štvrtok, 16 septembra, 2021
23 C
Bratislava
ÚvodArénaMacron chce upokojiť demonštrantov. Vzdá sa svojho dôchodku

Macron chce upokojiť demonštrantov. Vzdá sa svojho dôchodku

Jeho úrad oznámil, že hlava štátu chce ísť dobrým príkladom a nebude poberať dôchodok vo výške 6000 eur mesačne, ktorý prislúcha bývalým prezidentom. Navyše sa zriekne aj celoživotného miesta v ústavnej rade, za ktoré by poberal mesačný príspevok 13 500 eur.

Dôchodková reforma je pilierom politiky Macrona, ktorý chce zjednotiť komplikovaný systém so 42 rôznymi úpravami a znížiť miliardový deficit dôchodkových fondov. Macron považuje tento systém za nespravodlivý a príliš drahý.

Vek odchodu do dôchodku a dôchodkové dávky sa v súčasnosti líšia. Napríklad zamestnanci železníc môžu odísť do dôchodku oveľa skôr ako ostatní zamestnanci. Zákonný vek odchodu do dôchodku je momentálne 62 rokov. Macron chce zaviesť dôchodkové body, ktoré by sa mali vzťahovať rovnako na všetkých občanov Francúzska — výnimky by sa zrušili.

Proti týmto plánom sa však zdvihol veľký odpor. Štrajky zamestnancov železníc trvajúce dva a pol týždňa viedli vo Francúzsku k značným problémom v doprave. Krátko pred vianočnými sviatkami vyzval Macron na prerušenie štrajku. Jeho výzva sa však zrejme nenaplní, pretože niekoľko odborových zväzov chce v protestoch pokračovať. Francúzske železnice oznámili, že 23. a 24. decembra bude zrušených šesť z desiatich expresných vlakov TGV a vlakov Intercity.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 400,348 +370 Dnes Úmrtí 12,566 Uzdravení 382,734 Infikovaných 5,048 Last updated: 16. septembra 2021 - 20:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -