streda, 1 decembra, 2021
5.5 C
Bratislava
ÚvodArénaLajčák oceňuje Trumpov mierový plán

Lajčák oceňuje Trumpov mierový plán

„Dlhodobo podporujeme tzv. dvojštátne riešenie, ktoré sa opiera o rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Obnovenie zmysluplných rokovaní zohľadňujúce oprávnené záujmy oboch strán je jedinou cestou k trvalému mieru,” uviedol minister Lajčák.

Dodal, že plán je v súčasnosti predmetom podrobnej analýzy a SR bude naďalej postupovať v koordinácii s partnermi v EÚ, ako aj so všetkými ostatnými krajinami so záujmom prispieť k vyriešeniu tohto dlhoročného problému.

Kľúčové body tzv. dohody storočia oznámil Trump v utorok vo Washingtone. Osemdesiatstranový dokument predpokladá, že Jeruzalem zostane nerozdeleným hlavným mestom Izraela.

Trump však zároveň povedal, že východný Jeruzalem má potenciál stať sa hlavným mestom palestínskeho štátu. V oblastiach, ktoré by mali byť súčasťou nového štátu, plán navrhuje pozastavenie rozvoja izraelských osád na štyri roky.

Izrael by si mal podľa izraelského premiéra Benjamina Netanjahua zachovať suverenitu nad údolím Jordánu.

Palestínski utečenci nebudú mať právo vrátiť sa do Izraela.

Aby však palestínsky štát vznikol, musia Palestínčania najskôr uznať Izrael ako židovský štát.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás a predstavitelia radikálneho hnutia Hamas návrhy amerického prezidenta dôrazne odmietli.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 689,618 +9,534 Dnes Úmrtí 14,503 +85 Dnes Uzdravení 563,790 Infikovaných 111,325 Last updated: 1. decembra 2021 - 17:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img