utorok, 11 augusta, 2020
21.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Koalícia s Kiskom? Bude to ťažké, zatiaľ nie je dohodnuté nič, povedal...

Koalícia s Kiskom? Bude to ťažké, zatiaľ nie je dohodnuté nič, povedal Truban

Bude to ťažké

Zároveň však dodal, že variant trojkoalície je komplikovaný a každým dňom, ako sa približuje oficiálny termín podania kandidátnych listín, bude ťažšie realizovateľný. „Takže, bude to ťažké, ale stále som ochotný sa o tom baviť. Zatiaľ nie je dohodnuté nič,“ povedal Truban. Kiskovci budú mať podľa neho koncom mesiaca snem a potom bude možné rokovať o optimálnej forme spolupráce.

PS a Spolu pôjde do volieb vo forme koalície

Progresívne Slovensko a Spolu sú podľa neho už definitívne rozhodnuté, že do parlamentných volieb pôjdu vo forme štandardnej koalície, aj keď to znamená, že na vstup do parlamentu budú musieť namiesto päťpercentnej prekonať sedempercentnú hranicu.

Spoločná kandidátka

„Po eurovoľbách sme podpísali dohodu o spolupráci do parlamentných volieb, aj o tom, čo po nich. Pôjdeme do týchto volieb spoločne. Spolupráca Progresívneho Slovenska a Spolu je veľmi dobrá a chceme v nej pokračovať. Chceme ísť formálnym spôsobom, oficiálne vytvoriť koalíciu, budeme mať spoločnú kandidátku,“ povedal s tým, že lídrom kandidátky bude on, dvojkou predseda Spolu Miroslav Beblavý a 150 miest na kandidátnej listine si strany rozdelia v pomere 75:75.

Okrem Kisku aj Hlina

Okrem strany Za ľudí chce Progresívne Slovensko spolupracovať aj s KDH, s ktorým má v tomto zmysle uzavretú dohodu. „S KDH sme sa začali stretávať a diskutovať o tom, ako spraviť niečo pre Slovensko. A ako utlmiť konflikty na zložitých, ale dôležitých témach, ako sú napríklad registrované partnerstvá alebo interrupcie. Ako tieto témy neprenechať extrémistom a nevyvolávať v našej krajine nenávisť,“ povedal.

„Bolo to o tom, aby sme na seba neútočili, nezneužívali tieto témy a pokúsili sa Spolu priniesť nejaký program pre Slovensko. A túto dohodu aj dodržiavame, ak je nejaký konflikt, vždy si najskôr zavoláme, napíšeme si, ako to kto myslel a nesnažíme sa jeden druhého podraziť,“ tvrdí Truban.

„My si uvedomujeme, že rozpory tu sú, že my sme liberálnejšia strana a oni sú konzervatívnejší, ale napriek tomu sme dokázali k sebe nájsť cestu,“ dodáva predseda PS.

S ostatnými dohodu nemáme

S ostatnými opozičným stranami PS podobnú dohodu nemá a v niektorých prípadoch je podľa neho už dnes zrejmé, že by ani nebola reálna. „Ja som za spolupráce, ktoré sú reálne a dohody, ktoré sa dodržujú. A nie sa iba postaviť na tlačovku, niečo spoločne povedať a na druhý deň sa pohádať,“ povedal predseda PS.

Matovič

Na margo vyhlásenia predsedu OĽaNO Igora Matoviča, že jeho strana nepôjde do vládnej koalície so subjektmi, ktoré presadzujú registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia, Truban reagoval, že v tejto chvíli nevidí dôvod meniť svoje priority a prispôsobovať svoj program „na základe nejakých vyhlásení“.

Na otázku, či bude jeho strana principiálne odmietať ísť do vládnej koalície so Smerom-SD, SNS a ĽSNS aj v prípade, že bez niektorej z týchto strán nebude možné zostaviť vládu s účasťou PS, Truban odpovedal, že okrem krátkodobej ambície ísť po voľbách do vlády treba vždy zohľadňovať aj dlhodobé priority.

