pondelok, 18 októbra, 2021
7.2 C
Bratislava
ÚvodArénaChystá sa bomba na september. Čo má ECB v pláne, chrlenie ďalších...

Chystá sa bomba na september. Čo má ECB v pláne, chrlenie ďalších peňazí? Nemeckí ekonómovia ju zažalovali, márne. Nemecko už možno v kríze je, varuje Šichtařová

Bývalý člen bankovej rady ČNB Mojmír Hampl v komentári pre štvrtkové Lidové noviny uviedol: „Zanedlho to bude šesť rokov, čo Česká národná banka oslabila kurz koruny, aby v najdlhšej novodobej hospodárskej recesii podporila ekonomiku, keď už nemohla znižovať úrokové sadzby. Tie boli na nule. Zafungovalo to, do pol roka bola ekonomika z krízy preč, toto ,nahodenie‘ jej dovolilo sa nadýchnuť a rozbehnúť. Tá jazda trvá odvtedy bez prerušenia dodnes.“ Dosť hrubo sa naváža do „zadebnených českých politikov“ Zemana, Hamáčka a Štěcha, ktorí boli proti, ale aj do analytikov vrátane vás, ktorí krok ČNB kritizovali. Je teda namieste oslavovať uplynulých šesť rokov ako triumf centrálnych bankárov a spomínanú „jazdu“ českej ekonomiky?

Možno si pamätáte, že ja som od prvopočiatku intervencie Českej národnej banky kritizovala. Kritizujem ich stále. Pán Hampl naopak od počiatku intervencie presadzoval a presadzuje ich stále.

Faktom je, že ja som si pri kritike nikdy veľmi nedávala servítku pred ústa. Teda recipročne si nedáva servítku pred ústa ani pán Hampl, keď presadzuje svoju „inú pravdu“ z druhej strany barikády. Ale ja som sa aspoň nikdy neznížila k úbohým osobným výpadom, vždy som kritizovala len mieru odbornosti. Čo predvádza v tomto ohľade pán Hampl, ponechám bez komentára, možno je v nejakej nepohode a zase ho to prejde. Čo ja viem. Koniec koncov všetci máme z času na čas trochu nervy v kýbli, že?

Pokiaľ ide o vecnú stránku: naďalej tvrdím, že intervencie českej ekonomike ublížili, nepomohli jej. Ekonomika by rástla aj bez nich. Intervencie boli takou mohutnou podporou pre ekonomiku, že ju prehriali. Keby nebolo intervencií, neboli by dnes také nedostupné nehnuteľnosti. Intervenciami oslabená koruna totiž v kombinácii s enormne nízkymi úrokovými sadzbami urobila z českých nehnuteľností veľké investičné lákadlo, a to aj pre špekulácie zo zahraničia.

Toto však bolo jasné od samého začiatku a nikdy som teda nepochopila, ako je možné, že centrálni bankári to nevideli. Alternatívne pokiaľ to videli – čo len ich mohlo k takým mohutným intervenciám priviesť?! To je pre mňa nezodpovedaná otázka.

Európska centrálna banka chystá podľa slov svojho hlavného ekonóma Olliho Rehna na september niečo „veľké“. Môže tým byť ďalšie uvoľnenie menovej politiky v podobe ešte nižších záporných úrokových sadzieb a ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania? Dalo by sa toto považovať za niečo „veľké“ alebo do úvahy prichádza aj niečo úplne iné?

S najväčšou pravdepodobnosťou ide o jeden z dvoch variantov, alternatívne ich kombináciu: buď budú úrokové sadzby znížené ešte hlbšie do záporu, alebo dôjde k novému kolu výkupu štátnych dlhopisov, čo je cesta, ako môže centrálna banka chrliť do obehu viac peňazí. Prípadne sa to dá skombinovať.

Potom je tu ešte tretia možnosť, ale je taká šialená, že sa mi nad ňou ani nechce uvažovať: totiž takzvané vrtuľníkové peniaze. To je teoretický koncept, ktorý sa ešte nikdy nepoužil v praxi – našťastie. Obrazne povedané, ide o zhadzovanie peňazí z vrtuľníka, čo by sa prakticky vykonalo asi tak, že všetkým ľuďom, ktorí majú peniaze v banke, by sa zrazu pripísal určitý obnos fiktívne vytvorených peňazí.

Hovorím síce, že je to šialené, ale uvedomme si, že rovnako nepochopiteľný nám pripadal skôr výmysel so zápornými úrokovými sadzbami… Normálny ekonóm klasického strihu musí mať z týchto pokusov husiu kožu. To nie je kompatibilné s kapitalizmom, to nie je kompatibilné so slobodnou ekonomikou. A nie je to kompatibilné s dlhodobo úspešnou ekonomikou.

Olli Rehn

Olli Rehn  Zdroj: TASR

Tempo hospodárskeho rastu ekonomík Spojených štátov a Nemeckej spolkovej republiky slabne, Nemecko je už na pokraji recesie. Zatiaľ čo nemecký minister financií Olaf Scholz vyhlásil, že vláda je pripravená povzbudiť hospodárstvo fiškálnymi stimulmi za 50 miliárd eur, americký prezident Donald Trump dúfa v naštartovanie silnejšieho rastu predovšetkým prostredníctvom centrálnej banky. Opakovane odporučil, aby Fed znížil úrokové sadzby minimálne o jeden percentuálny bod. Ktoré z odlišných východísk môže byť proti spomaľujúcej sa ekonomike účinnejšie?

Tak ono je otázkou, či máme v prípade Nemecka a recesie hovoriť v budúcom čase – Nemecko v nej už možno je, všeličo to naznačuje. Ale istí si môžeme byť až po ďalších údajoch o HDP, ktoré prichádzajú štvrťročne.

Pokiaľ ide o to, ktorý prístup je účinnejší, či monetárny ako v USA, alebo fiškálny ako v Nemecku, potom jednoznačne účinnejší je monetárny, teda americký prístup.

A prečo ho teda nepoužije Nemecko? Veď ho používa – to je predsa presne to, o čom sme sa bavili vo vašej predošlej otázke. To je „to niečo“, čo ECB chystá na jeseň. Lenže problém je v tom, že ECB už si všetku štandardnú muníciu vystrieľala, a tak teraz musí vymýšľať úplne neštandardné koniny, ktoré nemôžu viesť v dlhodobom horizonte k ničomu dobrému.

Amerika má to „šťastie“, že bola v uplynulej dekáde prezieravejšia, neznížila svoje úrokové sadzby tak veľmi ako eurozóna, a tak ich teraz ešte má kam znižovať. Amerika je jednoducho v neporovnateľne lepšej štartovacej pozícii. ECB sa do nezávideniahodnej situácie dostala zo svojej vlastnej hlúposti. A tak teraz už Nemcom nezostáva nič iné, ak chcú použiť štandardnejšie postupy, než siahnuť na svoje verejné financie. To nie je tak úplne výhra.

Bavorský premiér Markus Söder chce navrhnúť zákon, ktorý by súkromným bankovým inštitúciám zakázal trestať spotrebiteľov negatívnymi úrokmi za vklady do 100-tisíc eur. Súčasný vývoj menovej politiky Európskej centrálnej banky totiž vedie k úvahám, že komerčné banky v eurozóne siahnu po zápornom úročení vkladov aj u drobných sporiteľov. Môže tento vývoj zastaviť iniciatíva jedného politika, zato významného a z najmocnejšej európskej krajiny? Čo by však tým bohatším bránilo rozložiť si peniaze na viac účtov, takže potom by bankám možno nezostalo veľa sporiteľov, na ktorých by sa čiastočne odškodňovali zápornými úrokmi?

Ja bavorského premiéra úplne chápem, aj ja mám zo záporných úrokových sadzieb strach, je to veľmi, naozaj veľmi nebezpečná – a tiež nemorálna – hra s ohňom. Lenže taká iniciatíva je nanič. Banky nepristupujú k záporným úrokovým sadzbám svojvoľne. Banky k nim donúti centrálna banka, teda ECB. Ono im v podstate nič iné nezostáva. Ten zdroj problému nie sú banky ako také, ale Európska centrálna banka a na ňu bavorský premiér nemá páky.

Ide to ešte oveľa ďalej. Viacero nemeckých ekonómov podalo na nemeckom ústavnom súde sťažnosť na ECB a na to, že podľa nich je správanie ECB v niektorých ohľadoch v rozpore s nemeckou ústavou, pretože poškodzuje nemeckých občanov. A ako myslíte, že sa to skončilo? Súd povedal, že ECB je nezávislá a má právo sa správať tak, ako sa správa. V podstate tým povedal, že integrácia je dôležitejšia ako nemeckí občania.

V takomto prostredí sa nedá robiť prakticky nič. Nemci sú vydaní ECB na milosť a nemilosť. Nech to je pre nás memento, keby sme náhodou chceli vstúpiť do eurozóny.

Markus Söder

Markus Söder  Zdroj: TASR

Britský Úrad pre reklamné štandardy zakázal reklamu firmy Volkswagen, ktorá podporovala stereotypy a rozdielnosť medzi mužmi a ženami. Zatiaľ čo muži v nej boli zachytení pri dobrodružných aktivitách vrátane pobytu vo vesmíre, žena sa v nej objavila vo vraj nevhodnej stereotypnej opatrovateľskej role, ako sedí na lavičke v parku vedľa kočíka a stará sa o dieťa. Odradila by vás reklama podporujúca stereotypy od nákupu nejakého výrobku?

Vzhľadom na to, že nepodarená reklama na Gillette, v ktorej boli muži vykreslení ako sexistické stvorenia bez mozgu, ma priviedla k tomu, aby som začala túto firmu bojkotovať, reklama, ktorá by naznačovala, že nejaká spoločnosť ešte stále ctí akési princípy normálnosti, by ma možno za istých okolností dokázala vyprovokovať, aby som ju chcela podporiť.

Poviem vám príklad. Nikdy v minulosti sa mi veľmi nepáčil napríklad taký Ford Mustang. Pripadal mi pomerne nevzhľadný v porovnaní s nemeckými autami, menej kvalitne spracovaný, s horšími technológiami. Ale odvtedy, čo sa Európa pomiatla do ekoterorizmu, získal pre mňa „americký“ Mustang nové zvláštne kúzlo. Akýsi nádych o niečo väčšej slobodomyseľnosti. Slovami Jeremyho Clarksona, v porovnaní s mnohými sterilnými nemeckými autami súčasnosti má „olej za nechtami“ a menej korektnú osobnosť. Zrazu o ňom začínam uvažovať?

Dá sa to povedať aj inak: myslím, že v budúcnosti aj k nám príde trend už dnes známy v USA, keď liberáli a konzervatívci majú svoje obľúbené značky a naopak iným sa vyhýbajú práve preto, že sú im svojím postojom k otázkam ako gender a ďalšie sympatické či nesympatické.

Zakázaná reklama firmy Volkswagen:

Je najlepším riešením zo strany štátu, ako riešiť obslužnosť vidieka, dotovať obchody v obciach s najhoršou infraštruktúrou? Minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček totiž plánuje podporiť obchodníkov v dvetisíc obciach sumou zhruba stotisíc korún (v prepočte asi 3 900 eur) ročne, pričom tie koloniály, ktoré zavedú takzvané pošty Partner, by získali ešte vyššiu podporu. Českú štátnu pokladnicu by toto opatrenie malo vyjsť na pol miliardy korún (v prepočte asi 19,4 milióna eur).

Ja s dotáciami akéhokoľvek typu principiálne nesúhlasím. Nesúhlasím teda ani s týmito dotáciami. Znamená to, že niekomu úspešnému sa vezme, aby sa dalo niekomu inému, kto podniká v mieste, ktoré je jednoducho neperspektívne a podnikať by sa na ňom nemalo. Ale pripúšťam aspoň, že je to akýsi pokus vyriešiť takmer neriešiteľný problém s Českou poštou.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 18. októbra 2021 - 00:32 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img