v tom cíti odkazy na kolektivizmus, ktorého sme sa v Československu v roku 1989 zbavili. Ekonómka vraj pritom tuší, kde má uvažovanie Merkelovej svoje korene.

  Angela Merkelová

  Angela Merkelová. Zdroj: TASR

  „Wikipédia hovorí, že začiatkom sedemdesiatych rokov vstúpila Merkelová do východonemeckého zväzu slobodnej mládeže (Freie Deutsche Jugend, FDJ), ktorý bol pod kontrolou vládnucej Jednotnej socialistickej strany Nemecka (SED) vyznávajúcej komunistickú ideológiu. Tým sa to akosi vysvetľuje.

  Zrejme raz zväzáčka, navždy zväzáčka. Pani kancelárka: investori neinvestujú kvôli duchu, už vôbec nie kolektívnemu, ale kvôli zisku. Keď im vezmete motiváciu ziskom, už to bude socializmus, čiže prestane to fungovať,“ odkázala Šichtařová do Berlína.

  Pokiaľ sa bude niekto snažiť regulovať ceny nájmov, investori vraj nebudú motivovaní stavať nové domy, čo existujúce problémy s bývaním rozhodne nevyrieši. Dôjde vraj skôr k tomu, že politici nariadia ľuďom s väčšími bytmi, aby k sebe niekoho nasťahovali. Šichtařová varovala, že nemusí trvať dlho a majitelia bytov si vyslúžia nálepku zlých kulakov.

  „Zdá sa vám to pritiahnuté za vlasy? A správa, že v Berlíne vyvlastnili prvý dom preto, že ho majiteľ nerekonštruoval, sa vám nezdá za pritiahnutá vlasy? Mesto chátrajúci dom opraví a peniaze následne bude chcieť od majiteľa. Pokiaľ by nezaplatil, o dom príde a tí, ktorí nemajú bývanie, sa k bývaniu dostanú.

  Progresívnej ľavici sa to zdá logické. Mne sa z toho obracia žalúdok,“ nahnevala sa ekonómka.

  Celý článok nájdete na webe iDnes.cz.

   

  - Reklama -