Pápež reaguje na Salviniho. Vyzýva na pomoc najzraniteľnejším

  0
  migranti (Autor: TASR)

  František v omši vyzýval na pomoc tým “najslabším a najzraniteľnejším”.

  Migranti sú podľa jeho slov “symbolom” všetkých ľudí, ktorí sú z dnešnej globalizovanej spoločnosti vylúčení a ocitli sa na jej okraji.

  Loď talianskej pobrežnej stráže pláva vedľa záchrannej lode Sea-Watch 3 pri pobreží malého talianskeho ostrova Lampedusa pri Sicílii. Zdroj: TASR

  Na omši vo vatikánskej Bazilike svätého Petra sa zúčastnilo približne 250 ľudí vrátane migrantov, dobrovoľníkov a zástupcov cirkevných organizácií či organizácií na pomoc utečencom. Omšu odvysielala aj televízia, novinári ani široká verejnosť sa na nej však zúčastniť nemohli.

  Pápež uviedol, že “nikto nie je výnimkou”, ak ide o pomoc pre migrantov.

  Ako píše Reuters, nepriamo tak reagoval na tvrdý postoj talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho k záchranným plavidlám humanitárnych organizácií.

  Taliansky minister vnútra Matteo Salvini je tvrdý odporca migrácie. Zdroj: TASR

  Salvini totiž v júni vydal dekrét, ktorý umožňuje udeliť pokutu až do 50 000 eur kapitánovi, majiteľovi a prevádzkovateľovi plavidla, ak “vpláva do talianskych teritoriálnych vôd bez povolenia”.


  Salviniho nariadenia ovplyvnili i záchrannú loď Alan Kurdi nemeckej charitatívnej organizácie Sea-Eye. Tá minulý piatok zachránila skupinu migrantov pri brehoch Líbye a pôvodne chcela zakotviť na ostrove Lampedusa, no v sobotu zmenila kurz a vydala sa smerom k Malte.

  Maltská vláda v nedeľu oznámila, že prijme 65 migrantov, ktorých okamžite presídlia do iných krajín Európskej únie.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu