Cigáni sú to! Predseda českého Senátu vážne varuje Čaputovú a Slovensko

0
Jaroslav Kubera (Autor: Hans Štembera)

Rozhodnutím Najvyššieho súdu SR prišiel o poslanecký mandát člen Ľudovej strany Naše Slovensko Milan Mazurek. Pred časom totiž rozprával v rádiu o neprispôsobivosti, násilí a vandalizme zo strany rómskeho etnika, hovoril o „celej komunite cigánskych asociálov“, o tom, že osobitná škola otvorená v čase jeho detstva pripomínala zoologickú záhradu, alebo o tom, že peniaze z eurofondov sa investujú do ľudí, ktorí „nikdy pre náš národ neurobili nič a nič nám neprinesú ani v budúcnosti“. Dodal, že Cigáni by si nemali z plodenia detí robiť biznis, čo treba zastaviť. Ste za to, aby sa také výroky trestali?

Vo chvíli, keď začneme trestať výrazy, s ktorými hlboko nesúhlasíme, čo je úplne bežné, tak si tým začíname obmedzovať svoju vlastnú slobodu.

Na to zakaždým upozorňujem a po čase sa ukázalo, že ten prejav, čo som mal v Terezíne, by som mohol podpísať aj dnes. Je to čím ďalej, tým horšie.

Znovu zdôrazňujem, že to vôbec nie je o tom, či s tým súhlasím, pretože napríklad takéto výrazy by som ja nikdy nepoužíval.

Aj keď si o tom konci, že „výroba“ detí všeobecne s cieľom zisku, myslím, že to nie je nič, čo by nám pomohlo.

Pretože pokiaľ sa narodí veľa detí v sociálne slabej rodine, tak je to hlavne voči tým deťom nezodpovedné, pretože neprežijú plnohodnotný život. Mať viac detí je určite dobré, ale viac by ich mali mať tí, ktorí na to majú.

Teda aby im dali vzdelanie, aby mali deti spokojný život. A nie, aby si ich niekto urobil len preto, že na viac detí sú vyššie prídavky. To je jednoducho zlé. A to vôbec nehovorím o žiadnom etniku, to je všeobecne zlé.

Aj v Afrike, o ktorej sa diplomaticky hovorí, že by sa tam malo niečo robiť s populačným boomom.

Je zvláštne, že na jednej strane tu v Európe plačeme nad tým, že vymrieme, a na druhej strane sa na nás rúti katastrofa v počte ľudí, ktorý bude nezvládnuteľný.

Exposlanec parlamentu Milan Mazurek (ĽSNS) odchádza z budovy NS SR

Exposlanec parlamentu Milan Mazurek (ĽSNS) odchádza z budovy NS SR. Zdroj: TASR

Zhodneme sa, že to neznie veľmi politicky korektne?

No, ale iná vec je, či to trestať. Odsúdiť to môže každý, komu sa to nepáči. Ale to za chvíľu zavrú aj toho, kto povie, že neexistujú klimatické zmeny. To už sa chystá. Pritom to je axióma. Klimatické zmeny boli, sú a budú. O tom to nie je.

Dohadujeme sa o tom, do akej miery sa na tom podieľa človek a čo s tým môžeme robiť. Ale pretože žijeme nie v historickej, ale v hysterickej dobe, tak je možné úplne všetko. Pokiaľ sa tomu nebudeme brániť, tak sa nebudeme stačiť diviť.

Sám také výrazy nepoužívam, ale že by som sa z nich zbláznil zvlášť v čase internetu, to nie. Veď keby sa mal trestať každý výrok na internete, tak by sme nič iné nerobili.

Ja som to vyriešil tak, že nie som na sociálnych sieťach, mám to vyriešené raz a navždy a žijem aj bez toho, som volený aj bez toho a som celkom spokojný, že tam nie som. Nie je to tak, že kto tam nie je, ten je mŕtvy.

Nie je, naopak má pokojnejší život. A druhá vec je, že by sme vôbec nemali brať výroky z internetu vážne.

Nevšímať si ich? Ignorovať ich rovnako ako ich autorov?

Tak to sú niekedy ľudia, ktorí sa večer opijú a potom tam napíšu také veci. To nemyslím, že bol prípad toho slovenského poslanca, ten hovoril v rozhlase, ale takých sú na internete tisíce. Za deň mažem takých 150 – 200 úplne šialených e-mailov.

Väčšinou to je tá istá partia. Z diskusií na internete teraz zmizol ten, čo písal na všetkých serveroch: „Som tu zase prvý.“ Asi sa odsťahoval do Humpolca, tak už tieto jeho príspevky nevídam.

Ale nedramatizujme to. To je rovnaké, ako keď mi volajú novinári a všetci sa pýtajú, čo hovorím na prezidentov výrok o Kosove. Máme z toho „nového Šmardu“. Našťastie, toto čoskoro zmizne, za týždeň to prevalcujú úplne iné udalosti.

Bývalý premiér Robert Fico k tomu uviedol: „Milan Mazurek povedal to, čo si myslí takmer celý národ.“ A dodal: „Ak má byť rozsudok Najvyššieho súdu meradlom toho, čo je pri výrokoch na adresu Rómov trestným činom, to rovno môžu orgány činné v trestnom konaní vojsť do akejkoľvek krčmy na Slovensku a všetkých hostí vrátane ležiacich psov pozatvárať.“ Čo si myslíte o tom, že dal expremiér odsúdenému za pravdu?

Fico dokonca ani nepovedal, že ten poslanec má pravdu, ale že si to všetci myslia, len sa to niektorí boja povedať. Dnes je to hrozné slovičkárstvo a naozaj si treba dávať pozor. Stačí niekde premeniť slovo a vyjde z toho úplne iná správa.

A že nepresností je veľa, pozri to, čo sa stalo s príbehom pána štátneho zástupcu Šarocha, že sa zamenilo slovo „oslobodil“ za „navrhol“ alebo „zmenil svoj právny názor“, a čo z toho bolo za aféru. A zajtra príde zase nejaká ďalšia.

To je hystéria, ktorá nemá obdobu.

Zdroj: Facebook/Robert Fico

Na bývalého predsedu vlády Roberta Fica už však pre tento výrok padlo trestné oznámenie a nezávisle od neho sa prípadom začala zaoberať Národná kriminálna agentúra. Môže byť potrestaný aj on?

Na tom, že si to myslí celý národ, ho ľahko chytia, pretože celý národ si to, samozrejme, nemyslí. Len čo mi niekto povie, že hovorí v mene „všetkých obyvateľov sídliska“ alebo dokonca „všetkých pracujúcich“, tak som vždy vydesený.

Potom sa väčšinou stáva, že hovorí len za seba. Je veľmi riskantné vravieť, za akú veľkú skupinu alebo za aký veľký a silný názor niekto hovorí. Väčšinou by to malo byť tak, že povie svoj názor, nie, že sa odvoláva na „všetkých“.

To predsa kedysi robieval Sládek, že nepovedal to, čo by chcel povedať, pretože by mohol mať opletačky, ale nejako to obišiel. Ideálne na to je slovo „povráva sa“.

To je dokonalé, za to sa nedá stíhať, pretože nič netvrdím, len hovorím, že som to počul.

Je to rovnaká dramatizácia, ako že sa nesmie používať slovo černoch, lebo je to Afroameričan, ale slovo beloch, ktoré je rovnako dehonestujúce, sa používa bežne a nikto sa nad tým nepozastaví.

Ale už sa niekto pozastaví nad slovom Cigán. Považujete ho za hanlivé?

Cigáni sa tak sami nazývajú, to nie je vôbec nič dehonestujúce. Ja ich tiež nazývam Cigáni a kamarátim sa s nimi. Vôbec s nimi nemám v tomto zmysle žiadny problém. Ale oni proti tomu označeniu ani neprotestujú.

To protestujú iba tí, ktorí hovoria v mene „všetkých“ Cigánov alebo Rómov. To sú tí aktivisti, ktorí berú dotácie a obhajujú niekoho, kto o tú obhajobu ani nestojí.

Ale to predsa vieme, že tí „dobrotrusi“ nás milujú a myslia si, že ten guláš z cukety bude oveľa lepší ako ten hovädzí. Ale len čo sa tomu trendu nebudeme brániť, tak sa dočkáme neskutočných vecí.

Táto partia „dobrotrusov“ už vyhrala s fajčením, pokračuje s jedlom a výzvami „nejedzte mäso, nelietajte“ a teraz do toho príde „naša milá Greta“ a všetci sa z toho zbláznia. Pozvú ju do OSN, za ňou letí partia borcov lietadlom.

Ako hovorím, hysterická doba. Ale chce to nepodliehať panike. V skutočnosti sa ľudia majú dobre. Zažívajú bežné starosti aj radosti a toto je virtuálny svet, v ktorom je umenie sa vyznať.

To za totality sme vedeli čítať medzi riadkami oveľa lepšie ako dnes.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v rozhovore pre TV Markíza v reakcii na uvedené výroky bývalého poslanca ĽSNS vyhlásila: „… ako krajina potrebujeme mať veľmi jasné medze slobody prejavu.“ Čo si o jej požiadavke myslíte a potrebovala by mantinely aj sloboda prejavu v Česku?

To by ma vyľakalo. To je totiž presne niečo, čo sa nedá uchopiť. Tá hranica sa nedá nijako nastaviť. Niečo iné je napríklad to, čo sa stalo v Tepliciach, keď niekto písal na internete výrazy „deti do plynu“ a podobne. To je presne za tou hranou.

Ale to je individuálne, z prípadu na prípad, to sa nedá niekde napísať, čo už bude za hranou a čo ešte nie. Keby ich posielali do pralesa, tak je to ešte únosné, ale do plynu už nie.

To sa stanoviť nedá. Podobne ako keď si vláda myslí, že zreguluje lobizmus tým, že vytvorí zákon o lobingu. Ale to je nekonečný príbeh.

Regulátori nikdy nedajú pokoj a vždy sa to skončí, ako hovoril niekdajší ruský premiér Viktor Černomyrdin: „Chceli sme to urobiť čo najlepšie, ale skončilo sa to ako vždy.“

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu