nedeľa, 28 februára, 2021
1.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Kontrola na benzínkach: Osem bolo nekvalitných

Kontrola na benzínkach: Osem bolo nekvalitných

Dostatočnú kvalitu podľa SIŽP nemali tri vzorky nafty, štyri vzorky benzínu a jedna vzorka LPG.

Na čerpacej stanici v Dolných Lefantoviach v okrese Nitra napríklad nafta nemala dostatočné cetánové číslo, v Brezne v nej bolo nadlimitné množstvo metylesterov mastných kyselín. Benzín v obci Brezolupy v okrese Bánovce nad Bebravou zas nemal dostatočné oktánové číslo.

V prevádzkach v Rimavskej Sobote, Svite a v Michalovciach mal benzín príliš vysoký tlak pár pre letné obdobie. Nafta v Bytči mala podľa inšpektorov príliš veľkú hustotu, pri LPG v Čeľovciach v okrese Veľký Krtíš zas bola príliš veľká korózia na medenom pliešku.

Dokopy inšpekcia podnikateľom, ktorí na trh uvádzajú pohonné látky, v roku 2018 uložila šesť pokút v celkovej sume 7200 eur. Jedna pokuta 3000 eur bola za porušenie zistená v roku 2017. V prípade troch porušení v roku 2018 správne konania o uložení pokuty začali až v roku 2019, SIŽP preto ich sumu v aktuálnej správe neuvádza.

Ak ste natankovali nekvalitný benzín alebo naftu, náklady na opravu auta môžete vymáhať súdnou cestou. Ilustračné foto: TASR

V prípade, že má občan pocit, že pohonné látky nespĺňajú predpísané parametre, môže sa obrátiť na SIŽP, prípadne na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Ak je presvedčený, že k poškodeniu motora jeho auta došlo v dôsledku nekvalitného benzínu alebo motorovej nafty, môže náklady na opravu auta vymáhať súdnou cestou v občianskoprávnom konaní na základe písomného stanoviska autoservisu, v ktorom si dá auto opraviť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 306,268 Úmrtí 7,075 Uzdravení 255,300 Infikovaných 43,893 Last updated: 28. februára 2021 - 06:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky