sobota, 23 januára, 2021
8.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Nástupkyňa Merkelovej v problémoch? Odveta, ktorá tak celkom nevyšla, očami Mariana Kechlibara

Nástupkyňa Merkelovej v problémoch? Odveta, ktorá tak celkom nevyšla, očami Mariana Kechlibara

Strana, z ktorej pochádza aj ešte stále úradujúca kancelárka Angela Merkelová – Kresťanskodemokratická únia (CDU), má problém. Matematik Marian Kechlibar upozorňuje, že predovšetkým vo východnej časti Nemecka prichádza o voličov.

Bývalý šéf Spolkového úradu na ochranu ústavy, nemeckej tajnej služby, Hans-Georg Maaßen, inak tiež člen CDU, sa tento trend pokúša zvrátiť. Ako jeden z predstaviteľov Únie hodnôt, konzervatívnej platformy v rámci CDU, sa pokúša stranu posunúť doprava a tým vziať vietor z plachiet Alternatíve pre Nemecko.

Hans-Georg Maaßen

Hans-Georg Maaßen  Zdroj: TASR

Podľa servera Deutsche Welle na konferencii usporiadanej touto platformou vyslovil okrem iného tvrdé slová na adresu migrantov prichádzajúcich do Nemecka.

„Nevstúpil som pred tridsiatimi rokmi do CDU preto, aby dnes do Nemecka mohlo prísť 1,8 milióna Arabov,“ konštatoval.

Nielen tieto slová však zrejme nahnevali súčasnú predsedníčku CDU Annegret Krampovú-Karrenbauerovú, pre ktorú nemecké médiá bežne používajú skratku AKK. Táto dáma novinárom povedala, že existuje množstvo prekážok, ktoré celkom správne sťažujú možnosť vyhodiť niekoho zo strany. Ale v prípade pána Maaßena už vraj nevidí veľa styčných plôch medzi ním a CDU. Nepriamo tak naznačila, že by nebola úplne proti Maaßenovmu vyhodeniu z partaje.

„Annegret Krampová-Karrenbauerová svojím vyjadrením dosť podráždila vlastnú partaj. Ide presne o ten formát chyby, ktorý by ju mohol stáť miesto. Ak nie teraz, tak niekedy v budúcnosti, keď sa podobné ,kopance‘ spočítajú. Pomenovanie ,čierna nula CDU‘, ktoré pre ňu vymyslel komentátor Gabor Steingart, nie je práve lichôtka a len tak z obehu nezmizne,“ napísal k tomu Kechlibar na svojom webe.

„Možno je to otázka nedostatku skúseností. V Sársku, odkiaľ AKK pochádza, je AfD okrajovou straničkou, ktorá sa v roku 2017 síce do krajinského snemu dostala, ale má tam iba troch zástupcov. Je možné, že AKK si nevie predstaviť, že by s nimi mala problém,“ dodal.

Podľa Kechlibara sa tak môže stať, že pani AKK na svojom poste už dlho nevydrží. Potom ju môže nahradiť napríklad niektorý z predstaviteľov už spomínanej konzervatívnej platformy.

Celý komentár nájdete na webe Kechlibar.net.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 233,027 Úmrtí 3,894 Uzdravení 183,942 Infikovaných 45,191 Last updated: 23. januára 2021 - 08:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky