Šéfredaktor Čechom: Babiš? Už by ste ho nemali mať radi. Ale máte, prichádza porovnanie s Ficom

  0
  Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníka N (Autor: ReproFoto YouTube)

  Šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný moderátorke Českého rozhlasu Plus povedal, že proces s vrahom novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice je najväčším súdnym procesom v dejinách Slovenska.

  „Takže je to nielen mord, je to nielen vražda novinára, ale je to aj politický proces,“ poznamenal Kostolný s tým, že tu zohrávajú rolu ľudia, ktorí majú väzby na najväčšiu vládnu stranu Smer – SD. Strana expremiéra Roberta Fica vládne na Slovensku nepretržite už 12 rokov.

  Prípad je šokujúci aj pre Mariana Kočnera, ktorý sa nazýva podnikateľom, ale podľa Kostolného je to vlastne urážka všetkých slušných podnikateľov, pretože celé Slovensko minimálne od roku 1998 vie, že Kočner je kontroverzný podnikateľ a že ho polícia sledovala ako možného mafiánskeho bosa.

  Bosa, pre ktorého zbierali informácie aj niektorí policajti. Vyrobili základného „pavúka“ o rodinách niektorých novinárov. Zistili, kde novinár býva, údaje o rodinných príslušníkoch, či má auto a podobne.

  „Ale to, že sa zneužije polícia, lebo nik iný to nemôže urobiť, iba polícia, to, že sa tak ľahko dá zneužiť na Slovensku polícia na to, aby sa niekto hrabal vo vašich dokladoch, vo vašich osobných veciach, tak to je tiež správa o tom, kam sme to dopracovali,“ vyhlásil Kostolný.

  Slovensko čakajú v tomto roku parlamentné voľby a Kostolný si myslí, že to budú veľmi nepredvídateľné voľby. Strana Smer – SD totiž síce slabne, ale ide o najsilnejšiu partaj a demokratická opozícia je rozdrobená. V tom sa slovenská situácia podobá tej českej.

  „Pretože tá demokratická opozícia je taká rozdrobená. Je tam hneď niekoľko, päť-šesť strán, ktoré kritizujú Smer, neboli vo vláde, ale vlastne ponúkajú veľmi podobné riešenia. Dokopy majú viac (percent) ako súčasná vláda, samostatne tam nie je žiaden taký výrazný líder,“ podotkol Kostolný.

  Taký neistý výsledok volieb, k akému môže dôjsť tento rok, si vraj nepamätá.

  Ale Fico má podľa neho jedinú možnosť, ako sa udržať pri moci. Najpravdepodobnejší variant je ten najotrasnejší a to je nejaká spolupráca Roberta Fica s fašistami Mariana Kotlebu. Len tak sa zdá, že by Fico mohol zostaviť vládu a zachrániť si kožu. Pretože v tomto prípade nejde len o udržanie moci, ale aj o snahu udržať v rukách všetko vyšetrovanie, prokuratúru a mať vplyv na to, kto z politikov bude stíhaný.

  Na otázku, čo by sa muselo stať, aby Robert Fico stratil podporu, ponúkol Kostolný dve odpovede.

  „Podľa všetkého nejakú popularitu si Robert Fico udrží, už aj keby padali traktory,“ uviedol šéfredaktor s tým, že ide o politika, ktorý má punc vodcu, ktorý dokáže s mocou v rukách zariadiť mnoho vecí. Slovensko je dnes napokon relatívne bohatou krajinou.

  A potom položil protiotázku: „Čo by sa muselo stať, aby stratil popularitu Andrej Babiš?“

  „Je to rovnaká vec. Pretože zvonku sa zdá, že Andrej Babiš má toľko škandálov a problémov, že by už dávno nemal byť najpopulárnejší politik v krajine, a tá podpora jednoducho neklesá,“ podotkol Kostolný.

  Andrej Babiš

  Andrej Babiš. Zdroj: TASR

  Ale ešte v jednej veci je na tom vraj Česko lepšie ako Slovensko. České verejnoprávne médiá sú naozaj verejnoprávnymi médiami, zatiaľ čo na Slovensku vraj tieto médiá oveľa viac podliehajú politickému vplyvu.

  - Reklama -