pondelok, 18 januára, 2021
-7.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Máte pár dní, inak je koniec. Britom dali pre brexit ultimátum

Máte pár dní, inak je koniec. Britom dali pre brexit ultimátum

“Ak chce Spojené kráľovstvo diskutovať o alternatívach existujúcej dohody o brexite, tak ich musí predložiť do konca mesiaca. Ak to neurobí, tak je koniec,” povedal fínsky premiér v stredu počas návštevy Paríža, kde sa stretol s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorý ho v ďalšom postupe v otázke odchodu Británie z EÚ podporil.

Fínsko v súčasnosti predsedá Rade EÚ, takže určuje jej agendu.

Návrh fínskeho premiéra a francúzskeho prezidenta teraz musia schváliť lídri ostatných 25 členských krajín EÚ. Ak sa tak stane, britský premiér Boris Johnson bude musieť alternatívny návrh dohody na odchod Británie z EÚ predložiť v písomnej podobe už 30. septembra a nie 17. októbra, čo je deň, keď sa v Bruseli koná summit EÚ. Rinne svoju požiadavku zdôvodnil tým, že lídri EÚ potrebujú čas na to, aby sa s alternatívnym návrhom dohody o brexite ešte pred summitom zoznámili.

Napriek tomu, že britský parlament schválil zákon, že Spojené kráľovstvo nemôže odísť z EÚ bez dohody, premiér Johnson trvá na tom, že Británia EÚ opustí 31. októbra či už s dohodou, alebo bez nej. Pôvodnú “rozvodovú” dohodu, ktorú Dolnej snemovni britského parlamentu predložila Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová, poslanci trikrát odmietli.   

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 223,325 +573 Dnes Úmrtí 3,474 +57 Dnes Uzdravení 168,915 Infikovaných 50,936 Last updated: 18. januára 2021 - 01:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky