George Soros prehovoril. Aký je pyšný na prevrat na Ukrajine aj o tom, ako platil Čaputovú

  0
  Americký miliardár a filantrop maďarského pôvodu George Soros (Autor: TASR)

  Hneď v úvode rozhovoru priznal, že sa stretol so súčasným prezidentom USA Donaldom Trumpom už pred tridsiatimi rokmi a dospel k záveru, že ho nemá rád. Podľa britského denníka nie je také ťažké pochopiť, prečo Sorosovi Trump nesadol. Soros vraj totiž uprednostňuje spoločnosť intelektuálov, ktorí vedia o mnohých témach viac ako on sám, a Soros sa tak môže v diskusii s nimi všeličo dozvedieť a ďalej sa rozvíjať. Od Trumpa sa Soros líši aj tým, že na rozdiel od Trump Tower nedovezú novinárov ani klientov za Sorosom zlaté výťahy.

  Zo svojej kancelárie Soros financuje boj za práva menšín, prijímanie utečencov, boj proti nenávisti. A podľa servera denníka The Guardian v podstate neuplynie deň, aby nejaký populistický politik neoznačil Sorosa za darebáka, s ktorým treba bojovať.

  Trump Sorosa obvinil, že finančne nabáda migrantov na cestu do USA, a turecký prezident Recep Erdogan ho označil za muža, „ktorý poveruje ľudí, aby rozdelili národy a rozbili ich“.

  Donald Trump

  Donald Trump  Zdroj: TASR

  Niekdajší taliansky minister vnútra a predseda krajne pravicovej Ligy Matteo Salvini Sorosa označil za muža, ktorý si praje, „aby sa štáty stali obrovskými utečeneckými tábormi, pretože má rád otrokov“. Europoslanec Nigel Farage, najhlasnejší stúpenec brexitu, označil Sorosa za „najväčšie nebezpečenstvo pre západný svet“, pretože Soros finančne podporuje odporcov brexitu.

  Nigel Farage

  Nigel Farage  Zdroj: TASR

  V podobnom duchu sa o Sorosovi vyjadruje aj ruský prezident Vladimir Putin alebo maďarský premiér Viktor Orbán.

  Zdá sa však, že si z toho Soros príliš ťažkú hlavu nerobí. „Keď sa pozriem na zoznam ľudí, krajín alebo hnutí, ktoré na mňa útočia, cítim, že určite niečo robím dobre. Som hrdý na to, akých mám nepriateľov,“ zdôraznil.

  Ako filantrop začínal v 80. rokoch minulého storočia tým, že podporoval demokratické sily v komunistických krajinách. Následne v 90. rokoch podporoval prodemokratické sily v Rusku, ktorým venoval 100 miliónov dolárov.

  V čase vojny v Juhoslávii poslal ľuďom obliehaným v Sarajeve pomoc za 50 miliónov dolárov.

  Najviac pyšný je vraj na to, aký pokrok smerom k demokracii, demokratickým inštitúciám a otvorenej spoločnosti urobila Ukrajina, ktorej tiež finančne pomohol. Zdôraznil však zároveň, že keby Ukrajinci sami netúžili po zmene, jeho finančná pomoc by bola zbytočná.

  Ešte ako právničku podporoval aj dnešnú slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú.

  Nie je bez zaujímavosti, že Soros patrí medzi tých amerických boháčov, ktorí by si priali, aby ich vláda viac zdanila a zmenšila tak rozdiely medzi najbohatšími a najchudobnejšími občanmi. Myšlienku tohto druhu vyslovil Soros napríklad v roku 1997.

  - Reklama -