utorok, 29 novembra, 2022
2.4 C
Bratislava
ÚvodArénaVoľby v Británii rozhodli obyčajní ľudia. Petr Robejšek opísal, čo bolo z...

Voľby v Británii rozhodli obyčajní ľudia. Petr Robejšek opísal, čo bolo z ich pohľadu rozhodujúce

Na serveri Neviditelný pes vyšiel komentár politológa Petra Robejška k voľbám v Británii. Robejšek si myslí, že konzervatívci vďačia za víťazstvo, trochu paradoxne, aj Európskej únii.

„Johnson sa sústredil na tému: Dokončiť brexit. To bolo nielen takticky správne, pretože to zaujímalo väčšinu voličov, ale aj dlhodobo rozhodujúca otázka. ,Áno‘ alebo ,nie‘ k brexitu by viedlo k dvom úplne odlišným líniám vývoja Veľkej Británie. Teraz, po voľbách, sa bude Londýn rozhodovať v úplne inom koridore možností ako bez brexitu. To sa, samozrejme, týka aj zdravotníctva, infraštruktúry a sociálnych otázok,“ napísal Robejšek.

Boris Johnson

Boris Johnson. Zdroj: TASR

Opozičné strany sa však vraj o brexite výrazne nezmieňovali alebo vystupovali tvrdo proti nemu. „Hovorili o zdravotníctve, sociálnych otázkach, budovaní infraštruktúry a zoštátňovaní. To anglickí liberáli pod vedením Jo Swinsonovej vôbec nezastierali, že brexit zásadne odmietajú. Vyslovili sa za zrušenie snahy o vystúpenie, a to bez nového referenda, a prehrali,“ myslí si bývalý guru strany Realisté.

Podľa Robejška médiá nielen v Británii, ale aj mimo nej, rozmazávali neúspechy Johnsona a jeho prehrané hlasovania z minulosti, to však Johnson využil vo svoj prospech, keď na základe prehier zjednotil svoju stranu, vylúčil odporcov a vyrokoval novú zmluvu s EÚ. Tá by mala byť podľa Robejška lepšia ako tá stará, vyrokovaná Mayovou.

Boris Johnson je podľa Robejška úplne iná liga ako Mayová či jej predchodcovia.

„Štylizuje sa síce do roly trochu bláznivého Angličana, ale je to všetkými masťami mazaný profesionál. To, ako pracoval s hrozbou ,tvrdého brexitu‘, je kabinetný kúsok mocenskej hry v defenzívnej situácii,“ opísal politológ.

Ďalej uviedol, že eurofilné médiá mu predhadzovali rôzne prešľapy, ktoré údajne urobil. Vraj sa Johnson, podľa Robejška, nezachoval vždy čisto, ale na rozdiel od svojich predchodcov si vždy počínal v záujme národa.

„Tu spomeniem otázku, ktorá by si zaslúžila rozsiahlejšiu úvahu. Svätí politický účel prostriedky? Áno, ale len v jednom prípade: keď účel zodpovedá vôli väčšiny národa. Johnson sa stal premiérom a chcel ním za každú cenu zostať. A preto urobil to, čo politici, bohužiaľ, robia len výnimočne – rešpektoval hlas väčšiny. A vyhral.“

Potom však Robejšek vysvetlil, ako Európska únia pomohla Johnsonovi k víťazstvu. Merkelová ani Juncker vraj nepochopili, že ide naozaj o vystúpenie, a nedali britským voličom inú možnosť, ako hlasovať tak, aby eurospolok čo najrýchlejšie opustili. „Vodcovia EÚ nereagovali na Cameronove reformné návrhy, ponižovali Theresu Mayovú a ustúpili, až keď Johnson zatlačil,“ zanalyzoval.

Angela Merkelová a Jean-Claude Juncker

Angela Merkelová a Jean-Claude Juncker. Zdroj: TASR

Britom navyše neuniklo ani to, ako sa EÚ stáva menej demokratickou. Okrem toho sa vraj snaží zachrániť euro, ako sa len dá. A nerobí nič voči migrantom. V posledných rokoch sa navyše EÚ stáva až veľmi zelenou. „EÚ jednoducho ustrnula v diktátorskom normovaní všetkého a plátaní dier všade až dovtedy, keď celkovo chybne nastavený systém zničí sám seba,“ podotkol Robejšek.

„O víťazstve Borisa Johnsona rozhodli obyčajní ľudia a dokázali pravdivosť mnohokrát popieranej samozrejmosti: Neexistuje žiadna absolútna pravda o sociálnych, hospodárskych a politických otázkach. Existujú len záujmy každého jednotlivca a tie sa prejavujú v tom, ako dianie okolo seba posudzuje. Takže to, ako experti zdôvodňujú svoje odporúčania, odráža ich vlastné záujmy. To je prirodzené správanie, ale súd expertov tým stráca nimbus objektivity a vedeckosti,“ napísal Robejšek.

A komentár uzavrel slovami, že v Anglicku zvíťazila demokracia nad expertokraciou.

Celý komentár Petra Robejška nájdete na webe Neviditelný pes.

autor: tle

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -