Zvrat v Sýrii: Putin si s NATO vytrel zadok, padlo. A vyjadril sa aj generál Šándor

  0
  Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas tlačovej konferencie po spoločnom rokovaní v čiernomorskom letovisku v Soči (Autor: TASR)

  V situácii na severe Sýrie došlo k ďalšiemu posunu. Rokovanie prezidentov Turecka a Ruska prinieslo výsledky.

  Ako píše server Novinky.cz, dohoda Kurdom priniesla ďalších 150 hodín na stiahnutie sa z tridsaťkilometrového pásma okolo hraníc s Tureckom. Splnenie tejto dohody potom vraj budú kontrolovať spoločné hliadky tureckých a ruských vojakov.

  Podľa ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova mali ruskí vojaci do oblasti vstúpiť už o polnoci. Ako píše server Novinky.cz, 150 hodín je viac, ako vyrokovali Američania.

  „Počas 150 hodín kurdské jednotky opustia tridsaťkilometrovú zónu. Odpočítavanie tejto lehoty sa začne zajtra o 12.00 h miestneho času. Po uplynutí poskytnutých 150 hodín sa začne rusko-turecké hliadkovanie západne a východne od miesta operácie Prameň mieru,“ povedal Erdogan.

  Kurdské milície boli podľa ich veliteľa z oblasti už stiahnuté a dohodnutý pokoj zbraní bol údajne dodržaný.

  To, že rokovanie s Ruskom prinieslo pre Kurdov lepšie výsledky, než aké dosiahli sťahujúci sa Američania, neušlo českému poslancovi za KSČM Zdeňkovi Ondráčkovi, ktorý to komentoval slovami: „Priatelia, Putin si dnes s NATO vytrel zadok. Geniálny vojenský stratég. Bez jediného výstrelu získal územie väčšie ako ČR.“

  Zdroj: Facebook/Zdeněk Ondráček

  Generál Andor Šándor tiež uznal, že ide o dobrú taktiku. „Vôbec ma to neteší, ale Rus to hrá dobre. Donald Trump mu dláždi cestu k hlavnej role na Blízkom východe. Som zvedavý, čo na to summit Aliancie v Londýne,“ napísal.

  Zdroj: Facebook/Andor Sandor

  - Reklama -