streda, 1 decembra, 2021
6.4 C
Bratislava
ÚvodArénaMaročanky sa verejne priznali k mimomanželskému sexu i k interrupciám

Maročanky sa verejne priznali k mimomanželskému sexu i k interrupciám

Zhromaždenie sa konalo v čase, keď sa súd v Rabate zaoberá prípadom mladej novinárky Hadžjar Rajsúníovej obvinenej z nelegálneho umelého prerušenia tehotenstva a mimomanželského pohlavného styku.

V texte vyhlásenia, ktoré v pondelok zverejnili marocké médiá, sa účastníčky zhromaždenia v Rabate dobrovoľne priznávajú, že stoja “mimo zákona”.

“Porušujeme nespravodlivé a zastarané zákony. Máme mimomanželský pohlavný styk. Podstúpili sme interrupciu, alebo sme ju umožnili, či boli spolupáchateľkami,” uvádza sa v texte manifestu, ktorý medzičasom podpísalo 490 ľudí a ktorý sa v utorok objaví aj na stránkach francúzskeho denníka Le Monde.

Text podpísali “učitelia, bankári, ženy v domácnosti, študenti, umelci a intelektuáli,” uviedla spoluautorka textu, filmárka Sonia Tarrábová.

V podobnom manifeste, zverejnenom začiatkom 70. rokov vo Francúzsku, sa skupina žien, označujúcich sa za “343 pobehlíc”, priznala, že podstúpili potrat, keď to bolo protizákonné.

V kauze novinárky Hadžjar Rajsúníovej sa v pondelok konalo v poradí tretie pojednávanie.

Od konca augusta je vo vyšetrovacej väzbe nielen ona, ale aj jej sudánsky priateľ, lekár, zdravotná sestra a sekretárka, pričom posledné tri osoby sú obvinené z vykonania interrupcie a zo spolupáchateľstva pri interrupcii.

Ak súd 28-ročnú Rajsúníovú uzná za vinnú, hrozia jej dva roky väzenia. Marocký trestný zákonník totiž trestá nemanželský sex i interrupcie, ak nie sú vykonané v situácii, keď je ohrozený život matky.

Prípad Hadžjar Rajsúníovej vyvolal v Maroku odmietavé reakcie a oživil diskusiu o otázke individuálnych slobôd v krajine.

Na obranu obvinenej sa postavili feministické hnutia i ľudskoprávne organizácie ako Amnesty International a Human Rights Watch, ktoré žiadajú jej okamžité prepustenie.

Podľa oficiálnych údajov marocká justícia v roku 2018 podľa oficiálnych údajov žalovala 14.503 ľudí za pohlavný styk mimo manželstva, 3048 ľudí na cudzoložstvo, 170 za homosexualitu a 73 za interrupciu.

Zo zverejnených odhadov vyplýva, že denne sa v Maroku vykoná od 600 do 800 ilegálnych potratov.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 689,618 +9,534 Dnes Úmrtí 14,503 +85 Dnes Uzdravení 563,790 Infikovaných 111,325 Last updated: 1. decembra 2021 - 14:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img