piatok, 7 augusta, 2020
17.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Už nie sme suverénna krajina, konštatoval Václav Klaus. Došlo vraj na jeho...

Už nie sme suverénna krajina, konštatoval Václav Klaus. Došlo vraj na jeho varovanie

Bývalý český prezident Václav Klaus starší bol hosťom relácie Rozstřel. Témou boli napríklad 90. roky. Za pre neho osobne osudový moment označil večer 17. novembra, keď sa vrátil z rakúskeho Linzu a pred domom sa stretol so svojím synom Václavom. Ten mu povedal: „Teraz sme my deti urobili, čo sme mohli, a teraz prichádza chvíľa, aby pokračovali otcovia.“ Klaus dodal, že tento výrok budú mnohí považovať za spätne vymyslený, ale prisahal, že takto mu to jeho syn povedal.

Pri preberaní kupónovej privatizácie vyhlásil, že ho ani tak netrápi, čo o ňom hovorili alebo hovoria jeho bývalí ideoví protivníci. Ale dodal, že on nič také na rozdiel od nich nerobil a snažil sa argumentovať. Spomenul napríklad Miloša Zemana a jeho výrok o „spálenej krajine“ a poznamenal, že takéto silácke výroky má aj premiér Andrej Babiš. Čo ho vraj trápi, je, že neudržal ODS vo forme, v akej bola založená, a neubránil ju proti vnútorným tlakom.

Andrej Babiš a Miloš Zeman

Andrej Babiš a Miloš Zeman. Zdroj: Hans Štembera

Ku kupónovej privatizácii pridal historku, ako ho rektor Univerzity Karlovej Tomáš Zima pozýval na debatu o 90. rokoch a ich dosahu. Urazili ho vraj témy, pre ktoré ho pozývali, ktorými mali byť: rozdelenie Československa, ďalej kupónová privatizácia a do tretice opozičná zmluva. „O tom boli deväťdesiate roky?“ vysvetlil Klaus svoje rozhorčenie a dodal, že vôbec nebolo spomenuté, že v deväťdesiatych rokoch prebiehala podľa neho obroda českej krajiny.

Doplnil, že kupónovú privatizáciu bude vždy hájiť, ale zdôraznil, že išlo len o jednu zložku celého privatizačného procesu. Podľa Klausa nebola v kupónovej privatizácii ani štvrtina všetkých privatizovaných aktív a zabúda sa vraj aj na to, že došlo k tzv. malej a veľkej privatizácii, nehovoriac o tej reštitučnej.

„Ja mám hrôzu, že už vymizla spomienka na tieto veci,“ zveril sa Klaus a povedal, že sa zabúda aj na obrovskú úlohu dať šancu českým občanom, teda dať šancu aj tým, ktorí za komunizmu nezbohatli. Tiež vyvracal mýtus, že existovali tisícky zahraničných záujemcov o každý český podnik, podľa neho bol záujem len o „čerešničky na torte“, napríklad mladoboleslavskú Škodu.

Nasledovala téma týkajúca sa ODS, strany, ktorú Václav Klaus založil. Bývalý prezident mal vymenovať, kto sa okrem neho najviac zaslúžil o vznik strany. Ale Klaus najväčšie zásluhy pripísal desaťtisícom vtedajších podporovateľov, ktorí podľa jeho názoru dostali ODS do čela. Nezabudol spomenúť, že z osobností z Občianskeho fóra bol v ODS prakticky sám. Ale nakoniec menoval ako význačné osobnosti tejto etapy Miroslava Macka, Petra Čermáka alebo Josefa Zielenieca.

Doplnil, že aj napriek tomu, že sa o to nesnažil, tak mnoho ľudí vnímalo ODS ako tzv. one man show, čo považuje za varovanie pre svojho syna a Trikolóru.

Václav Klaus ml.

Václav Klaus ml. Zdroj: Hans Štembera

Klaus ďalej spomenul, že bol jednak proti vytvoreniu Senátu, malá krajina ako Česko podľa jeho slov Senát nepotrebuje, a jednak proti rozdeleniu republiky na kraje. Dodal, že niektorí politici, ktorí zistili, že nemajú na kariéru vo veľkej politike, si namiesto toho opevnili svoje postavenie v regiónoch. Toto vraj tiež prispelo k štiepeniu ODS.

Okomentoval aj nové heslo ODS – Krajina, ktorá víťazí. Sám vraj pocit, že by bolo Česko víťaznou krajinou, nemá, a ide podľa neho len o ďalšie marketingové heslo. Došlo údajne na jeho slová, že si Česi musia dať pozor, aby sa v EÚ nerozpustili ako kocka cukru v čaji. Česká republika podľa neho už nie je suverénnou krajinou.

Bývalý prezident odmietol, že by pracoval pre Trikolóru, vraj len stojí vedľa a podporuje, občas poradí. Dodal, že radu od neho chcel jeho syn napríklad v novovzniknutej situácii vo veci tureckej invázie do oblastí Sýrie ovládaných Kurdmi.

Pár slov mal aj k brexitu, ktorý je stále veľkou neznámou. Celá brexitová kauza podľa neho ukázala slabosť britských konzervatívcov, ich rozpoltenosť a nepripravenosť. Vyčítal bývalému premiérovi Davidovi Cameronovi, že vyvolal referendum a stiahol sa z neho. Strana vraj nebola pripravená na svoju historickú úlohu.

Dodal, že má pocit, že brexit dopadne zle. Sentiment, že brexit je facka EÚ, inšpirácia pre ostatných, že je možné s EÚ niečo urobiť, už podľa neho vyprchal; a či Briti zostanú alebo odídu z EÚ, je mu ľahostajné, takže nebude prognózovať.

Zdroj: tv.idnes.cz

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Na programe mimoriadneho summitu EÚ majú byť zložité vzťahy s Tureckom a Čínou

Mimoriadny summit EÚ, ktorý by sa mal konať 24. a 25. septembra v Bruseli, má umožniť najvyšším predstaviteľom členských krajín Únie posúdiť...

Pri pobreží Mauritánie sa pravdepodobne utopilo asi 40 migrantov

Približne 40 ľudí sa zrejme utopilo pri nehode lode s migrantmi na palube neďaleko pobrežia Mauritánie. Jeden človek pochádzajúci zo západoafrického štátu...

Žitný o posune v kauze Kyselica: Matovič má hlúpe reči a vládni poslanci si chránia zadky

Pán Kyselica nemal nastúpiť do parlamentu, mal sa vzdať mandátu, je presvedčený bezpečnostný analytik Milan Žitný. Kauza Lukáša Kyselicu je už na prokuratúre, ale podľa Žitného...

EÚ ako prvú pomoc zmobilizovala vyše 33 miliónov eur na núdzovú pomoc pre Bejrút, uviedla von der Leyenová

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vo štvrtok počas telefonického rozhovoru s libanonským premiérom Hassanom Diabom zdôraznila, že EÚ ako...

Vakcína by mohla byť dostupná ešte pred prezidentskými voľbami, mieni Trump

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok naznačil, že Spojené štáty by mohli mať vakcínu proti koronavírusu ešte pred prezidentskými voľbami, ktoré sa...

Macron vyzval na medzinárodné vyšetrovanie explózie v bejrútskom prístave

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval vo štvrtok na začatie medzinárodného vyšetrenia utorkového masívneho výbuchu v prístave v libanonskom hlavnom meste Bejrút, informuje...

V Hongkongu obvinili 25 aktivistov z účasti na zakázanom spomienkovom zhromaždení

V Hongkongu obvinili vo štvrtok 25 aktivistov z účasti na zakázanej spomienkovej udalosti, ktorou si v júni pripomínala 31. výročie zákroku čínskych...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,480 Úmrtí 29 Uzdravení 1,824 Infikovaných 627 Last updated: 7. augusta 2020 - 06:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky