nedeľa, 29 novembra, 2020
-0.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Matovičov poslanec vysvetľuje Kalavskej, ako má šetriť: Pani ministerka niečo iné tvrdí...

Matovičov poslanec vysvetľuje Kalavskej, ako má šetriť: Pani ministerka niečo iné tvrdí a niečo iné sa deje

“Takéto revízie sa nemôžu robiť systémom excelovských tabuliek,” komentoval opozičný poslanec.

Podľa jeho slov je pri riešení revízií potrebné spolupracovať s odborníkom na danú oblasť, ktorý reálne poukáže na výšku doplatkov pri konkrétnych liekoch.

Poslanec poukázal aj na to, že slovenskí pacienti si platia “z vlastného vrecka” za zdravotnú starostlivosť takmer každé piate euro.

Podotkol, že väčšinou ide o doplatky za lieky.

“Keď sa porovnávame s priemerom Európskej únie (EÚ), teda so všetkými vyspelými európskymi krajinami, aj na západ od nás, priemer je 15 percent. To znamená, že v krajinách EÚ si pacient pripláca len 15 percent z ceny účtu za zdravotnú starostlivosť,” tvrdí. 

Na Slovensku je to 18 percent. Krajčí zdôrazňuje, že po poslednej revízii toto číslo ešte stúpne.

“Pani ministerka niečo iné tvrdí a niečo iné sa deje. Či sa to deje poza jej chrbát, to neviem. Každopádne, ona tie vyhlášky podpisuje,” komentoval Krajčí tvrdenia ministerstva, že Kalavská koná “vždy s ohľadom na pacienta”. 

Pýta sa, prečo si ministerstvo berie pacientov za rukojemníkov pri tých revíziách, ktoré teraz robí.

“Došlo k takej revízii, že jeden miligram účinnej látky má stáť vo všetkých baleniach rovnako. Je to logické, zobralo sa to najlacnejšie,” vysvetlil.

Farmafirmy však podľa jeho názoru neskompenzovali cenu na úroveň s ohľadom na pacienta. Cena liekov má stúpnuť u 903 liekov.

Podľa Krajčího teraz veľmi záleží na tom, ako sa k možným doplatkom postavia práve farmafirmy. Problém vidí aj v tom, že niektoré veľkosti balení zameniteľné nie sú.

Na rovnaký problém v utorok poukázala aj Asociácia na ochranu práv pacienta (AOPP). Nová revízia úhrad liekov podľa ich názoru zhorší ich dostupnosť.

Dotknúť by sa mala najmä onkologických, neurologických, psychiatrických či diabetických pacientov. Prvé zmeny by mali byť citeľné už v októbri. Situácia by sa navyše mala zhoršiť od januára budúceho roka.

Členka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Cigániková (SaS) tvrdí, že je zástankyňou “čo najprísnejšej revízie úhrad liekov so zachovaním lieku pre každú diagnózu bez poplatku”.

“Pre pacienta to znamená, že má liek, ktorý si môže dovoliť. Ak chce iný liek, buď zdôvodní jeho lekár medicínsky, z akého dôvodu nemôže brať ten liek, ktorý je hradený z verejného zdravotného poistenia v najnižšej sume, teda bez poplatku, alebo si ho doplatí v hotovosti,” reagovala.

Podľa Cigánikovej v súčasnosti zarábajú farmafirmy na slovenskom pacientovi oveľa viac ako zdravotné poisťovne.

“Žiadna krajina na svete nemá dostatok zdrojov, aby zaplatila všetkým všetko. Vždy tu bude pacient, ktorý bude chcieť a potrebovať viac. Musíme sa na to pozerať veľmi rozumne, a to revízia úhrad robí,” skonštatovala.

Cigániková vysvetlila, že doplatok za liek znamená to, že iný výrobca ponúkol iný liek s rovnakým účinkom za menšiu sumu.

Zdôraznila, že zdravotné poisťovne majú povinnosť uhrádzať len najlacnejší liek, bez ohľadu na to, v akej je to forme či balení.

“Sú skupiny odborníkov, ktoré dbajú na to, aby na každú diagnózu bol liek, ktorý je za minimálny doplatok alebo bez doplatku,” uzavrela.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

ANALÝZA Black Friday aj predvianočné nákupy budú viac online. Analytička upozorňuje na možné riziká

Zákazníci v Európe, vrátane Slovenska, plánujú tento rok na nákupy počas Black Friday a v predvianočnom období míňať viac online. Situáciu ovplyvňuje koronakríza....

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov vrátane prvého Afroameričana

Pápež František v sobotu vymenoval 13 nových kardinálov, medzi ktorými je aj vôbec prvý kardinál afroamerického pôvodu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Novela zákona o štátnom občianstve by sa mohla predložiť začiatkom nového roka, uviedol rezort vnútra

Novelu zákona o štátnom občianstve by mohol rezort vnútra predložiť na rokovanie vlády začiatkom budúceho roka. Pre TASR to uviedla Petra Friese...

Krajčího tvrdenie o nepriaznivom otáčaní krivky vývoja pandémie je šírenie poplašnej správy, tvrdí Cár

Sledovanie len absolútneho počtu pozitívne testovaných osôb na nový koronavírus je odborne, ale hlavne vecne nekorektné a jeho favorizovanie pri uvoľňovaní epidemiologických opatrení...

V Londýne zadržali viac ako 60 ľudí na demonštrácii proti pandemickým opatreniam

Viac ako 60 ľudí zadržali v sobotu v Londýne na demonštrácii proti epidemiologickým opatreniam. K zatýkaniam došlo v súvislosti s potýčkami, ktoré...

Na hraničnom priechode v Kračúnovciach zadržali siedmich nelegálnych migrantov

Predbežne siedmich nelegálnych migrantov zadržala v sobotu popoludní polícia v tureckom kamióne smerujúcom na hraničný priechod Vyšný Komárnik – Barwinek v Kračúnovciach v okrese Svidník....

Záplavy na Sardínii: zahynuli najmenej traja ľudia

Najmenej traja ľudia zahynuli v sobotu na Sardínii pri záplavách spôsobených silnými dažďami. Nezvestné sú aj ďalšie dve osoby. S odvolaním sa...
Slovensko
Pozitívne vzorky 104,632 +1,526 Dnes Úmrtí 798 +27 Dnes Uzdravení 62,094 Infikovaných 41,740 Last updated: 29. novembra 2020 - 01:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky