Cenzúra? Nie! Imigranti tiež nie. Donald Trump vyprášil Facebook a novinárov. Hrozí mu odvolanie

  0
  Americký prezident Donald Trump počas prejavu na 74. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku (Autor: TASR)

  Donald Trump hovoril o zásadnom rozdelení na tých, ktorých hlad po moci spôsobuje, že si myslia, že ich vláda nad inými je nevyhnutná, a na národy a ľudí, ktorí si chcú „len“ vládnuť sami. „Mám to privilégium hovoriť tu ako zvolený predstaviteľ krajiny, ktorá si cení slobodu, nezávislosť a samostatnosť nadovšetko,“ povedal americký prezident. A dodal, že po výdavkoch v bilióne dolárov na americké ozbrojené sily sú USA tiež najsilnejšou krajinou. „Dúfajme, že nikdy nebude musieť svoju silu použiť,“ poznamenal.

  „Rovnako ako moja milovaná krajina, každý národ s reprezentantmi v tejto sále má pohnutú históriu, kultúru a dedičstvo, ktoré stojí za to brániť a pripomínať a ktoré nám dávajú náš potenciál a silu. Slobodný svet musí prijať svoje národné základy. Nesmie sa snažiť ich vymazať alebo ich nahradzovať.“

  Recept na slobodu je podľa Donalda Trumpa jednoduchý: „Ak chcete slobodu, buďte hrdí na svoju krajinu. Ak chcete demokraciu, udržte si suverenitu. A pokiaľ chcete mier, milujte svoj národ.“ Budúcnosť podľa amerického prezidenta nepatrí globalistom, ale vlastencom a suverénnym, nezávislým krajinám, ktoré chránia svojich obyvateľov, rešpektujú svojich susedov a ctia rozdiely, ktoré každú krajinu robia jedinečnou.

  Trump sa tiež nezabudol pochváliť za výkon americkej ekonomiky a vyhlásil, že nezamestnanosť je na najnižšej úrovni za 50 rokov, a to aj černochov, Hispáncov a Ázijcov žijúcich v Spojených štátoch.

  Dodal, že v rámci reformy armády preskúmavajú vzťahy so svojimi spojencami, a pripomenul, že od každého spojenca sa očakáva, že bude platiť svoj spravodlivý podiel na nákladoch na obranu, ktoré skôr niesli Spojené štáty samy.

  Hovoril aj o medzinárodnom obchode. Tento systém vraj niektoré krajiny zneužívali. „Pracovné pozície presunuli do zahraničia a hŕstka vyvolených bohatla na úkor strednej triedy,“ povzdychol si prezident a oznámil, že chce vyrovnané obchodné vzťahy bez veľkého obchodného deficitu. „Zatiaľ čo sa Veľká Británia chystá na odchod z EÚ, pripravujeme s nimi skvelú dohodu, ktorá obohatí obe naše krajiny,“ podotkol.

  Zmienil sa tiež o Číne. Keď bola Čína prijatá do WTO (Svetovej obchodnej organizácie), bolo to vraj s argumentom, že to Čínu prinúti liberalizovať svoj trh a zmeniť veci, ktoré sú pre západný svet neprijateľné. „O dvadsať rokov neskôr bola táto teória otestovaná a kompletne vyvrátená.“ Vyčítal Číne, že nielen neprijala reformy, ale ešte adoptovala ekonomický model založený na bariérach pre obchod, dotáciách, manipulácii s kurzom, dumpingu a krádeži intelektuálneho vlastníctva.

  „WTO potrebuje poriadnu zmenu. Druhá najväčšia ekonomika na svete by sa nemala vyhlasovať za rozvojovú krajinu, aby prekabátila systém na úkor ostatných. Roky sa toto zneužívanie systému tolerovalo, ignorovalo, dokonca podporovalo. Globalizmus až nábožne tiahol svetových lídrov k tomu, aby ignorovali svoje národné záujmy,“ konštatoval Donald Trump a dodal, že v prípade Ameriky je s týmto koniec, pretože zaťažil clami čínske výrobky v hodnote 500 miliárd dolárov. Dohoda je vraj možná, ale zlú zmluvu nepodpíše, povedal americký prezident.

  Oznámil tiež, že to, ako bude Čína postupovať v prípade Hongkongu, bude základom toho, ako sa na ňu bude nazerať, a doplnil, že Čína podpísala dohodu, že bude chrániť demokratický systém v meste.

  Žena kráča okolo čiastočne zničených propagandistických plagátov propekinských stúpencov nad mostom v Hongkongu

  Žena kráča okolo čiastočne zničených propagandistických plagátov propekinských stúpencov nad mostom v Hongkongu. Zdroj: TASR

  Kopol si aj do Iránu, ktorý je údajne nielen najväčším svetovým sponzorom terorizmu, ale ktorého vodcovia vraj ešte prilievajú olej do ohňa v konfliktoch v Sýrii a v Jemene. Obvinil iránskych vodcov, že plytvajú zdrojmi vo fanatickej honbe za atómovými zbraňami. „To nemôžeme dopustiť,“ vyhlásil Trump. Spomenul slová iránskych lídrov o Izraeli a dodal k nim, že Spojené štáty taký antisemitizmus nedovolia.

  Prezident sa pustil aj do Venezuely a socializmu.

  „Je to ničiteľ národov a spoločností. Udalosti vo Venezuele nám pripomínajú, že v socializme a komunizme nejde o spravodlivosť, rovnosť, odstraňovanie chudoby a rozhodne v ňom nejde o dobro národa. Socializmus a komunizmus je o jedinom, o sile pre vládnucu triedu. Opakujem, Amerika nikdy nebude socialistická. V minulom storočí má socializmus a komunizmus na svedomí 100 miliónov ľudí,“ vyhlásil prezident Trump a doplnil, že počet obetí vo Venezuele bohužiaľ narastá a že sa teší, až sa do Venezuely vráti demokracia.

  Dotkol sa tiež nelegálnej migrácie, ktorá podľa neho prináša kriminalitu a gangy. „Masívna nelegálna migrácia je nespravodlivá, nebezpečná a neudržateľná pre všetkých, ktorých sa týka,“ uviedol prezident a dodal, že v krajinách, odkiaľ títo ľudia odchádzajú, potom chýba ľudský kapitál, zatiaľ čo prijímajúce krajiny sú preťažené a migranti sú zneužívaní a napádaní.

  Oboril sa aj na neziskové organizácie, ktoré podporujú pašovanie ľudí. „Tieto skupiny podporujú nelegálnu migráciu a chcú vymazať hranice. Dnes mám správu pre týchto zástancov otvorených hraníc, ktorí sa oháňajú sociálnou spravodlivosťou: vaše ciele nie sú spravodlivé, vaše ciele sú kruté a zlé. Posilňujete kriminálne organizácie, ktoré zneužívajú nevinných. Dávate svoj falošný cit pre dobro nad dobro nevinných. Keď podrývate bezpečné hranice, tak podrývate ľudské práva a ľudskú dôstojnosť.“

  Trump tiež doplnil, že každá krajina má absolútne právo brániť svoje hranice.

  Hovoril aj o nových ohrozeniach pre slobodu: „Niekoľko málo sociálnych médií si osobuje ohromnú moc nad tým, čo môžeme vidieť a čo môžeme povedať. Kasta večných politikov otvorene pohŕda a bráni sa vôli ľudí. Beztvárna byrokracia koná pod rúškom tmy a oslabuje demokratické vládnutie. Médiá a akademické inštitúcie bez nadsádzky útočia na našu históriu, tradície a hodnoty.“ V Amerike vraj dal jasne najavo, že sloboda slova platí aj pre sociálne siete.

  Podporil aj práva žien a sexuálnych menšín spolu s právami na náboženskú slobodu.

  „Moji drahí kolegovia, cesta k mieru, pokroku, slobode, spravodlivosti a lepšiemu svetu pre celé ľudstvo sa začína doma,“ apeloval na záver na svetových lídrov Donald Trump.

  Ako informoval server iDnes.cz, Snemovňa reprezentantov USA začne proces prípravy ústavnej žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Oznámila to vraj šéfka dolnej komory, demokratka Nancy Pelosiová. Procedúra tzv. impeachmentu môže viesť k odvolaniu prezidenta, ale vzhľadom na to, že Senát držia republikáni, je úspech nepravdepodobný.

  „Pelosiová okrem iného uviedla, že Trump ,vážne porušil ústavu‘ a že ,nikto nesmie stáť nad zákonom‘. Podľa nej Trump svojimi činmi zradil ,prezidentskú prísahu, národnú bezpečnosť aj integritu volieb‘. Krok demokratov prichádza niekoľko dní po obvineniach voči Trumpovi v súvislosti s jeho telefonátom s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským,“ píše server iDnes.cz.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu