Kuba má prvého premiéra za niekoľko desaťročí

  0
  Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel (vpredu vľavo) tlieska pred zasadnutím kubánskeho parlamentu, na ktorom poslanci po prvý raz od roku 1976 zvolia premiéra, v Havane 20. decembra 2019 (Autor: TASR)

  Cruz (56), ktorý je občianskym povolaním architekt a ktorého nomináciu schválilo Národné zhromaždenie ľudovej moci, v minulosti slúžil ako funkcionár armádou kontrolovanej korporácie Gaviota zaoberajúcej sa cestovným ruchom na Kube.

  Jej hotely sa stali predmetom sankcií uvalených administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Cruz, ktorý bol ministrom cestovného ruchu 15 rokov, sa pričinil o to, že toto odvetvie sa stalo najdôležitejším priemyslom Kuby.

  Cruz zároveň nadviazal partnerstvo s desiatkami zahraničných spoločností a rozsiahle kontakty s rozmáhajúcim sa súkromným sektorom.

  Na rozdiel od iných krajín, kde premiér často hrá ústrednú politickú úlohu, post kubánskeho ministerského predsedu zahŕňa každodenný dohľad nad Radou ministrov (vládnym kabinetom) a realizáciou jej rozhodnutí.

  “Šéf vlády bude administratívnou pravou rukou prezidenta republiky,” napísal štátny spravodajský internetový portál Cubadebate.cu. Revolučný vodca Fidel Castro bol premiérom Kuby do roku 1976, keď tento post zrušili.

  Castro sa následne stal hlavou Komunistickej strany Kuby (PCC) a predsedom Štátnej rady i Rady ministrov. Castro, ktorý sa v roku 2006 vzdal moci v prospech svojho brata Raúla Castra, zomrel v roku 2016.

  Bol známy svojím mikromanažmentom tejto karibskej ostrovnej krajiny. Raúl Castro odstúpil z funkcie prezidenta v roku 2018, avšak zostáva prvým tajomníkom PCC.

  Na základe ústavy schválenej v tomto roku prezident Miguel Díaz-Canel už nepredsedá Štátnej rade ani Rade ministrov, hoci v nich stále disponuje najvyššou právomocou.

  Kubánski činitelia tvrdia, že zmeny v štruktúre vlády si kladú za cieľ zlepšiť zodpovednosť a spravovanie byrokratického aparátu a štátnej ekonomiky.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu