Marek Vašut: Václav Moravec? Ako z čias komunizmu. Keď sa mladým nepáči názor, označia ho za ´fake news´

  0
  Český herec Marek Vašut (Autor: TASR)

  Český herec Marek Vašut sa rozhovoril v relácii Rozstřel servera idnes.cz. Zaspomínal na Nežnú revolúciu a pripomenul, že počas nej komunisti neviseli na kandelábroch, nepadol ani jeden výstrel a dokonca ani kovaných komunistov nevyhadzovali z práce. Tým sa demokrati roku 1989 líšili napríklad od normalizátorov 70. rokov. Vtedy sa komunisti neštítili svojich kritikov zatvárať do väzenia a vyhadzovať z práce.

  „Myslím si, že to možno prebehlo až príliš nežne. Mne tam chýbal akýsi norimberský proces s hlavnými strojcami toho maléru v auguste 1968,“ uviedol Vašut s odkazom na súd s nacistickými zločincami, ktorí boli po vojne odsúdení na mnohoročné tresty alebo dokonca na trest smrti. V Česku po roku 1989 žiadny kovaný komunista dvadsať rokov za mrežami nesedel.

  „Ale podotýkam – nežný norimberský proces. Ja som si to predstavoval tak, že tí hlavní zradcovia Československa, Biľak a spol., všetci tí, ktorí sem pozývali sovietsku armádu… mali byť odsúdení čestným súdom, ktorý by im len povedal: Ste vlastizradcovia, ste velezradcovia, ste kolaboranti s okupačnou mocou, choďte domov a hanbite sa,“ predostrel svoju predstavu herec.

  Tridsať rokov po Nežnej revolúcii už je na to neskoro. „Táto nová vlna účtovania s dobou pred tridsiatimi rokmi sa mi zdá jednoducho oneskorená. (…) Teraz by sme sa mali, preboha, sústrediť na budúcnosť a nie naháňať už dávno rozpadnutých kostlivcov v skrini,“ požiadal divákov Vašut.

  Treba sa vraj jednoznačne sústrediť na budúcnosť, aj keď je určite dobré pripomínať, čo všetko komunisti napáchali. Vašutovi sa len zdá zvláštne, že dnes komunistov najtvrdšie kritizujú ľudia, ktorí majú z minulého režimu sami maslo na hlave, alebo ľudia, ktorí sú príliš mladí na to, aby si pamätali, ako naozaj vyzerala komunistická nadvláda.

  „Aj z osobnej skúsenosti viem, že najzmieriteľnejší s minulým režimom boli ľudia, ktorí naozaj trpeli. (…) Najlepším príkladom je aj sám Václav Havel. Mne sa veľmi páči jeho heslo, pod ktorým sme to vtedy robili, aj ja som vyrážal do rôznych miest a na rôzne akcie a besedy. A to heslo bolo – nie sme ako oni,“ pripomenul Vašut. A vzápätí priznal: „Vtedy som si od Havla myslel, že to je veľmi naivné, že by tu malo byť nejaké zúčtovanie, aj keď len v tej symbolickej rovine. Ale čím som starší, tým som zmierlivejší a myslím si, že to bolo úplne dokonalé heslo.“

  Václav Havel

  Václav Havel. Zdroj: TASR

  Vrátil sa k úmrtiu Karla Gotta. Najslávnejší český zlatý slávik vraj síce podpísal antichartu, ale zároveň pomáhal umelcom, ktorí boli režimom zavrhnutí. „Niektorí ľudia sa považujú za vzor morálky a odsudzujú bez toho, aby poznali všetky súvislosti,“ hneval sa Vašut. Kameňom by mali hádzať len tí, ktorí sú bez viny.

  Pár mesiacov po Nežnej revolúcii vycestoval Vašut do USA. So smiechom však poznamenal, že keby bol múdrejší, postupoval by ako niektorí známi ľudia, skúpil by pozemky okolo vtedajšej Prahy a až potom odišiel do USA. Dnes by bol podstatne bohatší.

  Potom sa vrátil k novembru 1989 a prepojil ho s dneškom. Pred tridsiatimi rokmi si ľudia priali slobodu, ktorá zahŕňala aj možnosť slobodne vyjadrovať svoje názory, ale dnes sa mu zdá, že sa opäť kádruje a do verejného priestoru sa dostávajú len niektoré názory. Aby ukázal, že tomu chce čeliť, zúčastnil sa prvej tlačovej konferencie Václava Klausa mladšieho, na ktorej oznámil vznik Trikolóry. Pre Vašuta toto hnutie prezentuje možno až krajne pravicové názory, ale stále ide o názory, ktoré majú slobodne zaznieť.

  Václav Klaus ml.

  Václav Klaus ml. Zdroj: Hans Štembera

  Jediné názory, ktoré by mali byť zakázané, sú podľa herca tie, ktoré vyzývajú na otvorené násilné správanie voči iným ľuďom.

  Pritom keď sa dnes pozrie na Otázky Václava Moravce v Českej televízii, má pocit, že sa Česi vrátili do komunistických čias, keď bolo zakázané spochybňovať vedúcu úlohu strany v spoločnosti. Dnes tiež predovšetkým mladí ľudia označujú názory, ktoré sa im nepáčia, za fake news. Vtedy komunisti nechceli nechať ľudí na vidieku čítať západné noviny, aby nedochádzalo k podkopávaniu socialistického zriadenia. Dnes sa ozývajú hlasy, že nebezpečné názory podkopávajú západné smerovanie krajiny.

  „Konkrétny príklad. Pred niekoľkými dňami si pán Moravec vezme do debaty nad výrokom prezidenta Macrona, že NATO je v stave mozgovej smrti, troch evidentných zástancov EÚ, pani Jourovú s vysokou funkciou, pána generála Pavla a pána profesora Přibáňa z Cardiffu, čo sú všetko zástancovia politiky eura, nechcem hovoriť eurohujeri, nálepky sa mi protivia. (…) To je presne to, ako debaty prebiehali v komunistickej televízii, keď si tam pozvali predsedu ústredného výboru a ženu z ľudu, zaslúžilú komunistku. A teraz si všetci traja prikyvovali, ako teda ten agent CIA Havel naozaj do verejného priestoru nepatrí. To je jednoducho smiešne,“ krútil hlavou Vašut.

  Rozčuľoval sa tiež nad tým, ako prebieha dnešná politická práca, keď opozícia odmieta návrhy zákonov, ktoré by mohli ľuďom pomôcť, len preto, že to predkladá vláda, a opozícia to jednoducho musí kritizovať, kým zákon nenavrhne sama. Vašut sa pritom domnieva, že všetci politici musia pracovať v prospech Českej republiky, či už sú z koalície, alebo z opozície.

  Celá relácia:

  Zdroj: tv.idnes.cz

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu