piatok, 27 novembra, 2020
0.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Turecký parlament schválil bezpečnostnú dohodu s Líbyou

Turecký parlament schválil bezpečnostnú dohodu s Líbyou

Turecko podporuje líbyjskú vládu premiéra Fájiza Sarrádža, ktorá čelí niekoľkomesačnej ofenzíve opozičných síl vojenského veliteľa Chalífu Haftara sídliaceho na východe krajiny.

Ankara už predtým v rozpore so zbraňovým embargom OSN poskytla Líbyi vojenské zásoby. Obe strany podpísali predmetnú dohodu so zámerom posilniť vojenskú spoluprácu.

Krajiny zároveň predtým uzavreli samostatnú dohodu o námorných hraniciach vo východnej časti Stredozemného mora, čo vyvolalo pobúrenie gréckych predstaviteľov.

Turecký zákonodarný zbor sa vyslovil v prospech bezpečnostnej dohody s Líbyou pomerom hlasov 269:125, pričom Sarrádžova vláda národnej jednoty daný dokument ratifikovala už vo štvrtok.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že jeho krajina by mohla do Líbye vyslať vojakov na podporu vlády národnej jednoty, avšak zatiaľ nedostala od Sarrádža v tejto súvislosti žiadnu žiadosť.

Erdogan dodal, že Turecko nemôže zostať potichu, čo sa týka Ruskom podporovaných žoldnierov pôsobiacich na strane Haftara.

Moskva medzitým oznámila, že je veľmi znepokojená možnosťou vyslania tureckých vojakov do Líbye a inkriminovaná bezpečnostná dohoda vyvoláva množstvo otázok. Erdogan bude o možnom vyslaní vojakov do Líbye hovoriť na januárovom stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktoré sa uskutoční v Turecku, spresnil Kremeľ.

Turecký viceprezident Fuat Oktay v sobotu uviedol, že dohody uzavreté s Líbyou sú pre Turecko historické. Podľa jeho slov je Ankara pripravená zvážiť možné vyslanie svojich vojakov do tejto severoafrickej krajiny.

Líbya sa zmieta v politicko-spoločenskom chaose od roku 2011, keď bol počas Severoatlantickou alianciou podporovaného povstania zvrhnutý a zabitý dlhoročný líbyjský diktátor Muammar Kaddáfí.

Haftar spustil ofenzívu zameranú na obsadenie hlavného mesta Tripolis v apríli.

Tlačová agentúra AFP dopĺňa, že Sarrádž vyzval päť ďalších “spriatelených krajín”, aby implementovali vojenské dohody s cieľom pomôcť vláde národnej jednoty odvrátiť útoky Haftarových síl. Sarrádž rozposlal listy Alžírsku, Británii, Taliansku, Turecku a Spojeným štátom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Po prijatí novej ústavy zo svojho postu odídem, pripustil Lukašenko

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v piatok pripustil, že po prijatí novej ústavy zo svojho postu odíde. Informovala agentúra TASS s odvolaním sa...

Rezort hospodárstva nevie o žiadnych bezpečnostných rizikách elektrárne Mochovce

Ministerstvo hospodárstva nemá k dispozícii žiadne aktuálne vedomosti o bezpečnostných rizikách, ktoré by mali ostať nevyriešené v čase uvedenia tretieho bloku jadrovej...

Británia: Proti koronavírusu otestujú protizápalový liek kolchicín

Protizápalový liek kolchicín sa britskí vedci chystajú testovať pri liečbe ochorenia COVID-19 v rámci rozsiahleho projektu pod záštitou Oxfordskej univerzity. Informoval o...

VIDEO Ledecký: Eldorádo na prírode v Demänovskej doline je v súlade so zákonom

Eldorádo spáchané na prírode v Demänovskej doline je v súlade so všetkými právnymi a zákonnými normami. Počas piatkového pracovného výjazdu na Liptove to uviedol štátny...

Gröhling so ZMOS-om: Testovanie žiakov na COVID-19 nebude možné zabezpečiť celoplošne

Testovanie žiakov na ochorenie COVID-19 nebude možné zabezpečiť celoplošne pre všetkých. Po piatkovom rokovaní so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS)...

Mikas nevidí dôvod na uvoľňovanie opatrení. Situácia je vážna, upozorňuje

Epidemiologická situácia v SR je stále vážna a nevidno veľký priestor na uvoľňovanie opatrení. V súvislosti s možným otváraním reštauračných prevádzok to na piatkovej tlačovej...

EÚ nemá uznať voľby v Rusku, ak tam niekomu zakážu kandidovať, vyzýva Navaľnyj

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj vyzval v piatok Európsku úniu, aby odmietla výsledky budúcoročných volieb do ruskej Štátnej dumy v prípade, že...
Slovensko
Pozitívne vzorky 103,106 +1,849 Dnes Úmrtí 771 +22 Dnes Uzdravení 59,285 Infikovaných 43,050 Last updated: 27. novembra 2020 - 20:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky