nedeľa, 13 júna, 2021
20.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Slovensko by mohlo v zdravotníctve ušetriť až 77 miliónov ročne, ukázala analýza....

Slovensko by mohlo v zdravotníctve ušetriť až 77 miliónov ročne, ukázala analýza. Takto by to išlo, má to ale háčik

Analýza pozitívne hodnotí vývoj vstupu nových biosimilárnych liekov na trh. “Celkový počet sa zvýšil z deväť na 24,” uviedol Peter Goliaš z INEKO. To podľa neho umožní ušetriť 23 až 30 miliónov eur ročne už v tomto a budúcom roku.

Pokles spotreby generických liekov je v rozpore s vývojom 

Úspory by však mohli dosiahnuť 59 až 77 miliónov eur ročne, uvádza analýza. Podľa Goliaša však chýbajú opatrenia, ktoré by podporili spotrebu generík a biosimilárnych liekov.

“Posledné dva až tri roky dochádza k poklesu spotreby generických liekov, čo je v rozpore s vývojom okolo nás,” vysvetlil. Poukázal na to, že výrazne nižšiu spotrebu má SR v porovnaní s krajinami V4 i Rakúskom.

Príčiny vidí v pretrvávajúcej nedôvere voči generikám i v legislatíve.

K zvýšeniu spotreby generík odporúča inštitút realizovať centrálne tendre zdravotných poisťovní na účinnú látku, namiesto konkrétneho lieku, ako to vlani spravila napríklad Všeobecná zdravotná poisťovňa. 

Súťaže by sa mali zároveň vzťahovať aj na rôzne spôsoby podania lieku.

INEKO navrhuje zvážiť zavedeie kvót

Za dôležité považuje INEKO vzdelávať a motivovať poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vrátane lekárov.

Navrhuje tiež zvážiť zavedenie kvót na predpisovanie finančne dostupnejších biologických liekov aj upraviť legislatívu tak, aby mali lieky s rovnakou účinnou látkou ale rozdielnou cestou podania rovnakú maximálnu úhradu zdravotných poisťovní za štandardnú dávku liečiva.

Podľa INEKO by pomohlo tiež prehodnotenie významu existencie tzv. 3-prahového vstupu a výšky povinných zrážok z cien pre generiká a biosimilárne lieky zaradené do kategorizácie.

Inštitút navrhuje tiež zradiť nezávislý odborný orgán pre rozhodovanie o zaradení lieku do zoznamu kategorizovaných liekov a referenčných skupín.

Jedným z riešení môže byť aj podpora intenzívnejšej cenovej súťaže na trhu zrušením výnimky z fixného doplatku.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,026 +42 Dnes Úmrtí 12,439 +3 Dnes Uzdravení 377,254 Infikovaných 1,333 Last updated: 13. júna 2021 - 13:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -