Spojené arabské emiráty sa pridali k námornej koalícii pod vedením USA

  0
  Americký prezident Donald Trump počas stretnutia so saudskoarabským korunným princom Mohammedom bin Salmanom v rámci summitu G20 v Osake (Autor: TASR)

  Ešte v stredu sa k tejto koalícii, ktorú sa snažia vytvoriť Spojené štáty, pripojila Saudská Arábia, pripomína agentúra DPA. Urobila tak po sobotňajšom útoku dronov na dve významné ropné zariadenia v Saudskej Arábii, ku ktorým sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci podporovaní Iránom.

  Súčasťou vojenskej aliancie vedenej Saudskou Arábiou, ktorá v Jemene bojuje proti jemenským povstalcom, sú aj SAE. Jemenskí vzbúrenci preto v stredu pohrozili útokmi na “desiatky cieľov” v Spojených arabských emirátoch vrátane miest ako Dubaj a Abú Zabí.

  Spojené štáty začali formovať koalíciu na ochranu moreplavby v širšom regióne Perzského zálivu už v júli po tom, ako v oblasti došlo v priebehu mája a júna k sérii útokov na ropné tankery. Tieto útoky Washington pripísal Teheránu, ktorý to však odmietol. Irán okrem toho zadržal aj dva ropné tankery z Británie a Spojených arabských emirátov.

  Americký plán počíta s hliadkovaní a eskortami komerčných lodí v oblasti Hormuzského prielivu. Koaličné plavidlá by mali hliadkovať aj v oblasti prielivu Báb al-Mandab medzi Červeným morom a Adenským zálivom medzi pobrežím Jemenu a Afrického rohu.

   

  - Reklama -