PRIESKUM: Má Slovensko prospech z členstva v Európskej únii?

  0
  Na archívnej snímke je pohľad na hlavné mesto Bratislavu v prvých hodinách po vyhlásení samostatnosti, v popredí je slovenská vlajka, v pozadí Bratislavský hrad. (Autor: TASR)

  Hlavné výhody

  Za hlavné výhody, ktoré Slovensku prináša EÚ, označili Slováci tiež, že prispieva k mieru a udržiavaniu bezpečnosti, zlepšuje životnú úroveň našich občanov a zlepšuje spoluprácu s ostatnými krajinami EÚ.

  V celoeurópskom meradle si prospech z EÚ uvedomuje 68 percent ľudí. Slováci sú tak nad priemerom. Podľa sociologičky Oľgy Gyárfášovej by sa mal hľadať spôsob, ako prepojiť uvedomovanie si výhodnosti EÚ s hodnotami, dôverou k Únii aj s domácimi politickými témami. “Je dôležité, aby európska politika nebola niečo, čo je mimo našej každodennosti,” načrtla.

  Na snímke programová riaditeľka Inštitútu pre verejné otázky Oľga Gyárfášová počas panelovej diskusie, Zdroj: TASR

  Benefity

  Pri pohľade na celkové najčastejšie odpovede, čo EÚ krajine prináša, sa poradie benefitov odlišuje od slovenského rebríčka. Na prvom mieste bolo zlepšenie spolupráce s inými krajinami Únie, prispievanie k udržaniu mieru a posilňovaniu bezpečnosti, až potom pracovné príležitosti a hospodársky rast.

  Prieskum realizovali v júni 2019 prostredníctvom osobných rozhovorov na vzorke vyše 27 tisíc respondentov, z toho približne tisíc bolo Slovákov.

   

  - Reklama -