Cigáni majú biznis z plodenia detí a podobné slová: Trestať za to? Známy advokát jasne prehovoril

0
Advokát Aleš Rozehnal (Autor: Archív Aleša Rozehnala)

Pretože podľa slovenskej ústavy zaniká mandát poslanca dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin, verdikt Najvyššieho súdu o vine člena Ľudovej strany Naše Slovensko Milana Mazureka znamenal, že prestal byť poslancom. Pred časom totiž v rádiu rozprával o neprispôsobivosti, násilí a vandalizme zo strany rómskeho etnika, hovoril o „celej komunite cigánskych asociálov“, o tom, že osobitná škola otvorená v čase jeho detstva pripomínala zoologickú záhradu, alebo o tom, že peniaze z eurofondov sa investujú do ľudí, ktorí „nikdy pre náš národ neurobili nič a nič nám neprinesú ani v budúcnosti“. Dodal, že Cigáni by si nemali z plodenia detí robiť biznis, čo treba zastaviť. Viedli by podobné výroky, vyslovené navyše verejne, aj v Českej republike k trestnému stíhaniu, prípadne k odsúdeniu za trestný čin?

Myslím, že skôr nie. V slobodnej spoločnosti majú ľudia právo byť aj netolerantnými a netolerantne sa prejavovať. Toto právo môže byť obmedzené len vtedy, ak vedie k obmedzeniu práv druhých.

Sloboda prejavu je súčasťou európskych hodnôt a tradícií a znamená, že v demokratickej spoločnosti je možné vyjadrovať názory na všetko a zároveň je nutné akceptovať aj existenciu prejavov, ktoré sú extrémne či útočné. Také sú potreby tolerancie a pluralizmu.

Sloboda prejavu je úplne zásadná pre demokratickú spoločnosť a zahŕňa aj tolerovanie stanovísk, ktoré môžu niektorí považovať za útočné. Európsky súd pre ľudské práva však niekoľkokrát konštatoval, že sloboda prejavu chráni nielen obsah a podstatu informácie alebo názoru, ale aj formu, akou sú oznamované verejnosti. Kriminalizácia je namieste len vtedy, ak má prejav vyvolať násilie alebo násilné nepokoje zamerané proti určitým osobám.

Exposlanec parlamentu Milan Mazurek (ĽSNS) počas brífingu pred budovou NS SR

Exposlanec parlamentu Milan Mazurek (ĽSNS) počas brífingu pred budovou NS SR. Zdroj: TASR

Bývalý premiér Robert Fico k tomu uviedol: „Milan Mazurek povedal to, čo si myslí takmer celý národ.“ A dodal: „Ak má byť rozsudok Najvyššieho súdu meradlom toho, čo je pri výrokoch na adresu Rómov trestným činom, to rovno môžu orgány činné v trestnom konaní vojsť do akejkoľvek krčmy na Slovensku a všetkých hostí vrátane ležiacich psov pozatvárať.“ Na Fica už preto padlo trestné oznámenie a nezávisle od neho sa prípadom začala zaoberať Národná kriminálna agentúra. Bolo by v českom právnom systéme expremiérovo vyjadrenie postihnuteľné?

Považovať netolerantné prejavy za apriori nebezpečné je neporozumenie základnému konceptu demokracie. Pred represívnou rolou práva musia mať prednosť spoločenské a kultúrne prostriedky. Kriminalizácia netolerantných prejavov je nepatričná, neefektívna a dokonca kontraproduktívna a znamená v skutočnosti vyjadrenie dešpektu k občanom, ktorí akoby škodlivosť týchto prejavov neboli schopní sami rozpoznať.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v rozhovore pre TV Markíza v reakcii na túto kauzu vyhlásila: „… ako krajina potrebujeme mať veľmi jasné medze slobody prejavu.“ Čo si myslíte o jej požiadavke a potrebovala by mantinely aj sloboda prejavu v Česku?

Na pravidlá prezentovať fakty, názory a obrazy verejnosti sa už teraz vzťahuje celý rad pravidiel a netreba pridávať ďalšie. Vyjadrovanie faktov, názorov a ideí oproti predstavovaniu si ich v individuálnom vedomí nebude nikdy úplne slobodné. Prejav totiž môže spôsobiť nenapraviteľné škody.

Právo musí byť formulované tak, aby bolo dostatočne precízne a umožnilo občanom regulovať ich správanie. Sloboda prejavu je esenciálna pre slobodný štát a spočíva v nekladení žiadnych predchádzajúcich prekážok tlači, ale cenzúra prostredníctvom trestov po zverejnení informácie možná je. Každý má právo zverejniť, čo uzná za vhodné, a zakázať to by zničilo slobodu prejavu.

Ako ide dohromady právo každého zverejniť, čo sám uzná za vhodné, s tým, čo ste spomenuli, že prejav môže spôsobiť nenapraviteľné škody?

Ak je zverejnené niečo nepatričné alebo nezákonné, každý musí niesť následky svojho konania.

Sloboda slova je jedným zo základných znakov demokratickej spoločnosti a jednou zo základných podmienok vývoja človeka a jeho osobného naplnenia. Nie je aplikovateľná len na informácie a názory, ktoré sú priaznivo prijímané a hodnotené ako neútočné alebo neutrálne. Také sú potreby pluralizmu, tolerancie a slobodomyseľnosti, bez ktorých niet demokratickej spoločnosti.

Každá cenzúra je kontraproduktívna, pretože iba pri kolízii protichodných myšlienok vyjde najavo pravda.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu