Ruský režisér, ktorého v Nemecku cenzurovali: Globalizácia ničí národy. Rusko je rozpoltené. Instagramové revolúcie zmeny neprinesú

  0
  Ilustračná fotografia: Rusko (Autor: TASR)

  V úvode Alexej German junior kritizoval mileniálov, teda mladú generáciu vyrastajúcu v čase, keď sa lámalo tisícročie, ktorej život je poznamenaný nástupom internetu a éry sociálnych sietí.

  „Žijeme v dobe, keď je človek čoraz infantilnejší. Generácia sedemdesiatych rokov mala ešte v živej pamäti vojnu, zažila stalinizmus aj relatívnu slobodu za Chruščova,“ hovorí režisér filmov Pod elektrickými oblakmi (2015) a Dovlatov (2018) v rozhovore.

  „Intelektuáli vtedy vedeli, o čom je život. Pochybujem, že masívny informačný šum, ktorému sme dnes vystavení, prispieva k schopnosti samostatne myslieť,“ dodáva. Podľa ruského režiséra je to skôr naopak, „ten neustály tlak vedie k nutnosti zjednodušovať a okamžite sa pridať na tú či onú stranu“.

  Globalizácia zjednodušuje, ničí kultúry

  Reportéra Práva zaujímal aj Germanov názor na „krízu globalizácie“, ktorú podľa jeho názoru režisér v snímke Pod elektrickými oblakmi predpovedal. „Ako by ste takú krízu opísali?“ vyzvedal novinár. „Vidíme ju predsa všade okolo seba! Sorosovská koncepcia zblíženia národov sa s príchodom Trumpa a jeho protekcionizmu nevyhnutne rozpadá,“ odpovedal German mladší.

  Podľa režisérovho názoru je to tak dobre. Globalizácia podľa neho „ničí národné kultúry, dochádza k zjednodušovaniu, umelci strácajú impulzy na tvorivé hľadanie“.

  „Snaha hovoriť akýmsi univerzálne zrozumiteľným esperantom ide proti svojbytnosti a zložitosti jazyka umenia. V tomto som antiglobalista,“ vraví.

  Alexej German ml. na Letnej filmovej škole v Uherskom Hradišti:

  Zdroj: Facebook/Letní filmová škola Uherské Hradiště

  V rozhovore bola reč aj o politike a ruskej súčasnosti. Rusko je podľa Alexeja Germana mladšieho „hlboko rozpoltená krajina“ medzi minulosťou a budúcnosťou, medzi Áziou a Európou, ale dokonca aj v otázkach, ako je cena ľudského života.

  „Rusko je plné fóbií a strachu, na jednej strane sa túži zapáčiť, ale zároveň chce, aby sa ho všetci báli,“ povedal German Právu. Rusko podľa neho „nie je schopné prijať samo seba, vyrovnať sa samo so sebou“.

  Režisér sa nevyhol ani otázke týkajúcej sa terajších protestov opozície tvrdo potlačovaných ruskými bezpečnostnými zložkami. German uznal, že podľa jeho názoru je „chyba“, že volebná komisia v Rusku znemožnila zúčastniť sa blížiacich sa volieb viacerým opozičným kandidátom. „V krajine rastie napätie, policajné represie sa zosilňujú, čoraz viac je počuť mladú generáciu a jej požiadavky,“ uviedol režisér.

  Liberalizácia by viedla k rozpadu Ruska

  „Na druhej strane tie protesty ukázali slabosť politickej opozície, pretože tam nebolo zase tak veľa ľudí, keď vezmete do úvahy, že Moskva je pätnásťmiliónové mesto,“ povedal German.

  „V Moskve sa teraz odohráva ,instagramový‘ protest, lenže Rusko nie je instagramová krajina. Opozícia nedokázala zmobilizovať viac vrstiev obyvateľstva. V blízkom čase preto nemôžeme očakávať žiadne väčšie zmeny v ruskej politike, žiadnu revolúciu, pretože na ňu nie je spoločenská vôľa,“ dodal.

  Možná liberalizácia v Rusku by podľa Germana viedla k rozpadu krajiny a k prepuknutiu vojny minimálne v nepokojnej oblasti na Kaukaze. Rusko by podľa neho potrebovalo na úspešnú liberalizáciu politika minimálne formátu Winstona Churchilla.

  V rozhovore neskôr došlo aj na tému proruských dezinformácií a propagandy. Téma sa podľa Germana veľmi zveličuje s tým, že sa z Ruska stal „celosvetový strašiak“.

  „Hovorilo sa, že sme dostali Trumpa k moci, potom sa ukázalo, že to tak úplne nebolo,“ uviedol German. A pripomenul ďalší pochybný príklad, že Rusko tiež údajne financuje všetky ultrapravicové strany v Európe. Rusko je podľa neho v tejto oblasti „démonizované“.

  Donald Trump

  Donald Trump. Zdroj: TASR

  Následne Právu prezradil, že keď podobné slová hovoril do nemenovaných veľkých európskych novín, tak nakoniec rozhovor nevyšiel. „De facto je to rovnaká cenzúra, aká panuje v Rusku,“ uviedol režisér. „Išlo o významné nemecké noviny,“ odvetil German novinárovi Práva na otázku, ktoré európske noviny ho scenzurovali. Od daného žurnalistu mu vraj potom „prišiel iba ospravedlňujúci list“ s tým, že mu „kládol zlé otázky“. „A nestalo sa mi to prvýkrát,“ dodal Alexej German ml.

  Celý rozhovor nájdete na webe Novinky.cz.

  autor: jok

   

  - Reklama -