Treba sa pozerať na dlhodobú víziu Slovenska

„Treba sa pozerať aj na dlhodobú víziu a stratégiu Slovenska, nielen na terajší krátkodobý cieľ. To všetko by hralo rolu. Treba sa jednoznačne vymedziť voči Smeru-SD, SNS a ĽSNS, máme to aj v zmluve so stranou Spolu. Ak chceme ukázať zmenu, musíme ju vedieť zadeklarovať. Myslím si, že v týchto voľbách ešte príde k takému premiešaniu hlasov a percent, že budeme v roku 2020 veľmi prekvapení, ako to nakoniec bude,“ odhadol.

Platforma

V strane Spolu vznikla zelená platforma, v Progresívnom Slovensku zasa maďarská. Podľa Trubana vznik takýchto platforiem nesignalizuje fragmentáciu strany, naopak, centrum tento typ socializácie podporuje.

„Nová politika je aj v tom, že sa snažíme podporovať hnutie zdola, tak sme aj vznikli. Maďarská platforma vznikla tak, že sme mali na juhu viacero členov, začali tam vznikať lokálne bunky, ktoré chceli pomáhať aj svojmu regiónu. Povedali sme, že na to vytvoríme priestor, budú mať aj nejaké miesta na kandidátke, atď. Podporujeme rôzne platformy, máme platformu mladých, žien, platformu veriacich,“ tvrdí Truban.

Predvolebný program podľa neho predstaví Progresívne Slovensko a Spolu v najbližších dňoch. V priebehu leta na jeho zostavovaní podľa Trubana pracovalo 16 pracovných skupín.

Reformy

„V rámci spravodlivosti je tam napríklad zmena spôsobu voľby generálneho prokurátora, zefektívňovanie verejnej správy, ako to navrhuje napríklad Únia miest Slovenska. Veľa vecí máme v školstve, životnom prostredí. A je to vzájomne poprepájané, nie sú tam opatrenia, ktoré by sa navzájom vylučovali.

Napríklad v školstve sa už roky hovorí o potrebe reformy, ale nikdy sme nemali silného ministra školstva, ktorý by mal aj politickú podporu na to, aby túto reformu robil,“ zhrnul Truban.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

USA tlieskajú vyhosteniu ruských diplomatov zo Slovenska

Spojené štáty privítali rozhodnutie slovenských úradov vyhostiť ruských diplomatov zo svojej krajiny, napísala v pondelok hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Morgan Ortagusová...

Podozrivý podpaľač z Bohumína: Chcel som potom spáchať samovraždu

Muž obvinený v Česku z vrážd a všeobecného ohrozovania za to, že podľa polície založil požiar v byte v meste Bohumín, chcel...

Na tlačovku prišiel ozbrojený muž. Trumpa museli eskortovať

Prezidenta USA Donalda Trumpa museli v pondelok pre bezpečnostnú hrozbu náhle odviesť z tlačovej konferencie v Bielom dome. Trump sa neskôr do...

Libanonský prezident prijal demisiu vlády Dijába. Ten pripísal zodpovednosť za explóziu “skorumpovanej vládnucej elite”

Libanonský prezident Michel Aún prijal v pondelok demisiu vlády premiéra Hassána Dijába. Informovala o tom agentúra TASS. „Premiér Dijáb...

Vetované zákony budú na programe 1. septembra, oznámil predseda NR SR

Poslanci Národnej rady (NR) SR majú o zákonoch, ktoré vrátila prezidentka Zuzana Čaputová, rokovať na schôdzi 1. septembra. TASR to potvrdila hovorkyňa...

Na proteste v Minsku zahynul muž

Muž zomrel v pondelok večer počas zhromaždení v hlavnom meste Bieloruska Minsk, keď explodovalo výbušné zariadenie v jeho ruke. Informovala o tom...

Deň bielych ruží: Verejnosť si pripomenula najväčšiu banskú tragédiu v Handlovej

Životy deviatich baníkov a 11 banských záchranárov si vyžiadal 10. augusta 2009 výbuch v handlovskej bani. Obete tejto banskej tragédie i ďalších...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,599 Úmrtí 31 Uzdravení 1,866 Infikovaných 702 Last updated: 11. augusta 2020 - 09:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky