Čaputová a Gajdoš sa pri investícii USA do rekonštrukcie armádnych letísk nezhodujú

  0
  Prezidentka SR Zuzana Čaputová a minister obrany SR Peter Gajdoš pri slávnostnom privítaní s vojenskými poctami na nádvorí Ministerstva obrany SR 30. januára 2020. (Autor: TASR)

  Odmietnutie ponuky Spojených štátov amerických na investíciu do rekonštrukcie armádnych letísk bolo podľa prezidentky nedostatočne zdôvodnené a podmienky málo verejne komunikované.

  Minister označil podmienky USA ako neakceptovateľné. Pri takejto ponuke podľa neho “rozmýšľate, či sa zbavíte suverenity alebo nie”. Pripomenul, že ponuka nebola súčasťou programu NATO, ale malo ísť o bilaterálnu záležitosť.

  O amerických prostriedkoch na modernizáciu letísk Sliač a Kuchyňa sa hovorilo v rámci Dohody o obrannej spolupráci (DCA) s USA, ktorej cieľom je umožniť rozšírenú obrannú spoluprácu medzi Slovenskom a USA. Malo ísť o investíciu približne v sume 100 miliónov dolárov.

  Ministerstvo obrany SR v gescii SNS vyjadrilo zdržanlivý postoj k celej záležitosti a rozhodlo sa na rokovaní o DCA nezúčastňovať.

  Kritici dohody upozorňovali na to, že dokument i financie sú zámienkou pre etablovanie amerických vojenských síl na území SR.

  Prezidentka komentovala tiež dôveryhodnosť Vojenského spravodajstva (VS).

  Narušilo ju podľa nej obvinenie iniciované VS, ktoré bolo po desiatich dňoch odmietnuté orgánmi činnými v trestnom konaní.

  Pri podozrení zo spáchania trestného činu by podľa nej mala takáto inštitúcia konať až vtedy, keď má dostatok vecných dôkazov a tvrdení.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu