Prezident? Generál Pavel k smrti Solejmáního. A šéfredaktor pripomenul, čo povedal knieža…

  0
  Generál Petr Pavel (Autor: ReproFoto YouTube)

  Prípravy pohrebu veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds sa stali pre desaťtisíce Iráncov príležitosťou manifestovať jednotu národa a odpor proti USA.

  K úmrtiu generála Solejmáního sa vyjadrilo aj množstvo politikov vrátane čestného predsedu českej politickej strany TOP 09 Karla Schwarzenberga. Ten zdôraznil, že vyrastal vo svete, kde zabitie generála jednej krajiny vojakmi inej krajiny na území tretej krajiny bývalo možné až po vyhlásení vojny.

  To, čo urobil prezident Spojených štátov Donald Trump, bolo podľa Schwarzenberga neprijateľné.

  Donald Trump

  Donald Trump. Zdroj: TASR

  „Vyrástol som ešte v časoch, keď sa vojna vyhlasovala. Teraz sa však začína strieľať, bombardovať a odpaľovať rakety bez toho, aby nejaký takýto formálny krok prebehol. Mňa tento vývoj desí. Prekračujeme všetky medze medzinárodného práva. Niektorí politici majú očividne názor, že stoja nad zákonom a nad právom a že majú tak ako legendárny James Bond udelené právo zabíjať kdekoľvek na svete,“ napísal Schwarzenberg na sociálnej sieti Facebook s tým, že niečo iné je však film a niečo iné skutočnosť. Písali sme TU.

  „Podľa môjho názoru sa vydávame na veľmi, veľmi nešťastnú cestu. Samozrejme, aj iné mocnosti páchajú podobné činy, ktoré k takýmto výsledkom vedú. Tu treba pripomenúť zabitie a pokus o zabitie bývalých ruských rozviedčikov v Anglicku. Už to bolo prekročenie istých medzí, ale ešte to bola skôr vojna tajných služieb. Teraz sa však stalo to, že ten, ktorý tento útok nariadil, tak to ešte hrdo oznámil svojmu národu a celému svetu. Ak si zvykneme, že môžeme kdekoľvek a kedykoľvek zabíjať, je to hrozivý vývoj,“ varoval knieža.

  Dodnes si myslí, že Spojené štáty sú demokratickou krajinou, od ktorej sa toho možno veľa naučiť, ale ani prezident USA sa podľa Schwarzenberga nesmie stavať nad medzinárodné právo.

  Zdroj: Facebook/Karel Schwarzenberg

  Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl porovnal Schwarzenbergovo vyjadrenie s komentárom generála Petra Pavla k smrti Solejmáního.

  Generál podotkol, že pre niektorých obyvateľov Blízkeho východu predstavoval Solejmání pozitívnu postavu, zatiaľ čo iní ho vnímali ako riziko.

  „Pre celý región bol veľmi uznávaným, rešpektovaným vojenským stratégom a veliteľom. Bol človekom, ktorý pôsobil ako svorník medzi všetkými šiítskymi milíciami. Realizoval tiež snahu Iránu o presadenie šiítskeho vplyvu od Iránu až po Stredozemné more. Ovplyvňoval aj všetky šiítske skupiny, a to vrátane Hizballáhu,“ konštatoval Pavel pre Český rozhlas Plus a pokračoval: „Z tohto pohľadu bol pre všetky štáty regiónu nielen symbolom, ale aj určitým rizikom, pretože taký silný vplyv Iránu mnoho krajín v regióne nevíta.“

  Svoje vyhlásenie uzavrel konštatovaním, že smrť jedného človeka zhorší bezpečnostnú situáciu v regióne.

  „Tomu hovorím jasný prezidentský postoj! To Schwarzenberg aspoň označil prezidenta USA za zločinca,“ vysmial sa generálovi Pavlovi Plesl.

  Zdroj: Facebook/Jaroslav Plesl

  - Reklama -