sobota, 31 júla, 2021
20.2 C
Bratislava
ÚvodArénaHavel: Mal som Klausa vyhodiť. Bombastické svedectvo, čo vraj povedal exprezident

Havel: Mal som Klausa vyhodiť. Bombastické svedectvo, čo vraj povedal exprezident

Rakušanová uviedla, že aj demonštrácie na Letnej, aj štrajky za klímu by sa Václavovi Havlovi páčili.

„Je to jednoducho autentická snaha. Niečo, čo tu naozaj ohrozuje ľudstvo, ohrozuje to vlastne nás všetkých, konkrétne tá klimatická zmena. A keď my tu v tej našej krajine máme vládu, ktorá sa vykrúca a snaží sa všetko odsunúť, neurobiť to, čo sa ostatná Európa snaží robiť, tak to je jednoducho podľa mňa do neba volajúce a úplne chápem tunajších mladých ľudí. A keď ich niekto posiela do školy a tvrdí, že teda sa tu chcú ulievať zo školy, tak presne toto sa dialo tým študentom pred tridsiatimi rokmi…“ tvrdila.

Od moderátora prišla otázka, či sa nemali disidenti na revolúciu viac politicky pripravovať, pretože k moci sa potom dostali ľudia, ktorých pripravovala ešte „prípravka KSČ“.

Rakušanová súhlasila, že vtedy sa naozaj veľa improvizovalo. A spomenula si napríklad na poslanca Emanuela Mandlera. Títo ľudia vraj mali mnoho vecí pripravených, ale boli prevalcovaní „revolučným nadšením“. Na disidentskú skupinu okolo Charty 77 sa začali nabaľovať ľudia, ktorí pri tom podľa Rakušanovej nemali byť.

„Ja už to, myslím, teda prezradím. Václav Havel, keď som s ním robila interview, tak ja som sa vždy pýtala na záver, či je niečo, čo ľutuje. A on mi vždy hovoril s takým ironickým odstupom: ,No to predsa na seba nebudem hovoriť, to je na vás novinároch, aby ste to zistili.‘ A raz, keď už bol veľmi chorý, tak som hovorila: Tak, Václav, už by ste mi to azda mohli povedať. A on mi povedal: ,No keď to chceš vedieť, tak ti to teda poviem. Čo považujem za svoju najväčšiu chybu, je, že som z Občianskeho fóra nevyhodil Václava Klausa,‘“ zverila sa Rakušanová s príbehom.

Dodala, že vtedy jej to prišlo až smiešne a hovorila si vraj, že Václav Klaus by „prišiel oknom“.

Václav Klaus

Václav Klaus. Zdroj: Hans Štembera

Lída Rakušanová tiež nesúhlasila, že by komunisti neboli pripravení odovzdať moc. Menovala Zdeňka Mlynářa, člena KSČ, ktorý bol po augustovej invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa spolu s ďalšími vedúcimi členmi strany odvlečený do Moskvy, kde pripojil svoj podpis pod tzv. Moskovské protokoly. Tiež bol signatárom Charty 77. Komunisti ho údajne priviezli do Prahy ako kandidáta na generálneho tajomníka ÚV KSČ, ale namiesto toho bol zvolený Karel Urbánek. Podľa nej chceli komunisti nadviazať na pražskú jar, ale život bol už úplne inde.

Moderátor však polemizoval, že v Poľsku a Maďarsku sa komunisti premenovali a udržali pri moci dlhšie, zatiaľ čo normalizační komunisti v Česku toho neboli schopní. „To chcem povedať, neboli schopní, pretože podľa mňa to bola druhá, tretia garnitúra,“ vysvetlila Rakušanová a doplnila: „Tam išlo aj o akési intelektuálne schopnosti.“

Celú reláciu nájdete na webe ČRo.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,581 Úmrtí 12,536 Uzdravení 379,498 Infikovaných 547 Last updated: 31. júla 2021 - 08:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -